Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Úvodník – MVDr. Martin Grym

  Časopis Zvěrokruh 6/2014
     Úvodník

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

vnímání Komory jejími členy bylo vždy různorodé. Od čistého despektu po více či méně projevovaný respekt. V poslední době přichází s přílivovou vlnou mladších ročníků a genderovými dysbalancemi poměrně výrazný důraz na servisní úlohu Komory. Již kdysi na sněmu ve Frymburku jsem se odvážil předestřít metaforické pojetí Komory jakožto akciové společnosti, kde veterinární lékaři (akcionáři) požadují na vedení Komory (managementu), aby činila vše ve prospěch jejich zisku; zde myšleno samozřejmě nikoli zisku kapitálového, ale spíše společenského.

Dnes a denně se na Komoře setkáváme s pomalým, ale jistým posunem v nárocích na její práci. Kdeže jsou časy, kdy měla Komora plnit v očích svých členů především roli reprezentační a symbolickou. Současné pojetí významu profesní organizace je jasné: já platím (za servis) a vy v Komoře (kteří jste mnou placeni) čiňte podle mých představ. Nazírání postavené na nevysloveném vděku, že je někdo vůbec ochotný funcionařit, bylo evolučně eliminováno jako nevitální a překonaná myšlenka.

Je obtížné odpovědět, zda je tato změna zcela dobrá či zcela špatná. Každopádně vychází z pomýlené premisy postavené na dojmu, že Komora je svou podstatou podnikatelský záměr a funkcionáři Komory stojí a padají se spokojeností zákazníka. Ať chceme či nechceme, je princip stavovské samosprávy dar z nebes a měli bychom mít tento fakt na paměti vždy, kdy činíme obecné soudy o smyslu Komory a vyzýváme k její exekuci. Možnost se sebeřídit a samospravovat je totiž něco, co bychom za neexistence těchto vymožeností začali brzy postrádat.

Komora se bude muset v budoucnu vypořádat nejen s výrazným nárůstem členstva, ale především sociologickými turbulencemi. Nárůst počtu veterinárních lékařek v neprospěch veterinárních lékařů je často zmiňovaným, i když asi přeceňovaným problémem. Zásadnější potíž lze spatřovat v konfl iktu očekávání na straně jedné a skutečností na straně druhé. Představy o dobře placeném zaměstnaneckém poměru, štědrém a milém šéfovi, osmiapůlhodinové pracovní době a chápavých, dychtivě naslouchajících a nekonečně solventních klientech, většinou vysublimují do prozaičtější reality. Reálně se nabízí futuristický obraz Komory jakožto odborového klubu, v němž se zaměstnanci budou houfovat s myšlenkou na fl agelaci zbývající hrstky zaměstnavatelů.

K tomuto scénáři zbývá s vysokou pravděpodobností ještě kus cesty. Komora se snaží nepříznivým trendům čelit, jde ale spíše o brzdné aktivity nežli významnou změnu směru. Je jasné, že celospolečenský imperativ na dostupnost všech služeb všem sociálním vrstvám a hlavně levně, je všeobjímající trend – něco, čemu se budeme muset chtě nechtě přizpůsobit. Nelze však očekávat, že profesní organizace, jejichž kořeny začínají kdesi ve středověkých ceších, půjde liberálnímu happeningu naproti. Komory asi vždy zůstanou konzervativní a při zemi, věřící ve staré dobré pořádky. Nicméně postupná a plíživá změna struktury elektorátu s sebou přinese i nové „politiky” v řadách funkcionářů Komory, a tak kdo ví, jak vše nakonec dopadne.

Věřím však tomu, že čeští veterinární lékaři mají vždy Komoru takovou, jakou si zaslouží. A to mě účinně zbavuje obav, že budeme jako stav v budoucnu předmětem nespravedlivého osudu.

 
Martin Grym