Čeněk Červený
Z nedávné historie netradiční kapely zvané Barel rock
… Dechovka Vysoké školy veterinární koncertuje u příležitosti státního kola soutěže zájmové umělecké činnosti v Praze-Suchdole v roce 1982 Mezi šesti zpívajícími je první zleva Jan Bořil, zakladatel kapely Barel rock. Směrem doprava následuje Táňa Kraváriková, dále Jana Sedlaříková, Leona Kraváčková, Radek Krul a Věra Smíšovská. Hudebníci zleva – Miloš Michek, za baskřídlovkou Mirek Strnad a křídlováci MVDr. Ladislav Pažout, Ing. Jan Všetečka a Bedřich Doležal. Zbytek kapely (střed a klarinetová sekce včetně dirigenta) se do objektivu nevešel.
|
|
Ejhle obrátili jsme svůj zrak a sluch o celých třicet roků zpět a vstoupili jsme přímo „in medias res“: Studenti, mládí, elán, zdravá a vtipná recese, která neurazí, k tomu náročné studijní povinnosti, přesto však radost ze života, neboť je zde zásoba emotivní energie, která ledacos překoná. To vše se skrývá v těch rozmanitých individualitách, s nimiž jsem se ve svém 60 roků trvajícím kontaktu setkával, ne jenom při výuce anatomie, ale především při společné činnosti zájmové, hlavně v hudbě, kde jsme měli k sobě přece jenom ještě blíže. V tomto článku vzpomeneme na kapelu, jejíž jádro vzniklo mezi členy tradiční Dechovky Vysoké školy zvěrolékařské v Brně a to již na počátku 80. let minulého století. Kapela přetrvává a hraje ještě stále a je úspěšná dodnes. Její připomenutí jsme zařadili až nyní, i když již v loňském roce se vzpomínalo na 30 let jejího trvání. Tato hudební skupina se poprvé představila veřejnosti na jaře v roce 1981. Její členové byli studenti čtvrtého ročníku Vysoké školy veterinární v Brně. Podle jejího zakladatele vznikla celkem náhodně při galantním dávání serenády děvčatům, zprvu jako tříčlenná.
|
vznikla celkem náhodně při galantním dávání serenády děvčatům
|
Později se rozrostla. Koncem roku 1981 se ustavila jako kvintet, kapela zcela neobvyklého nástrojového složení, takže v řadě soutěží vystupovala v kategorii „ostatní“. Tvořili ji čtyři studenti Vysoké školy veterinární, později veterinární lékaři a hráč na bicí nástroje („barely“) student Vysoké školy zemědělské, budoucí inženýr.
…Bobřa začíná „valit klíny“ V obsazené posluchárně interní kliniky (dnes je již zbořená), kde člověk nenašel kousek místa, řečeno slangem studentů: „Bobřa začíná valit klíny“. Prostě probíhal oblíbený koncert Barel rocku již v prvních letech své existence této kapely.
|
|
… Barel rock koncertuje u příležitosti účasti na Portě Hudebníci zleva: MVDr. Víťa Horák (housle), MVDr. Tomáš Krejčí (fl étna), MVDr. Pavel Pečínka (klarinet), Miloslav Nejedlý (kytara), Josef Večeřa (tuba). V popředí na pravé straně kapelník MVDr. Jan Bořil s harmonikou, záhy nastoupí na harmonium, které stojí v popředí.
|
Vedoucí kapely a ústřední postava byl a je stále MVDr. Jan Bořil (*1957), zvaný Bobřa, hráč na akordeon, kytaru, tenor saxofon, mandolínu, luft -korg, klávesové nástroje, ostatní nástroje a především zpěvák. Jinak i skladatel řady písní i divadelní hudby, aranžér, dramaturg a pohotový moderátor v jedné osobě.
