Ing. František Elis (rozbor možných postupů a řešení především z pohledu daňové optimalizace)
Možná, v úvahu připadající řešení jednotlivých převodů Jedná se již pouze o smysluplné varianty po vyloučení takových, jejichž daňová nevýhodnost je zcela zřejmá. 1.1. Přejímající koupí jako fyzická osoba veterinární praxi smlouvou o prodeji podniku. Současně jako fyzická osoba zakoupí nebytovou jednotku nebo obchodní podíl na společnosti. 1.2. Přejímající koupí jako fyzická osoba od stávajícího provozovatele pouze hmotný majetek tvořící vybavení ordinace. Současně jako fyzická osoba zakoupí nebytovou jednotku nebo obchodní podíl na společnosti. 1.3. Přejímající založí obchodní společnost (s. r. o.), která koupí od stávajícího provozovatele pouze hmotný majetek tvořící vybavení ordinace. Současně toto s. r. o. zakoupí nebytovou jednotku, případně obchodní podíl na společnosti. 1.4. Přejímající koupí jako fyzická osoba od stávajícího provozovatele pouze hmotný majetek tvořící vybavení ordinace. Současně jím založené s. r. o. zakoupí nebytovou jednotku, případně podíl na společnosti.
1.5. Přejímající založí obchodní společnost (s. r. o.), která koupí od stávajícího provozovatele pouze hmotný majetek tvořící vybavení ordinace. Současně jako fyzická osoba zakoupí nebytovou jednotku, případně podíl na společnosti. Je nepochybné, že by bylo možné najít další v úvahu připadající varianty převodu. Ze shora uvedeného je však zřejmé, že bude především nutné z daňového pohledu posoudit, zda bude daňově výhodnější: a) koupit veterinární ordinaci jako podnik nebo koupit pouze vybavení ordinace, b) realizovat koupi daňově výhodnější varianty dle bodu a) jako fyzická nebo právnická osoba, c) koupit nebytovou jednotku nebo podíl na společnosti, d) realizovat koupi daňově výhodnější varianty podle bodu c) jako fyzická nebo právnická osoba, e) vyhodnotit jednotlivé varianty jak z pohledu kupujícího (fyzické i právnické osoby), tak z pohledu prodávajícího. Prodej veterinární praxe smlouvou o prodeji podniku Přesto, že se jedná o poměrně častý typ převodu veterinární praxe, nelze jej v tomto případě z důvodu daňového zatížení u prodávajícího doporučit. Převod by byl u prodávajícího zdaněn 15% daní z příjmů a podléhal by odvodům sociálního a zdravotního pojištění. Protože by bylo velmi obtížné přiřadit k příjmům z prodeje veterinární ordinace jakékoliv významnější daňově uznatelné výdaje, byl by výsledek zhruba následující (v Kč): Příjem
Z uvedeného jednoznačně vyplývá, že z daňového hlediska by měla být z dalšího posuzování vyřazena varianta uvažující o získání veterinární ordinace formou smlouvy o prodeji podniku. Realizace koupě vybavení ordinace formou fyzické osoby V případě koupě vybavení ordinace fyzickou osobou se stává výdaj (200 000 Kč) daňově uznatelným výdajem v okamžiku uhrazení, neboť lze důvodně předpokládat, že cena žádného vybavovacího předmětu vztahujícího se k vybavení předmětné veterinární ordinace nepřesáhne částku 40 000 Kč. Pokud by byl zvolen postup úhrady kupní ceny ve splátkách, byla by částečná úhrada daňově uznatelným výdajem vždy v tom zdaňovacím období kalendářního roku, ve kterém by byla provedena. Realizace koupě vybavení ordinace formou právnické osoby V případě koupě vybavení ordinace právnickou osobou by se částka 200 000 Kč teoreticky stala daňovým nákladem v okamžiku uskutečnění účetního případu, bez ohledu na skutečnost, kdy by byla uhrazena. S ohledem na zákon o účetnictví, by však bylo nutno posoudit, zda časově nerozlišit náklad minimálně na dvě účetní období. Dílčí závěr k této části Z pohledu kupujícího je z daňového pohledu v zásadě jedno, zda bude vybavení veterinární ordinace, nebytové jednotky nebo obchodního podílu na společnosti zakoupeno formou fyzické nebo právnické osoby. Při konečném rozhodování je třeba vzít v úvahu další ekonomické, ale i neekonomické aspekty. Zpracovatel tohoto článku by, avšak pouze z ekonomických a daňových důvodů, doporučoval koupi vybavení ordinace formou fyzické osoby mj. i s ohledem na skutečnosti, obsažené v následující tabulce, ve které je provedeno základní srovnání obou forem podnikání.
