Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Až moucha zabzučí…

  INFORMACE, ZPRÁVY, VÝZVY
Muší

Neuctivá moucha rychle uniká… Jen co pokálela obraz státníka, míří na prase a pak na králíka.
Anebo je tomu zcela naopak? Prase, králík, a státník až pak…

…buďte připraveni! Hmyz, který člověka v létě obtěžuje asi nejvíce, je moucha domácí. Lze se před nimi bránit jednoduchým zasíťováním oken, aby svýma hbitýma nožkama a sosákem neolézaly chleba s máslem a nekontaminovaly i jiné potraviny. V chovech skotu, prasat či drůbeže jsou ale sítě v oknech málo platné. Lze doporučit celou řadu postřiků či nátěrů, které mohou zvířata zbavit stresujících much.

Ovšem nejde jenom o to, že mouchy svou samou existencí zneklidňují chovaná zvířata i jejich chovatele… Mouchy jsou známými přenašeči celé řady onemocnění, mezi která patří například salmonelóza, infekce bakteriemi rodu Escherichia coli, mohou šířit v kravínech záněty vemene dojnic či mléčné žlázy u kojících prasnic. Mouchy též přenášejí myxomatózu králíků, ale i hemoragické onemocnění králíků. Při této příležitosti lze chovatelům králíků připomenout, že nyní, asi deset až 14 dnů, než se mouchy „rozlétnou“, zejména bodalky stájové, popřípadě jiný bodavý hmyz, je čas vakcinovat králíky proti myxomatóze.

Je tedy dobré před nástupem letních teplých dní upozornit chovatele na vhodnost aplikovat včas některý z prostředků na hubení much. Je vhodné doporučit dva způsoby, aplikovat postřik či nátěr na některé, zejména osluněné stěny, na rámy oken a dveří a druhý, který se používá proti larvám much v koutech, v okolí krmišť a hnojišť a odpadů.

I podle výskytu much ve stáji pozná veterinární inspektor i laik, jakou péči chovatel zvířatům věnuje. Tedy, právě nyní je čas na účinnou dezinsekci! Uvažme, že každá muší samička naklade denně více než sto vajíček!

 
Josef Duben,
tiskový mluvčí SVS ČR
Další informace na www.svscr.cz