Jako hudebník působil již v několika hudebních skupinách. Při studiu na gymnáziu, např. v rockové skupině IDEA a skupině Syntéza. Přitom studoval zpěv až do promoce v Lidové škole umění u Dr. Janíčkové (LŠU, Kvapilova, Brno) a působil v pěveckém sboru. Během studia na vysoké škole působil jako zpěvák v Dechovce vysoké školy veterinární v Brně a příležitostně vystupoval jako kytarista a zpěvák s náladovým orchestrem Čendoband. V Barel rocku působí bez přestání od jeho založení až dosud (30 roků). Během vojenské služby v roce 1983 a 1984 působil jako zpěvák v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého.
Po promoci v roce 1983 byl zaměstnán necelý rok jako zootechnik, v letech 1985 až 1993 působil jako obvodní veterinární lékař. Od roku 1994 pracuje jako veterinární inspektor pro Kraj Vysočina až dosud.
|
|
… Z vystoupení Barel rocku v aule Vysoké školy veterinární v Brně u příležitosti setkání bývalých a současných hudebníků Vysoké školy veterinární v roce 1986 Záběr zachytil Bobřu s kytarou v akci. Po jeho levé ruce je tubista MVDr. Mirek Strnad, po pravé ruce sedí hráč na „barely“ Ing. Staněk a vpravo hráč na klarinet MVDr. Pavel Pečínka. V pozadí prosvítá silueta doc. MVDr. Č. Červeného, jak si opírá sevřenými dlaněmi bradu a pozoruje vystoupení.
|
MVDr. Miroslav Strnad (*1958), původně člen Vojenské posádkové hudby Brno, ovládal téměř všechny hudební nástroje s nátrubkem, působil jako výpomoc v Dechovce Vysoké školy veterinární a to kdykoli, kdy o to požádal kapelník, profesor Čeněk Červený, tehdejšího dirigenta vojenské posádkové hudby.
Po roce této spolupráce v naší kapele nastoupil ke studiu na obor veterinární hygiena na Vysoké škole veterinární a až do své promoce v r. 1985 zde působil v Dechovce Vysoké školy veterinární jako hráč na tubu a baskřídlovku. V Barel rocku hrál v letech 1981–1983 též na tubu a baskřídlovku a byl tedy jedním z jeho zakladatelů.
… Opět Barel rock u příležitosti setkání v roce 1986 Zcela v levém rohu je zahalen v obrysech stínu MVDr. Tomáš Krejčí. Na hlavě má kapuci, avšak lze ho identifi kovat, neboť drží dlouhou příčnou fl étnu. Další hráč na housle v bílém plášti je MVDr. Víťa Horák, následují MVDr. Pavel Pečínka a v řeznické kazajce MVDr. Mirek Strnad. V pracovní zástěře je hráč na bicí nástroje Jan Staněk. V pravém rohu prosvítají hlavy členů poroty – Dr. Č. Červeného a Dr. L. Pivníka.
|
|
… Detailní záběr členů Barel rocku v akci Vlevo MVDr. Pavel Pečínka (s klarinetem), uprostřed MVDr. Víťa Horák (hraje na housle) a vpravo MVDr. Tomáš Krejčí (hraje na příčnou flétnu).
|
Po promoci v r. 1985 nastoupil k vojenskému letectvu jako důstojník pověřený ochranou letiště před nálety ptactva a později působil a působí dosud v hygienické kontrole potravin na jatkách. Pozdějším výzvám kapelníka Bořila, aby obnovil svoji muzikantskou činnost v Barel rocku úspěšně odolával.
