Z historie výuky veterinárního lékařství v Čechách a na Moravě (pokračování)
Výuka zvěrolékařství při univerzitě v Olomouci
Univerzita v Olomouci, jako druhá nejstarší vysoká škola v českých zemích, byla ustavena zvláštními privilegii císaře Maxmiliána II., která udělil jezuitské olomoucké koleji 22. prosince 1573. Její činnost byla omezena na výuku filozofie a teologie. Ve snaze o zřízení lékařského studia na této univerzitě bylo alespoň částečným úspěchem zavedení výuky anatomie při filozofické fakultě v Olomouci v roce 1778. Později, v roce 1782 došlo k osamostatnění lékařského vzdělávání od filozofie, zřízením samostatného Medicínsko-chirurgického ústavu. Na tomto ústavu studovali po dva roky a končili absolventi s titulem „ranhojiči“ nebo „porodní asistentky“. Tento ústav však nenabyl charakteru plnoprávné vysoké školy či fakulty, i když zde studium trvalo tři roky. V roce 1848, po další reformě rakouských univerzit, byl Medicínsko-chirurgický ústav prohlášen za samostatnou školu pod názvem K.u.k. medicinische – chirurgische Anstalt. Vzhledem k nejasné perspektivě olomoucké univerzity byla tato instituce, spolu s právnickou fakultou, v roce 1874 zrušena a v Olomouci zůstala pouze teologická fakulta.
Profesor chirurgie a porodnictví Dominik Weidele přednášel od roku 1802 na Medicínsko-chirurgickém ústavu v Olomouci. Od roku 1805 zde zavedl i výuku zvěrolékařství, tento obor přednášel do roku 1813
|
|
Na olomoucké univerzitě nařídil výuku zvěrolékařství císař František I. Tyto přednášky nazvané: „Krankheiten und Seuchen der Haustiere“ zahájil ve školním roce 1805/6 prof. chirurgie a porodnictví Dominik Weidele (1771 – 1830). Narodil se ve Freiburgu in Breisgau, v Badensku – Würtenbersku, kde vystudoval filozofii. Lékařské vzdělání, o které měl životní zájem, ukončil na akademii pro výchovu vojenských lékařů „Josefinum“. Zde dosáhl hodnosti doktora chirurgie a vypracoval se ve výborného operátora. V roce 1802 se stal profesorem chirurgie a porodnictví na Medicínsko-chirurgickém ústavu v Olomouci. Zde přednášel vedle těchto disciplín v letech 1805 – 1813 též zvěrolékařství. V roce 1813 byla v Olomouci „Dvorským dekretem“ zřízena Stolice zvěrolékařství. Na této Stolici se též stal jejím profesorem doktor chirurgie a magistr zvěrolékařství MUDr. Anton Heyne. Narodil se v roce 1786 v Kreiburgu v Kraňsku. Byl původně ranhojičem, později prosektorem ve Všeobecné nemocnici ve Vídni a působil zde též jako korepetitor na Ústavu zvěrolékařství vídeňské lékařské fakulty. Z tohoto ústavu v roce 1813 odešel do Olomouce. Zde přednášel zvěrolékařství a v roce 1821 se stal též zemským zvěrolékařem pro Moravu a Slezsko. Tím získal těsné spojení se zvěrolékařskou praxí.
|
V činnosti zvěrolékaře prosazoval odbornost, preventivní péči o zdraví zvířat, jejich ochranu před škodlivými vlivy, boj proti nákazám a též i pověrám a intenzivně podporoval rozvoj zvěrolékařství jako oboru.
