Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Zpráva revizní komise pro XVIII. Sněm KVL ČR

  Z ČINNOSTI KOMORY

Náplní činnosti revizní komise (RK) byla zejména kontrola plnění usnesení představenstva a činnosti jejích členů a stížnosti na činnost veterinárních lékařů.

Stížnosti na veterinární lékaře

Za poslední volební období řešila RK 116 stížností. Ve spektru stížností se stále častěji objevují stížnosti spíše právního a etického charakteru než ryze odborného. Mnohdy je stížnost charakterizována více aspekty, kdy stěžovatel poukazuje nejen na odborné, ale i etické selhání veterinárního lékaře.

V posledním volebním období došlo k poklesu gynekologicko- porodnických stížností, ale narostl počet stížností týkajících se chirurgických výkonů (26 interna, 30 chirurgie, 8 gynekologie a porodnictví). V následujících grafech č. 1 a 2 je uveden počet a procentní zastoupení jednotlivých kategorii kauz.

Z rozboru věkové struktury veterinárních lékařů, na něž byla podána stížnost, vyplývá, že pokračuje nárůst počtu stížností ve věkové kategorii 50 – 60 let, přestože nejvyšší počet stížností je stále na veterinární lékaře ve věku 30 – 40 let. Tento počet je relativní, zohledňuje tedy to, že veterinárních lékařů této věkové kategorie pracuje v praxi relativně nejvíce.

Nejnověji se setkáváme s pochybením veterinárních lékařů při vystavování petpasů. Veterinární lékaři buď pasy nezanášejí do registru, nebo je nesprávně vyplňují.

Stálým problémem je bohužel neetické jednání veterinárních lékařů mezi sebou. Nevhodné komentáře či necitlivé hodnocení práce kolegy velmi často vyprovokují stížnost chovatele na lékaře a v poslední době i nevhodnou a zkreslující bulvární medializaci případu. RK je toho názoru, že takové chování je kontraproduktivní ve vztahu k celkovému vnímání veterinárních lékařů veřejností, a v konečném důsledku je škodlivá i pro samotné veterinární lékaře, kteří tímto způsobem narušují kolegiální vztahy.

Zvláštní kategorií jsou stížnosti veterinárních lékařů, kteří poukazují na neoprávněnou veterinární činnost prováděnou buď samotnými chovateli, nebo veterinárními techniky. RK požádala prezidenta KVL, aby v této věci vyvolal jednání s ředitelem SVS a dohodl společný postup v této věci. RK je toho názoru, že SVS má v tomto ohledu širší pravomoci, neboť působnost RK je omezena na členy KVL. Řešení pomocí Policie ČR v naprosté většině případů selhává, neboť se nedaří nashromáždit dostatek důkazů o soustavnosti takové činnosti. Prezident o tomto problému jednal na SVS s dr. Sehnalem. Dohodnuto bylo, že vedení SVS zmíní na poradě s vedeními jednotlivých KVS tuto oblast narůstajících problémů. RK KVL (prostřednictvím sekretariátu KVL) postoupí v případě stížností na výkon praxe laickými osobami odpovídající materiály se žádostí o součinnost ředitelům jednotlivých KVS podle místa působnosti, případně po dohodě s nimi rovněž OO Policie ČR.

Doporučení revizní komise pro další období:

1. Za prioritní úkol považuje revizní komise sledování a řešení případů, kdy dochází k výkonu praktické veterinární činnosti nečleny KVL, a to ne samotnými veterinárními lékaři, ale laickými osobami bez vysokoškolského vzdělání v oboru veterinární medicíny, případě veterinárními techniky. V této oblasti potřebuje KVL naprosto nezbytně úzce spolupracovat s orgány státní správy, zejména Státní veterinární správou, respektive jednotlivými KVS. Doporučujeme seznámit členy KVL s tímto problémem s tím, aby ve svém okolí sbírali veškerý důkazní materiál v této věci, který může KVL dále postupovat činitelům vybaveným potřebnými pravomocemi.

2. Doporučujeme také seminář zaměřený na legislativní otázky, a to zejména v souvislosti s nárůstem počtu stížností požadujících náhradu škody, které mohou vyústit až v občanskoprávní spor, a v souvislosti s registrací pet pasů. Zde by mohli být členové RK seznámeni s legislativními podklady řešícími cestování se zvířaty a proškolit se v registraci pasů v systému.

3. Doporučujeme legislativní komisi zvážit a projednat možnost udělování alternativních disciplinárních opatření ve smyslu povinnosti absolvovat školení ohledně komunikace s klienty a etického přístupu, nebo odbornou stáž na vybraném pracovišti, eventuálně přezkoušení z odborných kompetencí.

4. Doporučujeme sněmu a legislativní komisi přehodnotit přístup k volbám ve smyslu úpravy a zpřesnění pravidel pro volby v okresních sdruženích. Pokud nebude kandidát navržen okresním sdružením, měl by získat vyšší počet hlasů, než je současných deset.

 
MVDr. Vladimír Tlučhoř, CSc., předseda revizní komise KVL ČR,
MVDr. Veronika Grymová