… Titulní list zpěvníku netradiční kapely s nesmělou poznámkou (že prý pokusný) Je z doby začátků hudební tvorby Barel rocku. Zlatý slavík (vpravo dole) je zatím ještě v zárodku, očekávat se může, že postupně doroste a možná i vyletí do výšin nebeských.
|
|
… Jedna ze skladeb z období od vzniku skupiny do roku 1985 Přiléhavý text písně složili dle skladatele hudby Dr. Jana Bořila alias Bobři – NEZBEDNÍ STUDENTI. Zpěvník byl vydán zásluhou pana Ing. Jiřího Latiniho v Edičním středisku naší alma mater v roce 1987.
|
Další hudebník z původní čtveřice zakladatelů je MVDr. Tomáš Krejčí (*1957). Na Vysoké škole veterinární promoval v roce 1983. Při studiu na gymnáziu hrál na příčnou fl étnu v Lidové škole v Letovicích, kde vystudoval I. a II . cyklus. Věnoval se hře vážné hudby, rockové a taneční hudby a hře ve skupině Barel rock, a to od jeho založení až doposud. Kromě hry na příčnou a zobcovou fl étnu také zpívá a s velikou chutí hraje na kontrabas. Jako veterinární lékař působil v Zoo Dvůr Králové. Později se věnoval výrobě krevních derivátů ve své soukromé fi rmě Zoo servis a nyní se věnuje výrobě kultivačních médií, opět ve své soukromé fi rmě Lab Media Servis.
Dále je to MVDr. Vítězslav Horák (*1958). Promoval v r. 1983. Po promoci před nástupem na vojnu pracoval necelý rok na Vysoké škole veterinární na patologii. Po ukončení základní vojenské služby působil ve Výzkumném ústavu výživy zvířat v Pohořelicích u Brna. Po zrušení ústavu v roce 1990 byl zaměstnán jako odborný zástupce a manažer ve farmaceutických fi rmách. Ovládá hru na housle, zobcovou fl étnu, kontrabas a bicí nástroje. Již v dětském věku působil ve známém dětském souboru písní a tanců u Adolfa Pištěláka v Brně a na gymnáziu ve folklórním souboru Májek při 1. Brněnské strojírně. Při studiu na Vysoké škole veterinární hrál ve zde vzniklém hudebním tělese Barel rock a příležitostně ve folklórních skupinách (např. Slovácký krůžek, Šafrán Brno). Během vojenské služby vlasti působil v Příbrami v Čechách ve folkovém šramlu Tydlencty věci.
Další veterinář, který působí v Barel rocku je MVDr. Pavel Pečinka (*1956). V kapele Barel-rock hraje od roku 1984 na klarinet. Hraje též na mandolínu a posiluje při zpěvu vokály. Po promoci v r. 1981 nastoupil do praxe jako obvodní veterinární lékař a zde působí dodnes. Již na základní škole se učil na LŠU hře na housle, a tak se později zapojil do symfonického orchestru ve Žďáře nad Sázavou. Dále se na LŠU vyučil hře na pozoun, takže hrál v dechové hudbě ve Žďáře nad Sázavou. Než nastoupil na vysokou školu do Brna, v letech 1973–1976, hrál na kytaru v taneční skupině Jaguár a v letech 1976–1984 v rockových skupinách IDEA a Syntéza, kde se potkali s dr. Bořilem.
… Výsledky tvorby netradiční (unikátní) kapely. Titulní list singlu Dostavník a 3 CD, vše dílo skupiny Barel rock
|
|
… Zadní strana 4 CD se seznamy písní
|
… Pohled do hlubin obsahu CD z let začátků (1981–1986) kapely Barel rock. vet. lékařů. Ed. střed. V. Š. V., Brno 1982, 72 s.
|
|
K výše uvedenému stabilnímu obsazení hráčů Barel rocku, původem veterinářů, nelze zapomenout další muzikanty, kteří přišli do kapely, aby ji doplnili, nebo se vystřídali, především u bicích nástrojů složených z plastových barelů, kýblů a plechovek různých rozměrů. Ještě v době studia v Brně působil jako hráč na bicí nástroje Jan Staněk, zvaný Píšťa, pozdější inženýr. Společně s Bobřou vymysleli na dětských táborech charakteristickou bicí soupravu, která dala kapele název. V době vojenské služby kmenových hráčů (Bořil, Horák, Krejčí), kdy měla kapela přestávku, Ing. Staněk zmizel někam do Finska a barely osiřely. Tohoto nástroje se ujal Miloslav Nejedlý (1984–1989) a mimo to hrál na kytaru a při zpěvu používal svůj mužný bas. Po roce 1989 se pustil do politiky a stal se místostarostou ve svém rodišti, takže kapelu opustil.
|
Do kapely přišel v r. 1984 Josef Večera, hráč na tubu, heligon, bombardon, banjo a dokonce i heavy-metalovou lopatu a zpěv.