Jeho úspěšná činnost na Moravě byla přerušena návratem do Vídně v roce 1822, tentokrát na vídeňskou zvěrolékařskou školu (K.u.k. Thierarzney – Institut), jako profesor speciální terapie a léčiv, kde úspěšně vychovával budoucí zvěrolékaře již s titulem „magistr zvěrolékařství“. Po jeho odchodu z Olomouce od roku 1822 do roku 1826 zajišťoval přednášky zvěrolékařství v Olomouci krátce opět profesor Weidele. V roce 1826 byl jmenován c. k. řádným a veřejným profesorem na Medicínsko-chirurgickém ústavu v Olomouci chirurg a porodník Fridrich Marquart (1791 – 1868), který přišel do Olomouce z pražské Stolice zvěrolékařství, kde působil po prof. M. Töglovi od roku 1823. Narodil se v Dolním Rakousku. Na zvěrolékařském ústavu v Olomouci přednášel téměř 45 roků a jeho činnost pedagogická i publikační byla velmi významná.
|
|
Profesor Anton Heine po odchodu z Olomouce v roce 1822 vyučuje studenty na zvěrolékařské škole ve Vídni
|
Byl známým odborníkem v mykologii. Dlouhodobým působením i konkrétním přínosem pro vědu a společnost je hodnocen jako nejvýznamnější osobnost z těch, kteří v Olomouci zajišťovali výuku zvěrolékařství. Je považován za jednoho z prvních znalců hub na Moravě.
Profesor F. J. Mošner (Moschner) přednášel zvěrolékařství v Olomouci na Medicínsko-chirurgickém ústavu jako poslední, tedy v letech 1870 – 1873. Ústav byl zrušen v roce 1871 a studenti dokončovali studium do r. 1873
|
|
Popsal velké množství jedlých i nejedlých hub a vydal řadu publikací s dokonalými ilustracemi, včetně hub, prodávaných na tržišti. Po smrti profesora Marquarta přednášel zvěrolékařství v Olomouci od roku 1868 až do roku 1871 prof. MUDr. Andreas Jeitteles (1799 – 1878). Narodil se v Praze. Zde vystudoval filozofii a dále studoval medicínu, kterou dokončil ve Vídni. Ve Vídni působil na lékařské fakultě jako prosektor anatomie. V roce 1835 odešel do Olomouce, kde byl na Medicínsko- -chirurgickém ústavu jmenován profesorem vnitřního lékařství a vykonával zde i lékařskou praxi. Je známa i jeho bohatá vědecká činnost. Byl i výraznou osobností v politickém životě, vyznavačem hesel Velké francouzské revoluce. Je znám i jako básník a ctitel umění. V roce 1871 bylo medicínsko- chirurgické studium v Olomouci zrušeno. Po prof. Jeittelesovi dokončil dobíhající výuku zvěrolékařství na zrušeném Medicínsko-chirurgickém ústavu v Olomouci F. J. Mošner, jinak též Moschner (1797 – 1875), který zde působil jako vynikající odborník a profesor porodnictví. Narodil se v Dolní Mrači u Benešova a studoval na lékařské fakultě v Praze u prof. Antonína Jungmanna. V Olomouci působil jako profesor porodnictví na univerzitě od roku 1823 a byl znám jako věhlasný odborník. Od roku 1869 byl ředitelem Medicínsko- -chirurgického institutu v Olomouci, kde přednášel v letech 1870 – 1873 též zvěrolékařství.
|
Zhodnocení výuky zvěrolékařství v uplynulých dvou stoletích v Čechách a na Moravě
Přednášky výuky zvěrolékařství a ustanovení Stolic a později Ústavů zvěrolékařství v historii vzdělávání lékařů na lékařských fakultách v Rakousko-Uherské monarchii, tedy i u nás, v Praze a Olomouci, prospěly ke zdokonalení odbornosti lékařů, kteří přicházeli do styku s řešením nákazové situace nejen lidí, ale i zvířat a kteří působili nejen jako lékaři, ale zabývali se i léčením celé řady chorob zvířat.
