Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Informace SVS – MVO BT – dobrovolná vakcinace v roce 2011

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

Naše č. j.:   SVS / 2267 / 2011      
Vyřizuje:   Beňka Martin MVDr.      
Telefon:   + 420 227 010 128      
V Praze dne:   28. 04. 2011      
 
všechny KVS, MěVS v Praze, KC Brno
všechny SVÚ, ÚSKVBL Brno,
VÚ Hlučín, KVL Brno, VFU Brno

 

Věc: MVO BT – dobrovolná vakcinace v roce 2011

Vážení kolegové,

v příloze tohoto dopisu Vám zasíláme mimořádná veterinární opatření Státní veterinární správy ČR (dále jen „MVO“) k provedení dobrovolné vakcinace u skotu, ovcí a koz, přežvýkavců v ZOO a farmově chované zvěře proti viru katarální horečky ovcí v roce 2011, č. j. SVS/2267/2011 ze dne 28. 4. 2011.

Uvedenými MVO se ruší MVO č. j. 2010/5440/SVS ze dne 27. 12. 2010 k provádění povinné vakcinace u skotu a MVO č. j. SVS/981/2011 ze dne 16. 2. 2011 k provádění dobrovolné vakcinace u ovcí a koz.

S pozdravem

   
Doc. MVDr. Milan M a l e n a , Ph.D., v.r.
ústřední ředitel

Na vědomí:

1. Ministerstvo zemědělství ČR – Ing. Karel Tureček – náměstek ministra
2. Svaz chovatelů českého strakatého skotu
3. Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR
4. Český svaz chovatelů masného skotu
5. Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR

Přílohy:

1. MVO SVS ČR č. j. SVS/2267/2011 ze dne 28. 4. 2011

Za správnost vyhotovení: Anna Mrázková


Č. j. SVS/2267/2011

Nařízení Státní veterinární správy

Státní veterinární správa České republiky jako orgán příslušný podle § 48 odst. 1 písm. c) zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, vydává podle § 54 odst. 2 písm. a) a odst. 3 veterinárního zákona, v souladu s § 10, odst. 3 vyhlášky č. 299/2003 Sb., o opatřeních pro předcházení a zdolávání nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka, ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s nařízením Komise (ES) č. 1266/2007 o prováděcích předpisech ke směrnici Rady 2000/75/ES, co se týče tlumení, sledování, dozoru a omezení přesunů některých zvířat vnímavých druhů ve vztahu ke katarální horečce, ve znění pozdějších předpisů, z důvodu zavedení vakcinace proti viru katarální horečky ovcí sérotypu 8 na území Evropské unie tato

mimořádná veterinární opatření:

Článek I.

Chovatelům skotu v uzavřeném pásmu pro katarální horečku ovcí, které tvoří celé území České republiky, se povoluje očkování proti viru katarální horečky ovcí sérotypu 8 za účelem obchodu za těchto podmínek:

  1. K očkování a přeočkování může být použita pouze registrovaná inaktivovaná vakcína, která je určena k vakcinaci proti katarální horečce ovcí vyvolané virem katarální horečky ovcí sérotyp 8 (dále jen „inaktivovaná vakcína“).

  2. Očkování provede soukromý veterinární lékař v souladu s příbalovým letákem výrobce očkovací látky. Očkovaná zvířata musí být v den očkování klinicky zdravá.

  3. Soukromý veterinární lékař o provedeném očkování učiní záznam do evidence chovatele s uvedením počtu očkovaných zvířat, identifikačních čísel zvířat, data očkování, popřípadě přeočkování a názvu očkovací látky.

  4. Soukromý veterinární lékař o očkování účinní záznam do průvodního listu skotu, kde uvede datum očkování a přeočkování a název očkovací látky ve formátu VacBT – datum očkování.

  5. Chovatel mláďat narozených od očkovaných matek zajistí neprodlené vedení evidence těchto mláďat po dobu 90 dnů od jejich narození. V případě přemístění těchto mláďat na jiné hospodářství informuje chovatel písemně chovatele – příjemce o skutečnosti, že zvířata pocházejí od očkovaných matek.

  6. Chovatel v případě přemístění očkovaných zvířat na jiné hospodářství informuje chovatele – příjemce o skutečnosti, že jsou zvířata očkována inaktivovanou vakcínou a předá písemné údaje o datu provedeného očkování a názvu očkovací látky.

Článek II.

Chovatelům ovcí a koz v uzavřeném pásmu pro katarální horečku ovcí, které tvoří celé území České republiky, se povoluje očkování proti viru katarální horečky ovcí sérotypu 8 za účelem obchodu za těchto podmínek:

  1. K očkování a přeočkování může být použita pouze registrovaná inaktivovaná vakcína, která je určena k vakcinaci proti katarální horečce ovcí vyvolané virem katarální horečky ovcí sérotyp 8.

  2. Očkování provede soukromý veterinární lékař v souladu s příbalovým letákem výrobce očkovací látky. Očkovaná zvířata musí být v den očkování klinicky zdravá.

  3. Soukromý veterinární lékař o provedeném očkování učiní záznam do evidence chovatele s uvedením počtu očkovaných zvířat, identifikačních čísel zvířat, data očkování, popřípadě přeočkování a názvu očkovací látky.