Za bicí nástroje dále zasedli postupně Vladimír Vašík (1991–1996), a po něm od roku 1998 dále Luboš Bartůněk (1998–1999), Zdeněk Zbořil (1996–1999) zvaný Břouska (v kapele od r. 1994 do 2003), rockový zpěvák, hráč na barel a kýbl . drums. Zemřel na zákeřnou nemoc 23. 8. 2006.
Časový přehled (itinerář činnosti ) důležitých akcí Barel rocku
rok 1980
– náznaky vzniku kapely o třech muzikantech (Bořil, Strnad, Staněk)
rok 1981
– zpevňování základu kapely, a její vznik na vojenském soustředění studentů vojenské katedry Vysoké školy veterinární z Brna v Košicích
rok 1981
– odezněl 1. koncert kapely v bývalé amfi teatrové posluchárně 1. Interní kliniky Vysoké školy veterinární v Brně
jaro, rok 1982
– 1. místo na celostátní přehlídce zájmové umělecké činnosti studentských vysokoškolských souborů v Praze (Suchdole)
– první nahrávky pro Český rozhlas a Českou televizi
jaro, rok 1983
– opět 1. místo na celostátní přehlídce zájmové umělecké činnosti vysokoškolských souborů v Praze–Suchdole
podzim, rok 1983
– 1. místo na celostátní přehlídce humoru a satiry – Olomoucký tvarůžek roky 1983 a 1984
– Vojenská služba – kapelník Jan Bořil se stává členem Armádního uměleckého sboru- AUS, jako vojenský zpěvák. Kapela má prázdniny
rok 1986
– účast na PORTĚ – zisk Porty na celostátním fi nále v Plzni
rok 1987
– zisk Porty a ceny diváků na fi nále v Plzni
80. léta průběžně
– četná vystoupení a účast v různých rozhlasových a televizních pořadech, např. Mistrovství světa v chytání much u Bolka Polívky apod.
rok 1992
– vystoupení v silvestrovském pořadu pro Českou televizi Brno
rok 1994
– nahrávka koncertu na Vysoké škole veterinární v Brně pro Českou televizi Brno u příležitosti vydání prvního CD kapely Rock na vsi
rok 2002
– vydání CD – Muzikanti co děláte
rok 2003
– vydání CD – P(l)ísně pro pamětníky
rok 2010
– vydání CD – Na pouti
rok 2011
– 30 let své aktivní hudební existence v původní sestavě. Každý rok mají kolem 40 vystoupení. Na počest této skutečnosti byl uspořádán v dne 24. 11. 2011 koncert v Brně Na Leitnerce a vyšlo první DVD se zajímavostmi z archivů.
|
Často na něj kolegové vzpomínají. Adam Kubíček spolupracuje s Barel rockem nejdříve jako host a od r. 1997 do r. 2006 jako stálý člen, hráč na barel a kýbl . drums a zpívá. Nastoupil po Zdeňkovi Zbořilovi a hraje s kapelou dodnes. Několik let v orchestru Barel rock působil i Jaromír Růžička (s přezdívkou Kytka), který ovládal hru i na netradičních vlastnoručně vyráběných hudebních nástrojích, prostě suverénně nejzdatnější šumař v kapele. V letech 1982–1983 s kapelou Barel rock vystupoval spolužák členů kapely MVDr. Jiří Kutal, též z Vysočiny, z Nového Města na Moravě. Představoval jednočlenný Balet di Barel rock. Proslavil se především baletní kreací představující slavného Travoltu při produkci skladby Febris Potratvoltis (viz zpěvníček od kapelníka Honzy Bořila označený jako pokusný). V tomto zpěvníčku naleznete řadu písniček i s veterinární tematikou. Po ukončení studia již MVDr. Jiří Kutal spolupráci s kapelou nenavázal.
