S koncem léta a s dozrávajícím ovocem na zahradách a v sadech by měli jako každý rok zpozornět zejména chovatelé ovcí, koz a i skotu, kteří je chovají právě na pastvinách pod ovocnými stromy. Ovoce spadané ze stromů je pro ně velkým lákadlem a málokdy si je odepřou. To jde ovšem ruku v ruce s problémy, které toto spadané ovoce může přežvýkavcům způsobit. Obsahuje totiž mnoho lehce stravitelných cukrů, které můžou způsobit i vážné a život ohrožující problémy právě u přežvýkavců.
Při malém množství zkonzumovaného ovoce nastupuje bachorová dysfunkce, která se projevuje nechutenstvím, zástavou přežvykování, poklesem mléčné produkce.
Vážnějším případem je bachorová acidóza, kdy produktem štěpení cukrů z potravy v bachoru je kyselina mléčná. Ta způsobí pokles pH v předžaludcích a velké množství kyseliny mléčné způsobí poleptání a zánět sliznic předžaludku, průniku bakterií do stěny předžaludku, někdy i dále do těla a vznik abscesů. Zvířata jsou více žíznivá, apatická, postávají, můžou skřípat zuby a může se objevit průjem. Ulehají a často hynou.
Proto se v tomto období vyplatí popadané ovoce sbírat nebo na takovou pastvu zvířata vůbec nepouštět.