Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

BRNO 4.–5. 2. 2012 mezinárodní výstavy psů – Duocacib

  Informace – zprávy – výzvy

Vladimíra Tichá

Naplní se motto: Řekni mi jakého máš psa a já ti řeknu jaký jsi?

… více než devět tisíc krasavic a krasavců se zúčastnilo brněnského klání

 

Na výstavy psů mohou mít různí lidé různé názory. Pro někoho jsou možná nesmyslnou aktivitou a pro jiného zbytečným trápením psů. Chovatelé, majitelé a příznivci psů s průkazem původu to vidí trochu jinak. Pro ně jsou psí výstavy přehlídkou chovatelských výsledků, příležitostí pro setkání s lidmi stejného zaměření a samozřejmě také možností, kde získat se svými čtyřnohými přáteli slušné výstavní ocenění nebo některý z kýžených titulů. Výstavní ocenění bývá také jedním z požadavků, které pes nebo fenka musí splnit k tomu, aby byli tak zvaně zařazeni do chovu nebo srozumitelněji řečeno, aby jejich potomstvo mohlo mít průkazy původu.

Výstavy psů se pořádají po celém světě. Jednou z nejznámějších a také nejstarších výstav je bezesporu Cruftova výstava ve Velké Británii. Pořádá se víc než sto let a hlásívá se na ni okolo 24 000 psů a fen. Celá řada výstav se koná i v České republice. Dokonce by se dalo říci, že z tohoto pohledu patříme mezi nejlepší státy v Evropě. Pokud si někdo otevře výstavní řád Českomoravské kynologické unie, najde hned v úvodu typy výstav, které může jako divák nebo jako vystavovatel navštívit. Nabídka je velmi široká od malých regionálních výstav přes výstavy národní až po výstavy mezinárodní. Ten, kdo se chce seznámit se současnou kvalitou plemene a trendem jeho chovu, určitě udělá dobře, pokud navštíví výstavu pořádanou příslušným chovatelským klubem.

nejednalo o zubožené psí stařečky a stařenky, ale o jedince ve výborné kondici

Výstava DUOCACIB patří do kategorie výstav mezinárodních přístupných pro všechna plemena psů. Jedná se vlastně o dvě výstavy, které se konají v jednom víkendu. Letošní ročník byl v pořadí čtvrtý a bylo jasně znát, že DUOCACIB je z hlediska vystavovatelů velmi prestižní záležitostí. Celkem se přihlásilo 9180 psů a fen představujících 305 plemen. Poslední číslo není úplně přesné, protože některá plemena, např. jezevčík, se vyskytují v různých rázech např. podle velikosti nebo typu srsti. Pokud se vezme v úvahu skutečnost, že Mezinárodní kynologická federace má v současné době na svém seznamu 347 uznaných a 11 prozatímně uznaných plemen, je možné konstatovat, že v Brně se představilo velké procento z nich. V rámci Českomoravské kynologické unie se momentálně chová 265 uznaných a prozatímně uznaných plemen. V praxi to znamená, že návštěvníci výstav DUOCACIB měli možnost vidět plemena, která běžně na našich ulicích ani na výstavách nepotkávají. Výstava je v prvé řadě o psech. Velmi důležití jsou ale i ti, kdo jejich kvalitu v návaznosti na standardy jednotlivých plemen hodnotí. Na DUOCACIB posuzovali rozhodčí z celé Evropy od Francie až po Finsko a Rusko. Potěšitelné je, že byli s úrovní naší kynologie spokojeni a potěšitelné je i to, že titul nejvyšší – BIS nebo-li Vítěz výstavy si oba dny odnesli psi českých vystavovatelů.

Možná si někdo může říkat, že výstava psů a Komora veterinárních lékařů nemají moc společného. Výstava ale není jen o psech a lidech okolo nich. V současné době se neobejde bez sponzorů. A je potěšitelné, že se mezi ně řadí i Komora veterinárních lékařů. Symbolický patronát přijala nad psy a fenkami staršími osmi let, tedy nad soutěží veteránů. Ti nejstarší měli u data narození rok 1998. Určitě se ale nejednalo o zubožené psí stařečky a stařenky, ale o jedince ve výborné kondici. Právě soutěž veteránů je dokladem o tom, že chovatel hodný toho jména pečuje o své psy i v době, kdy je není možné využívat v reprodukci, a že o ně pečuje na vysoké úrovni.

 

… soutěž o miss obého pohlaví nebyla procházkou růžovým sadem

Sponzorství Komory veterinárních lékařů s velkým zájmem vítali zahraniční rozhodčí a dalo by se říci, že nám je lehce záviděli. Nejde ani tak o fi nanční dar, jako spíše o to, že sponzorství znamená spolupráci a ta je víc než důležitá. Současný trend chovu psů jednoznačně směřuje k jejich pohodě a zdraví. Welfare už není pro majitele psů neznámým pojmem.

Chovatelé, a to zvláště ti, kteří chtějí obstát v zahraniční konkurenci, musí věnovat a také věnují pozornost dědičně podmíněným chorobám a zdaleka už se nejedná jen o dysplazii kyčelního kloubu. Nejde ale jen o dědičné choroby. Slušný chovatel přemýšlí nad zdravím chovných jedinců a nad zdravím i povahou štěňat, která odchovává. Tohle všechno bez spolupráce s veterináři není možné a je dobře, že se upevňují kontakty nejen na základní linii veterinární lékař kontra chovatel, ale že spolupracují i Komora veterinárních lékařů a Českomoravská kynologická unie, která chov psů s průkazem původu zastřešuje. Výstavy DUOCACIB toho byly určitě dokladem.

 
Vladimíra Tichá

V sobotu 4. 2. byl nejlepším veteránem výstavy desetiletý skotský teriér Ramirez Euri-Escot v majetku Michali Štětinové, na druhém místě devítiletá fena beagla Creme Cuculuny Tergy a třetí se umístil desetiletý whippet Keiko z Úplňku. V neděli 5. 2. se skotský terier Ramirez octl až na třetím místě, jako první se umístila devítiletá tibetská teriérka Dendrobate’s Lynnete Martiny Machačové a druhý skončil desetiletý sibiřský husky Th e Show Must Go On Oumiaks. Pro rozhodčí nebylo jednoduché vybrat nejlepší jedince, není to přehlídka zchátralých babiček a dědečků, protože kondice tzv. veteránů je vynikající a stává se, že získávají i nejvyšší titul BOB. Bylo proto pro mne milou povinností předat pohár KVL vítězům, protože na vynikající kondici předvedených jedinců se nepochybně veterinární lékaři podílejí.

 
Katka Novozámská