Po stručném nahlédnutí do soukromí členů kapely je třeba trochu rozebrat charakter kapely jako celku.
Charakteristika orchestru a jeho uplatnění
Sám název kapely je přiléhavý a vyjadřuje styl podání repertoáru při vystoupeních. V podání skladeb, které jsou většinou z vlastní tvorby především kapelníka, uváděné sloganem „píseň stvořil šumař Bořil“, se projevuje i jeho dramaturgie, režie i interpretace odpovídající jeho veselé povaze a dovednému projevu zdravé a vtipné recese v odborně i společensky aktuálních písňových textech i melodiích. Proto hned od svého vzniku získala kapela obdiv a oblibu již mezi studenty v Brně a později u posluchačů při koncertování na řadě soutěží, festivalů, při nahrávkách v rozhlasu a televizi a samozřejmě i na rautech při různých kongresech a sympoziích veterinárních, kam bývají i v současnosti pravidelně zváni. Je to i při komerčních zábavách a veřejných koncertech na různých místech republiky, především tam, kde jsou více koncentrované skupiny Fanklubu Barel rocku. Nedávno (1. 12. 2011) koncertovali v Praze, v divadle Gong. Měli zde společný koncert s kapelou Panelákoví fotři. Často koncertují v Brně, např. ke konci loňského roku to bylo dne 24. 11. v klubu v Leitnerově ulici, a to na počest 30. výročí založení kapely s tím, že hlavní kádr kapely – veterinární lékaři – je stále stejný.
|
|
… Studnice vzpomínek na hudební aktivity studentů z doby svých studií, nestor mezi zvěrolékaři profesor MVDr. Jaroslav Kábrt (1903–2007) u příležitosti „Setkání 1986“ po rozhovoru s kapelníkem Barel rocku MVDr. Janem Bořilem o jeho kapele.
|
Neodradí je ani mnohakilometrové vzdálenosti, které musejí překonávat, aby se sešli, když koncertují. Příkladem jejich aktivit je přehled akcí v loňském roce uveřejněný na internetu na jejich stránkách (www.barelrock.cz/akce.php).
Již téměř čtyři roky spolupracuje skupina se žďárským ochotnickým divadlem. Nahráli jim písně Voskovce a Wericha pro divadelní představení Osvobozeného divadla Balada z hadrů mimo jiné se známými hity – Hej pane králi, Šaty dělaj člověka, a dále k představením Princ a večernice, Šamani, Rozum a štěstí. Několikrát s ochotníky vyjeli a zahráli si s herci na živo a získali tak zajímavé zkušenosti a zážitky. Kapelník Bobřa byl na několika divadelních přehlídkách oceněn za hudbu. Podrobnější charakteristiku kapely BAREL ROCK vyhledáte na internetu (http://www.barelrock.cz/).
Do dalších let přejeme kapele výdrž v její zajímavé tvůrčí zábavě a originálním přístupu k aktivní hudbě, která nezarmoutí. Vivat, vivat – multos annos!
Použité prameny:
BOŘIL, J.: Zpěvníček (pokusný). Ed. středisko V. Š. V., Brno 1985, 30 s.
BOŘIL, J.: Vzpomínky a údaje a materiály z archivu kapely Barel rock, písemné a ústní sdělení v r. 2010 a 2012.
ČERVENÝ, Č.: Zájmová umělecká činnost studentů a učitelů Vysoké školy veterinární v Brně – hudba a divadlo. Medicina veterinaria picta VIII. Společ. vet. lékařů. Ed. střed. V. Š. V., Brno 1982, 72 s.
ČERVENÝ, Č.: Setkání 1986 (Meeting 1986). Historia Med. veterinariae. Společnost vet. lékařů v Brně. Nakl. konvoj, Brno 1995, 54 s.
|