Získali tak odbornost, která přispěla k zamezení šíření neodborných léčitelských metod a pověr ze strany některých samozvaných „šamanů“ a odvraceli neblahé účinky ztrát, především při běžně nezvladatelných nákazách. Výuka zvěrolékařství byla postavena na odborných poznatcích, které byly soustřeďovány především na zvěrolékařské škole ve Vídni, kde působili vynikající učitelé.
|
|
|
Zpočátku výuka u nás tradovala poznatky ze série knih J. G. Wolsteina (prvního ředitele vídeňské Zvěrolékařské školy, tehdy pod názvem Wolsteinův K.u.k. Thierspital). Byla to např. kniha Wolstein, J. B.: Anmerkungen über die Viehseuchen in Österreich nebst einer Abhandlung gegen das Umbringen der Tiere in Seuchen. Wien 1781.
Ignác Josef Pešina z Čechorodu (1766 – 1808), rodák z Kostelce nad Orlicí, reformátor výuky a krátce ředitel zvěrolékařské školy ve Vídni, autor řady učebnic. Známá je jeho publikace, dodnes platná, o určování stáří u koní podle zubů
|
|
Dále to byly známé publikace Ignáce Josefa Pešiny z Čechorodu, rodáka z Kostelce n. Orlicí (o moru skotu, vzteklině a o určování stáří u koní podle zubů). Později se ve výuce používala kniha J. E. Veitha, rodáka z Chodové Plané, rovněž ředitele vídeňské zvěrolékařské školy. Kniha má titul – Veith, J. E.: Handbuch der Veterinärkunde für Physiker, Thierärzte und Oekonomen. Wien 1840. V předmluvě této knihy již tenkrát Veith razil pokrokovou tezi o jedné všeobecné medicíně, „medicina universa“, kterou členil na medicínu humánní, veterinární a fytomedicínu. Velký vliv na vývoj a zkvalitnění výuky zvěrolékařství měly objevy L. Pasteura a další objevy v medicíně humánní. V 19. a 20. století vycházely knihy o nákazách zvířat, nemocech koní, ovcí, drůbeže a prasat, porodnictví a podkovářství a řada knih ve formě zvěrolékařských rádců. Výuka pro zemědělské inženýry, která započala na začátku 20. století po přemístění Ústavu zvěrolékařství z české Pražské univerzity v roce 1908 na Vysoké učení technické na obor zemědělství na VUT v Praze-Dejvicích a později na vysokých školách zemědělských u nás, přiblížila zemědělským odborníkům exaktní metody péče o zdraví a metody boje proti nakažlivým chorobám domácích zvířat. Léčebné zásahy a ochranná opatření, řízená absolventy výuky zvěrolékařství, tak nacházely podporu a plné pochopení i u takto vzdělaných zemědělských odborníků. V tu dobu vyšla celá řada knih s charakterem vědecko-populárních příruček, především pro zemědělce. Vzniká již i celá řada odborných časopisů pro zvěrolékaře.
|
Hodnotíme-li působnost olomouckého Medicínsko- -chirurgického institutu na úseku výuky zvěrolékařských oborů tehdejší doby, můžeme konstatovat, že byla vesměs velmi kladná.
Je zajímavé, že pražští i olomoučtí profesoři zvěrolékařství často odcházeli ze svého působiště učit na Vysokou školu zvěrolékařskou do Vídně. Byli to učitelé kvalitní a mnozí z nich i původem z Čech a Moravy. Absolventi – ranhojiči, působící především na venkově, zde v Olomouci získávali kvalitní vzdělání i pro výkon zvěrolékařských léčebných zákroků a protinákazových opatření a alespoň částečně nahradili na Moravě a ve Slezsku nedostatek specializovaných zvěrolékařů – absolventů z vídeňské zvěrolékařské školy. Celkové zaměření pouze tříletého medicínsko-chirurgického studia s jednosemestrovou výukou zvěrolékařství orientovanou především na základní problematiku chorob a zvláště nákaz u domácích zvířat vybavilo absolventy – ranhojiče pro praxi v terénu dobře. Na olomoucké univerzitě však nebyly podmínky k širšímu a hlubšímu rozvinutí oborů zvěrolékařství, směřující k vědeckému bádání.
|
|
Rubová strana Pešinovy medaile, vydané a udělované Vysokou školou veterinární v Brně za zásluhy o obor (zuby koně z Pešinovy publikace).
|
Do jisté míry se to podařilo prof. A. Heynemu, který však záhy odešel do Vídně, a především prof. Marquartovi. Sedmdesát let výuky zvěrolékařství v Olomouci splnilo určitě své poslání. Absolventi, budoucí ranhojiči, zde byli daleko lépe připraveni pro svou zdravotnickou i veterinární praxi.
