Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Šílených ani letos nepřibývá

  INFORMACE, ZPRÁVY, VÝZVY

Šílely panenky ze zácpy. Na silnici.
Co se to děje? Nehoda? Jó, to státníci…
Chcete-li trochu klidu, žijte na vesnici!

Na první i druhý pohled je zřejmé, že „šílených“, pokud jde o skot či ovce a kozy, v naší republice nepřibývá. Poslední dva případy BSE (bovinní spongiformní encefalopatie) byly zjištěny v roce 2009 v březnu a květnu.

K letošnímu poslednímu březnu bylo u nás od roku 2001 vyšetřeno 1 556 678 kusů skotu a na toto množství bylo diagnostikováno 30 případů nemoci šílených krav – BSE.

Obdobně jako se skot vyšetřuje na BSE, tak ovce a kozy, a to zejména uhynulé a podezřelé, se vyšetřují na TSE (transmisivní spongiformní encefalopatii) a poslední případ u ovcí byl zaznamenán v roce 2008. Jde o souhrnný název pro přenosné spongiformní encefalopatie, kam patří zejména klusavka (scrapie), ze které se ostatně BSE vyvinula. V této souvislosti je dobré zmínit, že Státní veterinární správa iniciovala, Ministerstvo zemědělství f inančně podpořilo, a chovatelé provádějí tzv. genotypizaci ovcí ve šlechtitelských chovech. To znamená, že se ovce šlechtí s cílem dosáhnout genetické odolnosti vůči těmto nervovým onemocněním – transmisivním encefalopatiím.

Situace s BSE se jak v ČR, tak v ostatních zemích EU stále monitoruje. Zda se změní věková hranice pro povinné vyšetřování, ukáže čas. Zda bude trend snižování výskytu pokračovat, bude se zřejmě zvýšení věku pro povinné vyšetřování týkat i naší republiky.

 
Josef Duben, tiskový mluvčí SVS ČR