Karel Daniel Slovinský Maribor hostil zástupce veterinárního stavu ze 44 evropských zemí
Podpora veterinární profese – aniž bude obviňována z ekonomicky samoúčelné monopolizace vlastní činnosti – spočívá na dvou hlavních pilířích. Těmi je podpora a zdůrazňování welfare zvířat a podpora a nutnost postupů souvisejících s opatrným používánímveterinárních léčiv, zejména antimikrobiálních látek.
kterou Evropský parlament schválil, a skandinávské lobby se takto podařilo znovu oživit diskuzi na téma souvislostí mezi cestami distribuce, způsobu používání a vzniku či nárůstu počtu bakteriálních kmenů, rezistentních na běžně i cíleně používaná antibiotika. Část rezoluce hovoří doslova o potřebě oddělit právo preskripce veterinárními lékaři od práva výdeje či prodeje antimikrobiálních látek:
Monitoring of Antibiotic Use ‘to manage it, you need to measure it’ Historicky první report zahrnoval údaje z osmi zemí, druhý report v roce 2010 již údaje z 19 zemí a zveřejnění třetího reportu (data z 26 členských států Evropské unie) se očekává v říjnu tohoto roku.
Pracovní skupina Evropské veterinární federace pečlivě sleduje dění v Evropském parlamentu i možnosti dalšího vývoje situace. FVE jmenovitě podporuje: • odborný a vědecký přístup k monitoringu bakteriálních rezistencí, • programy odpovědného používání antimikrobiálních látek, • zařazení veškerých antimikrobiálních léčiv do kategorie „na předpis veterinárního lékaře“, • omezování používání premixů (podpora používání ATB na úrovni chovu, nikoliv na úrovni výroby krmných směsí). Některé země (Dánsko, Nizozemsko, Německo v současné době zavádějí pilotní projekty monitoringu používání antimikrobiálních látek. Jedním z nejdůležitějších aspektů distribuce veterinárních léčiv a její kontroly se v poslední době stávají internetové prodeje. Jejich objemy neustále rostou a tento trend nelze prakticky zastavit. I proto, že velká část těchto pohybů jsou přeshraniční prodeje, zůstává obrovskou otázkou, jakým způsobem vymezit jejich legalizaci a kontrolu. Jejich ignorování nebo popírání jejich významu nepomůže. Jsou významnou hrozbou pro praktické veterinární lékaře jak v chovech faremních, tak společenských zvířat. Doporučení pracovní skupiny FVE v této oblasti jsou: • internetové lékárny a jejich postupy musí být standardizovány a registrovány, • elektronická preskripce musí být křížově kontrolována, • přeshraniční prodej léčiv kategorie „na předpis veterinárního lékaře“ není možné považovat za legální, protože preskripce i klasifi kace a registrace léčiv jsou doposud vymezeny legislativou na jednotlivých národních úrovních, • do budoucna je nutný celoevropsky harmonizovaný rámec pro internetovou distribuci, výdej i prodej veterinárních léčiv. Pomůže novela směrnice o veterinárních léčivech v současnosti revidovaná?
Podle sdělení Rense van Dobbenburgha, předsedy pracovní skupiny FVE, není v současné době Evropská komise návrhu poslankyně Rosbachové nijak nakloněna a oblast regulace internetových prodejů je zcela otevřená. Je nicméně důležité – a Evropská veterinární federace prosí v tomto smyslu svoje členy o spolupráci – aby členské asociace lobbovaly v současné době již nikoliv u poslanců Evropského parlamentu, ale na úrovni odpovědných rezortů svých zemí tak, aby z „fáze trialogu“, tedy současných společných diskuzí zástupců Evropského parlamentu, rady (ministrů) a Evropské komise, vyšel přijatelný návrh novely k administrativnímu dopracování komisí.
Další písemné materiály jsou členům Komory k dispozici na http://www.fve.org/ (v angličtině) nebo na vyžádání na sekretariátě KVL. |