Až…
Až se ve větru na poušti rozšustí duše, co po smrti mé tělo opustí… kdo mi, kdo mi odpustí?
Že jsem plašil chřipkou či nemocí prasat, a vybízel dbát hygienických zásad? Jestli ano, budu jásat.
|
Čas od času někdo vznese dotaz, zda může prostřednictvím masa nebo jídla vůbec „chytit“ například chřipku, anebo nejnověji Aujeszkyho chorobu prasat.
Vezměme to popořadě. Chřipkové viry jsou termolabilní, to znamená, že stačí teplota kolem 70 °C, aby byly destruovány a pozbyly virulence. Nemluvě o tom, že suroviny živočišného původu, tj. zejména maso, mohou být uvolněny do oběhu jedině za podmínky zdravotní nezávadnosti. Nemluvě o tom, že při kuchyňské úpravě se i popřípadě druhotně kapénkami kontaminované potraviny teplem potenciálního nebezpečí zbaví.
Pokud jde o rizika z jídla, tak nedobře může člověku být především proto, že nedodržel při jeho skladování doporučenou teplotu, popřípadě dopustil, aby bylo druhotně kontaminováno. Pokud se konzumuje jídlo, které není čerstvé, mohou se na ideální živné půdě pomnožit salmonely, kampylobakter, popřípadě jiné nepříjemné mikroorganismy.
A Aujeszkyho choroba prasat? Z té člověk nemusí mít obavy vůbec žádné. Jde o „zvířecí“ nemoc, která na člověka přenosná není, a to maso, které je na trhu, prošlo veterinární kontrolou a je zdravotně nezávadné. Pokud se na území ČR nevpouštějí při obchodování živá prasata z problematických zemí, je to z důvodu, aby se nákaza nezavlekla do chovů našich prasat. Nikoli z důvodů ochrany zdraví lidí.
|
|
Virus chřipky. Podle J. B. Lippincotta upravil J. Bernardy
|
Takže, nepovolí-li orgán státního veterinárního dozoru porážet na našich jatkách prasata ze zemí, kde se Aujeszkyho choroba prasat vyskytuje a neprovádějí se v nich ozdravná opatření, je to z důvodu ochrany našich chovů, nikoli kvůli obavě o zdraví obyvatelstva.
|
Josef Duben, tiskový mluvčí SVS ČR Další informace na www.svscr.cz
|
|