Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Jednání Komor ve Vídni

  Časopis Zvěrokruh 8/2015
     Z činnosti komory

Luboš Borkovec

Rakouská Komora veterinárních lékařů 27. 5. 2015

… zleva doprava: Mag. Müllerová, Mag. Gerstner, Mag. Frühwirth, BM Stöger, MMag. Tritthart, Dr. Wieserová

 

Rakouská komora veterinárních lékařů (ÖTK Ősterreichische Tierärztekammer) koncem května 2015 zorganizovala společné jarní setkání se zástupci veterinárních komor ze sousedních zemí. Nejprve ve svém sídle ve Vídni, Hietzinger Kai, přivítala na neformálním jednání zástupce ze sousedního Bavorska, Italie, Jižních Tyrol, Maďarska, Slovinska a ČR. Po kratším jednání, kde se diskutovalo o:

• antibiotické politice,

• problémy s legalitou u petpasů importovaných pet-zvířat.

Následovalo oficiální jarní přivítání v zámeckém hotelu Wilhelminenberg, kde hlavním mottem bylo ODPOVĚDNOST, KOMPETENCE A BEZPEČÍ: VÁŠ VETERINÁŘ .

Po úvodní impulzní přednášce dvorního rady prof. Dr. Josefa Köfera – O jatečných zvířatech a prohlídce masa pod zodpovědností veterinárního lékaře – následovala pódiová diskuse, kde účastníky byli zástupci nejen z oblasti veterinární medicíny, ale z oblasti humánní medicíny, ze zemědělství, školství i z oblasti vnitra a bezpečnosti.

Rakouská komora veterinárních lékařů, pro stručné zopakování, je zástupcem celého veterinárního stavu všech veterinárních lékařů v Rakousku a zejména:

• zastupuje zájmy,
• členy informuje, radí jim a poskytuje podporu,
• podporuje další vzdělávání členů,
• vede seznam svých členů a statistiky.

Postgraduální vzdělávání členů je na osobní zodpovědnosti každého člena. Komora podporuje každou formu dalšího odborného vzdělávání.

Rakouskou komorou veterinárních lékařů je podle seznamu vydáván členům průkaz, který je teprve legitimizuje pro výkon povolání v Rakousku.

Z hlediska statistiky vykonává povolání samostatně 2500 veterinářů a asi 800 jich pracuje v zaměstnaneckém poměru, zhruba 170 jich pracuje na univerzitě. Minimální příjem veterináře v Rakousku = 2120 eur.

 

… Prezident ÖTK (Österreichische Tierärztekammer) – Mag. Kurt Frühwirth

Složení Rakouské Komory veterinárních lékařů

Představenstvo :

Prezident Mag. Kurt Frühwirth

1. Viceprezident Mag. Alexander Tritthart

2. Viceprezident Mag. Dietmar Gerstner

3. Viceprezidentka Dr. Barbara Wieserová

4. Viceprezidentka Mag. Eva Müllerová

Problém petpasů

Petpasy v Rakousku vydává pouze jeden právní subjekt, a tím je Rakouská Komora.

Za KVL ČR jsem informoval, že v ČR, kde je těchto – petpasů vydávajících – subjektů víc a k chovateli se tak petpasy mohou dostat i jinou cestou než přes veterinárního lékaře. Veterinární lékař je však za všech okolností vždy dohledatelný a kontrolovaný jak Komorou, tak i inspektory z SVS ČR. Provádět dozor nad špatným chovem přísluší SVS ČR a členové KVL ČR určitě nebudou váhat veterinárním inspektorům k podobným případům dodat informace. Z průběhu setkání byl zaznamenán tento protokol:

Protokoll 27.5.2015/10.30–13.30 /
Czech republic: Lubomir Borkovec
Slowenia: Borut Zemljic, Marjan Tacer
Hungary : Zsolt Pinter, Laszlo Horvath
Germany/Bavaria: Karl Eckart
Switzerland: Christoph Kiefer
Italy: Giacomo Tolasi, Gaetano Penocchio, Franz Hintner (Bozen)
Austria: Eva Müllerová, Barbara Wieserová

After a short introduction,the members of this meeting shared their special procedures in registration of Pet passports.

In Germany the aim is to prepare a database for the registration of passports through pharmaceutical fi rms ,where the vet can get the passports. This system is yet not in function.

A special problem ist the federal system of this country.

A problem seems to be the number of puppies coming into the country without any passport.

In Hungary all passports are registrated at the national chamber of veterinarians.

All dogs have to be vaccinated against rabies once a year. So Hungary had not one case of rabies in dogs whereas there were several cases of rabies in foxes in the middle of the country, although the foxes are vaccinated around the border. Hungary will still vaccinate once a year, because of the incoming rabies from the east and south.

In Switzerland a puppy with unknown origin is reported to the Amtstierarzt. Because of the control of the border there is no major problem with illegal puppies getting into the country.

For the slovenian vets, the problem of puppies of unknown origin is a problem of the state veterinarian and not of the practicioner.

In Czech republic a passport has to be registrated at the chamber.There are several companies selling the passports, but they have now to registrate to whom they sell passports and send the data to the chamber.

In Austria the chamber is the only provider of the passports and each number is registrated there. The problem of puppies with unknown origin is big, especially in Vienna, where a lot of sick puppies are on the market.

All participants of this meeting stress the importance of a central registration for the passports in each country.

The second big topic was the handling of antibiotics in the countries and the aims of each country to minimize the amount of antibiotics and to monitore the resistancesituation.

The various systems of handling antibiotic and other drugs were discussed.

The next topic was homoeopathy and the role of veterinarians in this treatement. For all the participants it is clear that this form of veterinary treatment should stay in the hand of the vets.

Borkovec Lubomír, 23. 6. 2015