Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Před vzteklinou je třeba mít se stále na pozoru

  Časopis Zvěrokruh 8/2015
     Informace – zprávy – výzvy

Petr Pejchal

Výskyt vztekliny ve střední Evropě

Státní veterinární správa

 

Tisková zpráva

Praha 1. července 2015 – Se vzteklinou je třeba stále počítat, a to i přesto, že v Česku byl její poslední případ zaznamenán před 13 lety.

I vzhledem ke stále rostoucí oblibě cestování se zvířaty se určitým rizikem jeví především možnost zavlečení nákazy z jiných zemí. Sousední Slovensko informovalo o případu výskytu vztekliny u lišky blízko polských hranic. Pohraničí s Polskem je dlouhodobě rizikovou oblastí , kde se opakovaně vyskytují případy vztekliny u volně žijících i domácích zvířat.

Aktuální případ infikované lišky, na nějž upozornilo Slovensko, byl zjištěn v okolí města Stará Ľubovňa, které se nachází v blízkosti hranic Slovenska s Polskem. Slovensko v této rizikové oblasti provádí vakcinaci lišek. Jedná se proto s největší pravděpodobností o ojedinělý případ zavlečení nákazy z Polska. To, přestože minulý týden nehlásilo žádný nový případ vztekliny, zůstává nadále vysoce rizikovou oblastí.

 

V ČR nebyla vzteklina zaznamenána od roku 2002, kdy byly zjištěny tři případy u lišek v okrese Trutnov. V roce 2004 pak Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) uznala Česko za zemi prostou této nákazy. V letech 1989–2009 jsme u nás vakcinovali volně žijící lišky, které jsou přirozeným nejrozšířenějším hostitelem tohoto i člověka ohrožujícího onemocnění. Náklady na vakcinaci nebyly nízké, nicméně byly opodstatněné vzhledem k tomu, že vzteklina je smrtelným onemocněním. Podle údajů OIE každým rokem zabíjí ve světě kolem 70 000 lidí. Každých 10 minut je na světě infikován jeden člověk. Nejčastěji se jedná o děti v rozvojových zemích pokousané psem.

Vzteklina je virové onemocnění teplokrevných živočichů, včetně člověka, které napadá nervový systém a končí smrtí. V současné době neexistuje účinná terapie, je možná pouze preventivní vakcinace. V ČR se musí proti vzteklině povinně očkovat psi ve věku od tří do šesti měsíců, ale také v zajetí chované lišky a jezevci. Navzdory příznivé nákazové situaci platí i nadále pro chovatele zvířat také povinnost předvést zvíře, které pokousalo člověka, k vyšetření veterinárním lékařem 1. a 5. den po pokousání.

Vakcinace lišek formou návnad s očkovací látkou byla v Česku ukončena v roce 2009. Současná populace lišek v ČR je tak bez protilátek a zavlečení viru do této populace by znamenalo rychlé rozšíření nákazy.

Navzdory statusu země prosté onemocnění probíhá v Česku vyšetřování zvířat na výskyt vztekliny. Loni tak bylo v ČR na vzteklinu vyšetřeno 3360 zvířat, z toho 3123 volně žijících. Nejvyšší zastoupení měly coby nejrizikovější druh lišky, kterých bylo 3044.

Obezřetní by při cestování do rizikových oblastí měli být také cestovatelé. Těm se doporučuje nechat se před cestou do Indie, Jižní Ameriky, či Afriky proti vzteklině očkovat.

 
Petr Pejchal
Tiskový mluvčí SVS
p.pejchal@svscr.cz
227 010 219 | 607 060 350
Slezská 100/7, Praha 2, 12056
www.svscr.cz