Vladimír Rejnek Slavnostní otevření nového sídla Komory veterinárních lékařů ČR
Za KVL ČR prezident MVDr. Karel Daniel, viceprezidentka MVDr. Radka Vaňousová, předsedové komisí MVDr. Michal Vítek, Ondřej Rychlík, Milan Snášil, CSc. a Vladimír Rejnek.Za revizní komisi Komory MVDr. Josef Zajíc, Ph.D., a Ivo Dupal, za čestnou radu Komory MVDr. Jana Piskovská.
Poté se ujal slova Prof. Bíreš, který potvrdil, že mezi SVS a Komorou musí existovat jakási pupeční šňůra. Na Slovensku mají výhodu, obě organizace sídlí v jedné budově, a tak k sobě mají opravdu blízko. Uvedl, že na Slovensku veterináři mají pod kontrolou i potraviny rostlinného původu, včetně vína.
Ministr na ně tlačí, aby převzali i ÚKZÚP s odůvodněním, že veterináři by měli obsáhnout celý potravinový řetězec a být to oni, kteří rozhodují, samozřejmě na základě spolupráce i s jinými profesemi, o zdravotní nezávadnosti potravin. I zde existují tlaky, např. z nitranské vysoké školy potravinářské, nebo od zemědělců, aby se tak nestalo. Tvrdí, že největší nevzdělanost je v potravinářství i přes to, že mají v zákoně, že potravináři musí mít patřičné vzdělání.
Kolega Daniel podotkl, že legislativa je z 90 % produktem EU. Prezident slovenské Komory, kolega Brauner, nám na úvod předal dar od slovenských kolegů. Je jím krásná fotografi e slonů, kráčejících jedním směrem. Symbolika této fotografi e je zřejmá a zcela jednoznačná. Jedině společná cesta je ta správná. Pochválil plnohodnotnou spoluprací se SPVS a vyjádřil potěšení nad zlepšující se spolupráci s košickou univerzitou. I on cítí určité nedostatky absolventů v dovednostech první dny po absolutoriu. Z jeho pohledu to není jenom chyba škol, ale hlavně chyba absolventů. Chci nebo nechci se připravit na budoucí profesi. Zahraniční studenti, kteří si musí vzdělání platit, přistupují ke studiu daleko zodpovědněji, po kantorech daleko více vyžadují, jsou aktivnější. Striktně se brání právnickým osobám. Odstrašujícím příkladem jim jsou lékárny. Zmínil odlišnosti v legislativě. Vyjádřil jisté zklamání nad zrušením povinného čipování psů, které bylo na Slovensku povinné. Předpokládá, že čipování jednou bude povinností v celé EU. Pozitivně hodnotil vzdělávací systém slovenských kolegů. Ten je povinný pro každého člena Komory, je bodový a je funkční. Je plně v gesci Komory, nikdo se nesnaží do tohoto systému vstupovat. Postrádá vzdělávání v oblasti komunikací a marketingu.
Studium úspěšně absolvuje kolem 100 kolegů. Zájem o studium na univerzitě je i ze zahraničí (Skandinávie, Izrael aj). Ze svého pohledu si nemyslí, že kvalita studentů je horší. Řekl, že 50 % naší populace má vysokoškolské vzdělání (Bc., Mgr., Dr). Paní děkanka Tremlová nabídla spolupráci při vzdělávání. Uvedla, že základem curricula hygieniků je vždy veterinární oblast, ale že nemohou nikomu z absolventů nařídit, kde se uplatní, zda v hygienickém oboru, či klinické praxi. K počtu absolventů řekla, že Fakultu hygieny dokončí zhruba 45 až 50 absolventů, což je asi polovina z přijatých.
Kolega Vítek upozornil na nepoměr počtu vstoupivších nových kolegů do profese a vystoupivších. Velké množství vstupuje, malé množství končí. Kolegové pracují i v pokročilém důchodovém věku. Proto je v naší profesi čím dál větší přetlak. Kolega Zajíc dodává, že začíná být nedostatek „kravských veterinárních lékařů“, že významně převládá zájem o malá zvířata a koně. V krátkosti proběhla diskuse k laickým prohlížitelům ulovené zvěře (Vaňousová, Rejnek). Slovo si bere ředitel ÚSKVBL a prorektor VFÚ prof. Hera. Upozornil, že setkání by mělo postupovat koncepčně, kam se bude veterinární profese ubírat. Je nutné vystupovat konsenzuálně, jednoduše a harmonizovaně. Je potřeba nastolit atmosféru důvěry a začít spolupracovat. Varuje před monopolizací. Seznámil nás s lékovou politikou a legislativou v EU. S jakými potížemi se setkávají při projednávání a obeznamování s připravovanou legislativou. Např. má být projednána ve všech zemích EU, ale ve skutečnosti se tak stane pouze ve čtyřech zemích. Ke vzdělávání uvedl, že nemáme nejčistší svědomí v antibiotické politice. Pochválil MZ, že je otevřenější než KVL. Je proto nutné nalézt cestu vzájemného působení a spolupráce. Za distributory promluvil Ing. Petr Samohýl. Řekl, že veterinární lékař a zemědělec jsou antagonisté, zemědělci jsou ale mocnější. Chtějí zaměstnávat veterináře. Proto by zaměřil PR na zemědělce, zootechniky s důrazem na význam svobodného povolání. Byla zmíněna i otázka opět pořádat veterinární ples na Žofíně. Po krátké debatě zůstává toto téma nadále otevřené. Krátce vystoupil i bývalý tiskový mluvčí SVS Ing. Duben. Problematiku vnímá ze tří stran. Za prvé je to zemědělec. Zde cítí hlavně ekonomický tlak a možnost zisku evropských peněz. Jako druhou stranu vidí veterinární stav. K tomu uvádí jako nezbytnou nutnost udržet přes veškeré potíže a problémy jednotu stavu. Za třetí je to stát, legislativa, dozor, i když ten je pod enormním tlakem. Je přesvědčen, že v budoucnosti bude mít hlavní slovo KVL, protože je nezávislá. Nabídl spolupráci. Ta se v dnešní době již realizuje. Debatu uzavřel prezident Daniel. Uvedl, že jsme si vědomi síly chovatelských svazů. Pozastavuje se nad vůlí chovatelů zaměstnávat veterinární lékaře, čímž pro ně vznikají další náklady (zdravotní, sociální, nemocenská). Myslí si, že princip je spíše emocionální než ekonomický, podřídí si veterináře. Na závěr navrhl další pokračování společných schůzek ve dvou až tříměsíčních intervalech, za účasti SVS, VFÚ a KVL. Dveře na Novoměstské 2 (sídlo KVL) jsou k tomuto jednání otevřené.
|