Ačkoliv komentovat politické dění a globální témata nám nepřísluší, nelze tuto událost tiše ignorovat, a to ani z pohledu odborné profesní organizace, která nás, veterinární lékaře v oboru malých zvířat, všechny spojuje, ani z osobního lidského pohledu jako občanů svobodné demokratické země.
Na virtuálním jednání Prezídia a přítomných vedoucích sekcí Asociace ČAVLMZ dne 1. 3. 2022 jsme se na úvod shodli, že pod tíhou informací z válkou postižené Ukrajiny předřadíme běžnou agendu Asociace společné podpoře Ukrajině a jejím občanům v nerovném boji s ruskou agresí, invazí a arogancí.
Po vzájemné diskuzi a odsouzení tohoto hrůzného jednání s poukázáním na vlastní (ještě československou) nedávnou historickou zkušenost, jsme se shodli na nutnosti hmatatelné podpory Ukrajiny v její obraně proti ruské agresi. Neboť žádná slova v tuto chvíli nebudou dostatečná k vyjádření absolutní podpory práva na svobodu, nezávislost a obranu před stupňujícími se válečnými událostmi na Ukrajině a nukleárním vyhrožováním Ruska.
Tímto stanoviskem se snažíme reprezentovat nejen náš osobní postoj, dále i většinový postoj občanů ČR, ale zároveň reprezentovat i postoj členů naší Asociace, a tedy i vás, vážených členů Asociace ČAVLMZ.
- Prezídium rozhodlo o poskytnutí finančního daru ve výši 100 000 Kč ve prospěch ukrajinské ambasády v Praze.
- Prezídium podporuje dočasné pozastavení členství ruské asociaci RSAVA v evropské a světové asociaci veterinárních lékařů malých zvířat (FECAVA a WSAVA) a to zejména s přihlédnutím k vyjádření zástupců RSAVA na meetingu FECAVA (28. 2. 2022), ve kterém ruští zástupci vyjádřili lítost nad situací na Ukrajině, a kde RSAVA navrhla dočasné pozastavení svého členství v těchto organizacích sama. O úplném vyloučení RSAVA bude hlasováno na nejbližším shromáždění členů FECAVA v rámci Eurokongresu FECAVA v Praze – v červnu 2022.
- Asociace ČAVLMZ umožní bezplatnou registraci a účast ukrajinským veterinárním lékařům a lékařkám a studentům veterinárního lékařství (se statutem uprchlíka v ČR) na odborném programu Eurokongresu FECAVA v Praze v červnu 2022.
- Prezídium vyzývá české veterinární lékaře k maximální solidaritě s ukrajinským uprchlíky a budoucími azylanty, nedobrovolně prchajícími ze své domovské země i se svými vlastními zvířaty. V této souvislosti Asociace doporučuje pro azylanty ukrajinské národnosti (s potvrzením o vstupu do ČR v cestovním pase) zabezpečit základní veterinární servis pro jejich domácí společenská zvířata BEZPLATNĚ (vakcinace, antiparazitární ošetření, čipování). Stejně tak i běžnou základní diagnostiku a nezbytné ošetření a léky.
- Obracíme se na partnery Asociace a obchodní partnery veterinárních lékařů v ČR, pokud jim nastávající a budoucí (věřme dočasná) situace s očekávanou imigrační vlnou z válkou zasažené Ukrajiny není lhostejná, aby v této snaze podpořili Asociaci ČAVLMZ či přímo veterinární praxe inzerující ochotu k provádění základní bezplatné péče o společenská zvířata jakoukoliv formou podpory – nejlépe však materiální (týkat se bude převážně položek: krmiva pro zvířata, vakcíny, antiparazitika, mikročipy, diagnostický laboratorní materiál, farmaka a jiný veterinární odborný materiál).
Za nabídky podpory tohoto typu společnostem působícím na českém veterinárních trhu předem velmi děkujeme (kontakty sekretariátu ČAVLMZ k dispozici: www.cavlmz.cz).
- Dále si dovolujeme upozornit na velmi nepříznivou legislativní situaci v souvislosti s možností zaměstnávání veterinárních lékařů ze zemi mimo EU na českých veterinárních pracovištích
(nostrifikace vzdělání a odbornosti veterinárních lékařů, srovnávací zkoušky v českém jazyce, pracovní povolení). Aktuálně se tato situace zdá být naprosto nepřekonatelná z hlediska délky těchto procesů (orientačně 6-24 měsíců). To z hlediska úměrné důstojnosti ke kolegům a kolegyním z oboru veterinární medicíny malých zvířat je zcela neúměrné. V této bezprecedentní válečné situaci není logicky vůbec myslitelné očekávat náhlou a okamžitou změnu legislativy. Dle aktuální pracovně-právní legislativy by tak kolegy veterinární lékaře a lékařky ze 3. zemí bylo možné zaměstnat “pouze” jako střední veterinární personál (sestra, asistent), což se nejeví příliš důstojně k jejich vzdělání či délce praxe. Posun by teoreticky přineslo uznání Ukrajiny jako kandidátské země pro vstup do Evropské unie, což však není nijak jisté a ovlivnitelné.Proto Asociace ČAVLMZ vyzývá Komoru veterinárních lékařů ČR, coby zákonnou stavovskou organizaci podřízenou Ministerstvu zemědělství České republiky, kompetentní autoritu pro uznávání kvalifikace žadatelů pro veterinární profese, k urychlenému podniknutí všech nezbytných kroků pro změnu udělování výjimky pro ukrajinské veterinární lékaře a lékařky se statutem uprchlíků či azylantů z procesů nostrifikace, srovnávacích zkoušek a podmínky znalosti českého jazyka při jejich zaměstnávání v ČR na českých veterinárních pracovištích.
K urychlení tohoto postupu přispívá i vyhlášení nouzového stavu Vládou ČR s účinností od 4. 3. 2022
- Asociace ČAVLMZ vyzývá své členy a obecně všechny veterinární pracoviště a lékaře, kteří jsou ochotni nabídnout pracovní příležitost ukrajinským veterinárním lékařům a lékařkám, sestrám či asistentům, aby tak učinili formou inzerce na vlastních webech, na webových stránkách Asociace (bezplatná inzerce pro členy Asociace na webu www.cavlmz.cz) případně inzercí na webu Komory vet. lékařů (www.vetkom.cz) se specifikací nabídky a formy zaměstnání (včetně jazykových podmínek pro uchazeče Eng/Ger, možnost ubytování pro rodinu, děti a/nebo zvířata).
Děkujeme za případné návrhy na podporu solidarity s ukrajinskými občany vtaženými do válečného konfliktu, který nelze nijak racionálně ospravedlnit.
Děkujeme za případné návrhy na podporu solidarity s ukrajinskými občany vtaženými do válečného konfliktu, který nelze nijak racionálně ospravedlnit.
3. 3. 2022
S podporou Prezidia Asociace ČAVLMZ
MVDr. Ondřej Cita, prezident Asociace