Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Tisková zpráva SVS – Stále bez aviární influenzy

STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
České republiky

Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

TISKOVÁ ZPRÁVA 29. 4. 2011

Stále bez aviární influenzy

Nákazová situace v chovech drůbeže i u volně žijících ptáků, pokud jde o vysoce patogenní aviární influenzu, tj. ptačí chřipku, je nadále příznivá.

Na celém území ČR monitoruje Státní veterinární správa situaci, to znamená, že se vyšetřují podezřelé náhlé úhyny drůbeže v chovech, hromadné úhyny volně žijících ptáků, ale třeba i jednotlivé kusy vodních ptáků. Letos žádné hromadné úhyny volně žijících ptáků zatím hlášeny nebyly a u uhynulé drůbeže v chovech nebyla vysoce ani nízce patogenní aviární influenza prokázána.

Tato fakta potvrzují i výsledky mimořádné kontrolní akce, kterou celý měsíc organizovala Městská veterinární správa v Praze (15. 3 – 15. 4.). Ani zde nebyly hlášeny žádné hromadné úhyny volně žijících ptáků. Vyšetřeny byly pouze tři uhynulé divoké kachny a slípka. Výsledek opět negativní. Úhyn nebyl způsoben ani západonilskou horečkou, na kterou byl vzorek taktéž vyšetřen. Důvodem úhynu bylo zřejmě bakteriální onemocnění.

Ano, kromě možnosti výskytu ptačí chřipky sledujeme navíc i západonilskou horečku, která může být nebezpečná pro lidi. Její současný výskyt sice u nás zatím není potvrzen, nicméně byly zaznamenány případy v Maďarsku a Rakousku a proto jsme obezřetní a sledujeme, zda tato nemoc přenášená komáry a ptáky nepostupuje i na naše území.

Na aviární influenzu tedy monitorujeme i naše chovy drůbeže, všechny zvýšené úhyny jsou vyšetřovány, takže zákazníci obchodů s drůbeží mohou být v klidu. V rámci monitoringu také na podzim vyšetřujeme i ulovené kachny, protože ty mohou přenášet virus bez příznaků.

Přesto je dobré připomenout, že zejména chovatelé drůbeže by měli i nadále dbát zásad biologické bezpečnosti a chránit chovanou drůbež před kontaktem s volně žijícími živočichy. Pokud chovají drůbež ve výběhu, předkládat krmení v chráněných prostorách, například pod přístřeškem nebo sítí. A každé podezřelé změny zdravotního stavu hlásit neprodleně místně příslušné veterinární správě.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: http://www.svscr.cz/.