Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Domácí porážky skotu…už

  Informace – zprávy – výzvy

Josef Duben

Zabít si doma vedle selátka telátko či mladou jalovici, už opravdu nic nebrání. Ale…

… tradičních vepřových zabijaček údajně ubývá, možná budou nahrazeny zabijačkami hovězími

 

Zdá se, že dosud není všem úplně jasné, jak je to s domácími porážkami skotu, které jsou povoleny na základě novely veterinárního zákona, která nabyla účinnosti prvního ledna 2012. Uvádíme tedy to podstatné.

Zásadní sdělení je, že k uspořádání domácí porážky skotu, ale například i farmově chované zvěře, chovateli stačí znát paragraf 21 veterinárního zákona a nepotřebuje už žádnou prováděcí vyhlášku. Žádná taková vyhláška neexistuje.

Takže postačí, když chovatel požádá místně příslušnou krajskou veterinární správu, popřípadě městskou veterinární správu v Praze, o povolení a může jatečný skot do stáří 24 měsíců, pro vlastní spotřebu, porazit doma.

V této souvislosti chci také zdůraznit, že Státní veterinární správa vychází zemědělcům vstříc a pro zjednodušení agendy na webových stránkách www.svscr.cz. v sekci Formuláře ke stažení v části VIII. Domácí porážka skotu je možno nalézt dva formuláře Žádost o povolení domácí porážky skotu mladšího 24 měsíců nebo jelenovitých z farmového chovu a Ohlášení domácí porážky skotu mladšího 24 měsíců nebo jelenovitých z farmového chovu.

musí samozřejmě splnit i podmínky, které vyplývají z dalších předpisů

Možnost uskutečnění domácí porážky je podmíněna vydáním povolení, a k tomu slouží formulář žádosti. Toto povolení je platné tři roky. Jelikož je možné maso z domácí porážky použít pouze v domácnosti chovatele, lze povolení vydat pouze chovatelům – fyzickým osobám. Každou jednotlivou porážku je pak nutné ohlásit minimálně týden (tj. sedm dní) předem místně příslušné krajské veterinární správě, k tomu účelu se použije formulář k ohlášení domácí porážky.

Chovatel musí samozřejmě splnit i podmínky, které vyplývají z dalších předpisů, ale ty nejsou ničím novým a vyplývají z logiky věci. To znamená, že musí dbát zásad welfare, zvíře určené k porážce nesmí být týráno, proto je dobré se v tomto ohledu spolehnout na odborníka, nejlépe řezníka.

Dále pak musí být naloženo odpovídajícím způsobem s odpadem, tj. s vedlejšími živočišnými produkty, kterých je v případě poraženého skotu opravdu hodně, jde zejména o několik desítek kilogramů útrob. Tzv. neškodné odstranění je nejlépe zajistit v asanačním podniku neboli v kafi lerii. Ovšem pozor na tzv. specifi kovaný rizikový materiál, který tvoří u skotu jakéhokoli stáří mandle, střeva od dvanácterníku ke konečníku a okruží a u skotu nad 12 měsíců navíc lebka kromě dolní čelisti, ale včetně mozku a očí. Tento materiál musí být zřetelně obarven, odděleně uskladněn a následně předán a zpracován v asanačním podniku.

Při předání všech výše zmíněných vedlejších živočišných produktů oprávněné osobě (nejčastěji půjde o asanační podnik) musí být vystaven obchodní doklad (je to možné podle vzoru vydaného Státní veterinární správou nebo formou lístku o převzetí vystaveném pracovníkem asanačního podniku). Tuto dokumentaci musí chovatel uchovávat nejméně dva roky.

Takže domácím porážkám skotu, ale i farmově chované zvěře opravdu nic nebrání.

 
Josef Duben,
tisk. mluvčí SVS


Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz