Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Schůze rady Světové veterinární asociace v Bruselu

  Časopis Zvěrokruh 5/2014
     Z činnosti komory

Karel Daniel

Ve dnech 19.–22. března 2014 se v Bruselu konalo setkání rady (Council) WVA. K významným bodům jednání patřila mimo jiné témata současného a budoucího uspořádání globálních akcí jako Světový veterinární kongres, praktické dopady změny volebního systému WVA na korespondenční a elektronický v době před konáním všeobecného shromáždění, nové globální hrozby a finanční stav organizace.

…Schůze rady WVA – z prava VP T. Jorna, prezident F. Kechrid, VP D. Landals a VP J. Chiang

Má-li se globální kongres typu WVC, který byl organizován naposled v Praze na podzim minulého roku, do budoucna úspěšně rozvíjet, bude nutno omezit ztrátu kontinuity a pořádat jej každoročně, pořádat jej jako akci plně ve vlastnictví a finanční odpovědnosti WVA a s pomocí profesionálního organizátora. Je nutné rovněž snížit počet odborných sekcí, významnější část kongresu věnovat atraktivním tématům veterinární profese v hostitelské zemi a v jiných než anglofonních zemích zajistit překlad rozhodujících částí odborného programu. Rada WVA se rovněž shodla na potřebě audiovizuálních záznamů s pozdější možností jejich komerčního nebo nekomerčního využití.

…Před budovou Institutu tropické medicíny

 

V této souvislosti irská společnost VERIFIED představila webovou platformu určenou ke sdílení odborných prezentací, záznamů webinářů apod. Rada rovněž přijala informaci o konečném vyúčtování pražského WVC. Před uzavřením celé fi nanční stránky tohoto WVC je nutná ještě dohoda daňových poradců, které odvody budou nezbytné na úrovni organizátorů (podle českých daňových předpisů) a které na úrovni majitele akce (podle belgických daňových předpisů). V této souvislosti se jedná především o tzv. licenční daň a jen okrajově o DPH či o daň z příjmu.

Rada WVA stanovila časový rámec pro letošní (nově) korespondenční a elektronické volby, ustanovila volební komisi a základní požadavky na kandidáty – pracovní znalost angličtiny a počítačová gramotnost. Kandidáti budou nabídnuti jednotlivými členskými zeměmi a hlasovat o nich budou všechny země příslušného regionu. Rada rovněž schválila kodex funkcionáře WVA, který stanovuje požadavky na jeho odpovědnost, loajalitu a omezení možnosti střetu zájmů.

veterinární vzdělávání je v současné době velmi aktuální pro řadu členských zemí

Finanční rezerva Světové veterinární organizace nyní činí 500 000 USD. V posledních dvou letech se ovšem snižovala rychlostí 130–150 000 USD ročně. Důvodem jsou jednak vyšší výdaje (rozšíření agendy a počtu jednání, posílení sekretariátu, paradoxně rovněž modernizace, údržba a upgrade elektronických komunikačních systémů) a na druhé straně nižší příjmy z členských poplatků (asi 30 % členských asociací platí pozdě nebo nezaplatí vůbec) a podstatné snížení sponzorských příjmů od vládních i komerčních sponzorů.

rada rovněž schválila kodex funkcionáře WVA

V oblasti jednání věnované budoucím hrozbám a příležitostem veterinární profese se rada shodla, že nebude vytvářet vlastní globální seznam veterinárních vzdělávacích zařízení, ale podle svých sil přispěje k doplněním a aktualizaci seznamu OIE. Protože veterinární vzdělávání je v současné době velmi aktuální pro řadu členských zemí (v některých zemích pro množství absolventů, v jiných pro jejich kvalitu), uspořádá WVA v roce 2015 nebo 2016 globální konferenci k veterinárnímu vzdělávání a zejména ekvivalenci jeho jádrové náplně. Návrh uspořádat ji již letos paralelně se shromážděním Federace asijských veterinárních asociací a dalším jednáním rady na podzim v Singapuru neprošel pro blízkost termínu a vysoké finanční požadavky FAVA.

Dalšími tématy zajímavých vystoupení byly prezentace k možnostem omezení šíření mouchy tse-tse ze subsaharské Afriky nyní dále na sever, popis podmínek pro používání až zneužívání antimikrobiálních látek ve značném množství rozvojových zemí a výzva Britské veterinární asociace, aby WVA podpořila její žádost americké FDA o registraci antimikrobiálních látek na základě vědeckých údajů a klinických zkoušek, nikoliv podle evropského postupu na základě „principu předběžné opatrnosti“.

 

… a další typický belgický obrázek

Závěrem diskuse byl návrh, aby WVA shromažďovala a prostřednictvím své webové stránky publikovala výsledky monitoringu antimikrobiálních rezistencí přicházejících z různých částí světa.

 
MVDr. K. Daniel