V. Duchková, E. Štěpánková, D. Adamovič Jak na opravné a dodatečné daňové přiznání Slovo úvodem v dnešním pokračování naší daňové rubriky se zaměříme na možnost opravného daňového přiznání. Věříme, že toto téma je velice důležité a rozhodně může pomoci zodpovědět některé z Vašich dotazů. Braňte se s námi! Vaše dotazy prosím zasílejte na adresu adamovic@zadaas.cz S úctou a srdečným pozdravem S úctou a srdečným pozdravem ZADA a.s. Vážení čtenáři, v dnešním díle našeho daňového seriálu se budeme zabývat problematikou podání daňového přiznání.
Pokud ještě před uplynutím zákonem stanovené lhůty k podání řádného daňového přiznání zjistíte, že vámi podané daňové přiznání pravděpodobně obsahuje nepřesné údaje, lze podáním opravného daňového přiznání případné chyby napravit. V daňovém řízení se dále postupuje dle tohoto opravného daňového přiznání a správce daně ze zákona k předchozímu podanému daňovému přiznání nepřihlíží.
Dodatečné daňové přiznání podáváte, pokud po uplynutí lhůty k podání řádného daňového přiznání zjistíte, že daň má být vyšší než vámi vyměřená. V tomto případě je tedy nutné podat tzv. dodatečné daňové přiznání, případný rozdíl v tvrzené dani doplatit, a to ve stanovené lhůtě, tedy do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byly zjištěny tyto nové skutečnosti. Musíte též uvést rozdíl oproti poslední známé dani a den zjištění tohoto rozdílu. Dodatečné daňové přiznání můžete podat i v případě, že nově tvrzená daň bude nižší, za předpokladu, že vyšly najevo nové skutečnosti nebo důkazy nasvědčující tomu, že daň byla stanovena v nesprávné výši. V tomto daňovém přiznání uvedete také rozdíl oproti poslední známé dani a den zjištění tohoto rozdílu. V tomto případě taktéž podáváte dodatečné daňové přiznání ve výše uvedené lhůtě, k němuž je nutné doložit důvody k podání tohoto přiznání a k tvrzení nižší výše daňové povinnosti. Řádné (opravné) nebo dodatečné daňové přiznání podáváte příslušnému správci daně na tiskopisu vydaném Ministerstvem fi nancí; popř. jej můžete vytisknout z internetových stránek tak, aby měl údaje, obsah i uspořádání údajů shodné s tímto tiskopisem. Podání daňového přiznání lze uskutečnit i formou datové zprávy. V případě, že nepodáte daňové přiznání, či dodatečné daňové přiznání, ačkoliv máte tuto povinnost, nebo učiníte- li tak po stanovené lhůtě a toto zpoždění je delší než pět pracovních dnů, vzniká vám, jako daňovému subjektu, povinnost uhradit pokutu v zákonem stanovené výši, a to od 500 Kč do 300 000 Kč. Při vyplňování řádného daňového přiznání je tedy potřeba vše řádně překontrolovat a dodržet zákonem stanovené lhůty pro včasné podání. A pamatovat na staré známé přísloví: „dvakrát měř, jednou řež“.
|