V červnu tohoto roku byl na území České republiky zjištěn u divokých prasat tzv. africký mor. Jde o virové onemocnění, které je velmi nakažlivé – jedna kapka infekční krve dokáže nakazit až 1000 prasat. Onemocnění končí téměř ve všech případech smrtí zvířete. Tímto virem se mohou nakazit pouze prasata – a to jak divoká, tak i domácí. Člověk ani jiná domácí zvířata nejsou v ohrožení.
Onemocnění probíhá u prasat poměrně rychle, může ale trvat i několik dní. Prase má v tuto dobu vysokou horečku a je apatické. Příčinou smrti bývá většinou zvýšená krvácivost vnitřních orgánů a tkání.
Jak se africký mor dostal na naše území se přesně neví. Existují různé teorie – jedna z možných je pohození zbytků masných potravin do lesa lidmi, kteří si tyto potraviny dovezli ze zahraničí, kde se mor vyskytuje. Jde ale jen o spekulace.
Africký mor je na našem území novinka – nikdy se zde nevyskytoval. Očkovací látka neexistuje. Velké nebezpečí afrického moru prasat nespočívá primárně v ohrožení populace divočáků, ale v potenciálním přenosu tohoto nebezpečného onemocnění na domácí prasata a potažmo obrovským ekonomickým ztrátám.
Při nálezu uhynulého prasete v lese bychom se ho neměli v žádném případě dotýkat, neměli bychom s ním jakkoli manipulovat či ho zakopávat. Vhodné je udržovat od uhynulého zvířete odstup minimálně 2 metry. Nálezce by měl o svém nálezu neprodleně informovat krajskou veterinární správu, popřípadě hasiče nebo policii.
Tato opatření nemají důvod v zabránění přenosu na člověka, ale v zabránění rozšiřování infekčního materiálu (výtok, krev, stolice, moč) obuví a oděvem z okolí uhynulého prasete do dalších míst. Virus je totiž velmi odolný a hrozí, že se nevědomky staneme šiřiteli tohoto nebezpečného onemocnění.