Koupě podílu na společnosti
Z pohledu prodávajícího se jedná o daňově nejvýhodnější variantu, neboť podle § 4 odst. 1 písm. r) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů, jsou od daně z příjmů osvobozeny příjmy z převodu účasti na obchodních společnostech, přesahuje- li doba mezi nabytím a převodem dobu pěti let. Osvobození se nevztahuje na příjmy z převodu účasti na obchodních společnostech, pokud byly pořízeny z obchodního majetku poplatníka, a to do 5 let po ukončení jeho podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti. Protože pořízení nebylo z obchodního majetku poplatníka, byl by převod u prodávajícího od daně z příjmů osvobozen. Z pohledu kupujícího by se jednalo o daňově neuznatelný výdaj. To považuji za argument, který by měl prodávajícího stimulovat k hledání jiných možností řešení.
Daň z příjmů Další daní, která by u prodávajícího přicházela v úvahu, by byla daň z příjmů, neboť by nebyly splněny zákonné podmínky pro osvobození Příjem z prodeje nebytové jednotky 1 800 000 * daňově uplatnitelným výdajem je v tomto případě cena zjištěná podle zvláštního právního předpisu (zákon 151/1997 Sb., o oceňování majetku) ke dni nabytí, tedy základ pro daň darovací. Z dosud uvedeného je zřejmé, že v případě převodu nebytové jednotky by byl prodávající daňově zatížen částkou 220 000 Kč (12,22 %).
Přesto, že se nákup jednotky jeví jako podstatně méně daňově výhodný než nákup (prodej) obchodního podílu na společnosti, je třeba vzít v úvahu, že objekt již byl na nebytové jednotky rozdělen a dříve či později k realizaci převodů jednotek na jednotlivé společníky tak jako tak dojde. Rozhodující daňová položka, ve výši 106 000 Kč týkající se daně darovací, by byla proto vynaložena vždy. Především z tohoto důvodu lze doporučit koupi nebytové jednotky. Opět úvaha o koupi podílu na společnosti Protože kupující nevylučuje možnost (nutnost) převzít daňové závazky za prodávajícího, je vhodné daňově vyhodnotit postup, který by začínal koupí obchodního podílu a následným převodem nebytové jednotky. 1. V případě koupě obchodního podílu by byl příjem z převodu tohoto podílu od daně z příjmů u prodávajícího osvobozen. Pokud by jeho cena činila 1 800 000 Kč, jednalo by se o úsporu ve výši 60 000 Kč (1 800 000 x 0,15). 2. Následně by byla darovací smlouvou převedena nebytová jednotka na nového společníka. To představuje zatížení daní darovací ve výši 106 000 Kč stejně jako předchozím případě. 3. Byl by vyloučen jeden úkon a to převod nemovitosti – úspora na dani z převodu nemovitostí ve výši 54 000 Kč. 4. Celková úspora by pak představovala částku 114 000 Kč, daňové zatížení v % by bylo 6,33 % oproti předchozím 12,22 %. Poznámka: V případě rozhodnut í o koupi obchodního podílu by bylo nutno vzít v úvahu, že vstupní cena nebytové jednotky, která se odepisuje 30 let, by pro daňové odpisy byla 1 400 000 Kč, nikoliv 1 800 000 Kč, tedy nakonec by v daňově uznatelných nákladech bylo uplatněno o 400 000 Kč méně.
|