  4. Chovatel mláďat narozených od očkovaných matek zajistí neprodlené vedení evidence těchto mláďat po dobu 90 dnů od jejich narození. V případě přemístění těchto mláďat na jiné hospodářství informuje chovatel písemně chovatele – příjemce o skutečnosti, že zvířata pocházejí od očkovaných matek.

  5. Chovatel v případě přemístění očkovaných zvířat na jiné hospodářství informuje chovatele – příjemce o skutečnosti, že jsou zvířata očkována inaktivovanou vakcínou a předá písemné údaje o datu provedeného očkování a názvu očkovací látky.

Článek III.

Provozovatelům zoologických zahrad chovajících přežvýkavce určené k obchodu a chovatelům volně žijících přežvýkavců ve farmovém chovu určených k obchodu v uzavřeném pásmu pro katarální horečku ovcí, které tvoří celé území České republiky, se povoluje očkování proti viru katarální horečky ovcí sérotypu 8 za těchto podmínek:

  1. K očkování a přeočkování může být použita pouze registrovaná inaktivovaná vakcína, která je určena k vakcinaci proti katarální horečce ovcí vyvolané virem katarální horečky ovcí sérotyp 8.

  2. Očkování provede soukromý veterinární lékař v souladu s příbalovým letákem výrobce očkovací látky. Očkovaná zvířata musí být v den očkování klinicky zdravá.

  3. Soukromý veterinární lékař o provedeném očkování učiní záznam do evidence chovatele s uvedením počtu očkovaných zvířat, identifikace zvířat, data očkování, popřípadě přeočkování a názvu očkovací látky.

  4. Chovatel v případě přemístění očkovaných zvířat do jiné zoologické zahrady nebo na jiné hospodářství informuje chovatele – příjemce o skutečnosti, že jsou zvířata očkována inaktivovanou vakcínou a předá písemné údaje o datu provedeného očkování a názvu očkovací látky.

Článek IV.

Chovatelům skotu, ovcí a koz, kteří v souladu s přílohou III částí A bodem 5 nařízení (ES) č. 1266/2007 přemístí zvířata očkovaná proti viru katarální horečky ovcí na území České republiky z jiných členských států Evropské unie nebo dovezou zvířata očkovaná proti viru katarální horečky ovcí ze třetích zemí na území České republiky, se nařizuje:

  1. Zaznamenat údaje o očkovaných zvířatech do evidence chovatele s uvedením počtu očkovaných zvířat, identifikačních čísel zvířat, názvu očkovací látky, sérotypu, popřípadě datu očkování.

  2. V případě přemístění očkovaných zvířat na jiné hospodářství, písemně informovat chovatele – příjemce o skutečnosti, že jsou zvířata očkována inaktivovanou vakcínou, identifikačních čísel zvířat, názvu očkovací látky, sérotypu, popřípadě datu očkování.

  3. Zajistit neprodlené vedení evidence mláďat narozených od očkovaných matek po dobu 90 dnů od jejich narození. V případě přemístění těchto mláďat na jiné hospodářství informovat písemně chovatele – příjemce o skutečnosti, že zvířata pocházejí od očkovaných matek.

Článek V.

  1. Chovatelům skotu, ovcí a koz, volně žijících přežvýkavců ve farmovém chovu a provozovatelům zoologických zahrad, kteří přijali očkovaná zvířata, se nařizuje provést písemný záznam do vlastní evidence s uvedením počtu očkovaných zvířat, identifikačních čísel zvířat, data očkování, popřípadě přeočkování a názvu očkovací látky.

  2. Chovatel skotu, ovcí a koz – příjemce mláďat narozených od očkovaných matek zajistí neprodlené vedení evidence těchto mláďat po dobu 90 dnů od jejich narození. V případě přemístění těchto mláďat na jiné hospodářství informuje chovatel písemně chovatele – příjemce o skutečnosti, že zvířata pocházejí od očkovaných matek.


Článek VI.

Chovatelům očkovaných zvířat se nařizuje v případě úhynu očkovaného zvířete, zmetání a/nebo zjištění klinických příznaků infekčního onemocnění do 7 dnů po datu očkování zvířat oznámit neprodleně tuto skutečnost místně příslušné KVS. Oznámení se doručuje podáním učiněným písemně nebo ústně do protokolu anebo v elektronické podobě podepsané zaručeným elektronickým podpisem.

Článek VII.

Toto nařízení Státní veterinární správy o mimořádných veterinárních opatřeních v souladu s ustanovením § 76 odst. 4 veterinárního zákona nabývá platnosti dnem jeho vyhlášení; za den jeho vyhlášení se považuje den jeho vyvěšení na úřední desce Ministerstva zemědělství ČR.

Dnem 28. 4. 2011 se zrušují nařízení Státní veterinární správy ČR o mimořádných veterinárních opatřeních č. j. 2010/5440/SVS ze dne 27. 12. 2010 a nařízení Státní veterinární správy ČR o mimořádných veterinárních opatřeních č. j. SVS/981/2011 ze dne 16. 2. 2011.

V Praze dne 28. 4. 2011

   
Doc. MVDr. Milan M a l e n a , Ph.D., v.r.
ústřední ředitel