Vyšší vlhkost vyvolaná dešti a teplý podzim s sebou pravidelně přinášejí zvýšený výskyt klíšťat a blech. Zatímco suché léto těmto parazitům příliš nepřálo, nyní mají pré a začínají řádit.
Je proto doporučitelné nepolevovat v preventivní ochraně psů i koček. Na trhu je plejáda různých antiparazitárních přípravků. Od oblíbených obojků, přes pipety či spreje s aplikací na kůži, až po tablety. Pamatujme, že výhodou tablet je jejich působení „zevnitř“ organismu zvířete, takže pes se může vesele koupat, aniž by se snižovala účinnost přípravku. Obojky a pipety zase mají velkou výhodu spočívající v repelentním účinku, tedy v odhánění klíšťat a blech, aniž by se parazitovi umožnilo narušit povrch kůže hostitele.
Podzimní rejdy si užívají především blechy. Mějme na paměti, že aby byla prevence účinná, musejí být léčeni všichni psi i kočky v domácnosti, pokud se tedy pohybují venku. Velkým zdrojem blech pro psy jsou kočky, na které chovatelé většinou zapomínají a antiparazitární přípravky jim nedávají.
Zavléci si blechy domů může být přitom velmi nepříjemný problém. Samice blech kladou rychle stovky vajec, které odpadávají ze srsti psa do prostředí bytu a aplikace antiparazitika zvířeti je nijak nepostihuje. Z vajíček se líhnou larvy, které se živí špínou. Teprve ze zakuklených larev se líhne dospělá blecha, která saje krev. Celý cyklus může trvat až 3 měsíce, takže životnost populace blech v domácnosti už uvedla v zoufalství nejednoho chovatele psa či kočky.
Blechy jsou přenašeči tasemnic, klíšťata pak různých bakteriálních, virových i jiných nemocí – například boreliózy, anaplazmózy, babeziózy a dalších. Jejich nebezpečí tedy netkví pouze v nepříjemné vyrážce, ale i v přenosu mnohých závažných nemocí. Dokud tedy nenastanou pořádné mrazy, může se usnutí na vavřínech a zanedbávání prevence vymstít.