Pamětní medaile Vysoké školy veterinární v Brně, která na rubu vyjadřuje hlavní cíl veterinární medicíny pro lidskou společnost .
|
|
Stolice a později Ústavy zvěrolékařství v Praze a Olomouci tedy zajišťovaly vzdělání lékařů k tomu, aby mohli erudovaně vykonávat především protinákazová opatření u zvířat a taktéž i běžnou veterinární praxi. V době, kdy již vídeňská zvěrolékařská škola se stala odbornou Vysokou školou zvěrolékařskou univerzitního typu a vychovávala již dostatek absolventů s titulem magister zvěrolékařství a od roku 1908 s titulem doktor veterinární medicíny – MVDr., přešel Ústav zvěrolékařství v Praze z lékařské fakulty na obor zemědělství Vysokého učení technického. Jeho úkolem bylo zkvalitňovat vzdělání zemědělských odborníků v tomto směru. V tu dobu se již lékaři o veterinární medicínu podobně jako dnes zajímali pouze okrajově. Ústav zvěrolékařství v Praze se stal průkopníkem v tomto postavení a jeho pokračovateli byly katedry veterinárních disciplín na vysokých školách zemědělských v Praze, Brně, Českých Budějovicích a na Slovensku v Nitře.
|
Ústav zvěrolékařství při České lékařské fakultě Karlovy univerzity v Praze operativně, možno říci ihned po skončení války v roce 1919, zajistil náhradní výuku zvěrolékařských disciplín pro studenty vyhoštěné z vídeňské „Tierärztliche Hochschulle“ v roce 1918. Byly ustanoveny tzv. Zvěrolékařské kurzy, které umožnily doplnit a dokončit vzdělání celé řady studentů z Vídně a zajistit tak pro nově vznikající samostatný stát dostatek zvěrolékařů.
Vznikem Vysoké školy zvěrolékařské v Brně však zvěrolékařství jako obor bylo budováno na zcela novém odborném základě. Samozřejmě, že byly využity všechny možnosti, které nabízely nejlepší naši erudovaní odborníci z praxe, vynikající absolventi a bývalí asistenti z Vídeňské zvěrolékařské školy a taktéž i Ústav zvěrolékařství při VUT v Praze-Dejvicích. Byli to též mladí erudovaní učitelé základních oborů medicínských, kteří přišli do Brna z Lékařské fakulty Karlovy univerzity v Praze. V tu dobu byly již veterinární vědní obory a vyučované disciplíny ve světě a zvláště v Evropě velmi dobře fundované odbornou vědeckou literaturou. Postupně u nás vznikly nové učebnice, např. Kašpárkovo Porodnictví zvířat (1921), Hrůzův Přehled nauky o krmivech a krmení hospodářských zvířat (1928), Dostálovy Vegetabilní potraviny, Pardubského Diagnostika kulhání, Králova Žďárská choroba koní a veterinární dermatologie, Koldova Srovnávací anatomie domácích zvířat, Přibylovo Porodnictví, Vackova Fyziologie a řada dalších. Byl tak umožněn mohutný nástup k budování kvalitní péče o zdraví zvířat pro zdraví lidí pod heslem: „Sanitas animalium pro salute homini“. Nebo i jinak: „Una medicina, una sanitas – jedna medicína, jedna společná péče o zdraví lidí, zvířat i rostlin“( podle J. E. Veitha).
Prof. MVDr. Čeněk Červený, CSc.
Pokračování v příštím čísle Zvěrokruhu
|