KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Derby, derby, derby

Informace – zprávy – výzvy

Euro PR

Dostih, který si podmanil všechny kontinenty

Teprve když stříbrná mince v roce 1779 dopadla na zem, bylo rozhodnuto o názvu nejslavnějšího dostihu světa. Lord Bunbury, kterému štěstí při losování nepřálo, si vše vynahradil, když první dostih, pojmenovaný po lordu Derbym, vyhrál jako kůň Diomed.

Tento dostih se běží každoročně od roku 1780 a letos se běžel již jeho 232. ročník. Z toho je jasné, že ani takové maličkosti, jako dvě světové války, nemohly Angličanům zabránit, aby si jako každý rok vychutnali své Derby.

Dostih se běhá na závodišti Epsom Downs, jen několik kilometrů od jihu Londýna, na vzdálenost 1,5 míle (2 423 metrů). Nebylo to tak od počátku, protože první čtyři ročníky se běžely na distanc jedna míle.

Dnes se derby běhá ve více než 200 zemích světa

Již od svého počátku je Derby nejdůležitějším testem tříletých koní. A neplatí to jen pro Anglii. Dnes se derby běhá ve více než 200 zemích světa. Některé z nich musí mít pochopitelně své zvláštnosti. Například v Rakousku se dnes derby běhá na vzdálenost 2200 m, takže dosažené časy již několikrát vzbudily úžas nepřesně informovaných dostihových novinářů. Ve Spojených státech se pro změnu běhá derby hned několik. Tím nejslavnějším z nich je však Kentucky Derby.

Mimo Anglii se tento dostih běžel poprvé ve Francii (1863), Rakousku-Uhersku (1868), Německu (1869) a Dánsku (1870). A Československé derby se poprvé běželo v roce 1921. Vhledem k tomu, že se letos běžel již 91. ročník je patrné, že ani naše tříleté koně nemohla světová válka zastavit.

„derby“ je dnes ostatně synonymem pro každý napínavý a prestižní sportovní duel

Ale zpátky do Anglie

O Derby již bylo napsáno mnoho tlustospisů, ale my máme prostor je pro několik zajímavostí. Dostih se již po 229. běžel v Epsomu. Jen v době první světové války byl na tři roky přeložen na závodiště do Newmarketu. Prvním zahraničním koněm, který v Derby zvítězil, byl francouzský Gladiateur, který ke zděšení Britů vyhrál i oba další dostihy Trojkoruny. Tato „pomsta za Waterloo“ se odehrála v roce 1865, ale Angličanům leží v žaludku dodnes. Trojkoruna se totiž nezískává každý rok. A první americký kůň vyhrál až 102. ročník. Tentokrát ovšem seděl Američan i v sedle. Francouzskému koni přinesl totiž Trojkorunu britský žokej Harry Grimshaw.

Vítěz Derby získává originální trofej – vavřínový věnec s modrou stuhou „Blue Riband“. A modrou stuhu podle toho získává i osobní parník, který je nejrychlejší při cestě přes Atlantik. Slovo „derby“ je dnes ostatně synonymem pro každý napínavý a prestižní sportovní duel

.D erby je sice nejslavnější, ale nikoliv nejstarší z klasických dostihů, které tvoří ceněnou Triple Crown, tedy česky Trojkorunu. Tím nejstarším je St. Leger, který se v severoanglickém Doncasteru běhá již od roku 1776. Je posledním a nejdelším dostihem. Běží se na vzdálenost 1 míle, 6 furlongů a 132 yardů (2 937 metrů). Mimochodem, víte co je furlong? Stará anglická délková míra, překládaná jako „brázda“ nebo „délka brázdy“ a měří asi 201 metrů.

… dobrý kůň, touha po vítězství a samozřejmě nezbytná kapička štěstí. To vše je třeba, chcete-li vyhrát

Prvním a nejkratším dostihem „trojkoruny“ je 2 000 Guienas, který se u nás běhá jako Velká jarní cena. Je to dostih na jednu míli.

Ale teď už rychle do současnosti a potom domů. Letošní Derby Stakes v Epsomu bylo očekáváno s velkým napětím, protože královna Alžběta II. již po desáté postavila do dostihu svého koně. Jak již asi víte, ani po desáté to nevyšlo. Zvítězil irský Pour Moi a královnin Carlton House doběhl třetí.

Ale teď už rychle domů

Devadesátiletá historie Českého derby přinesla mnoho zajímavostí, které by snadno vydaly na celou knihu.

Vždyť jen název se měnil několikrát. Z Československého na Českomoravské, za války dokonce na Modrou stuhu českomoravskou.

královna Alžběta II. již po desáté postavila do dostihu svého koně

Pak znovu Československé a od roku 1993 České derby. V současnosti je součástí názvu i jméno hlavního sponzora. S výjimkou roku 1995, kdy České derby hostily Karlovy Vary, se běhá stále ve Velké Chuchli.

Nejvíce modrých stuh získal Vlastimil Smolík, který derby vyhrál šestkrát. Nejstarším jezdcem byl pětinásobný vítěz Josef Šach, který v roce 1975 zvítězil s Veronalem ve věku 56 let. Mnohé statistiky doznaly převratných změn až v loňském roce. Po senzačním vítězství teprve šestnáctileté Slovenky, žijící v Panamě, která modrou stuhou ověnčila ryzáka Talgada. Maria Magdalena Rossak se stala nejen nejmladší vítězkou i účastnicí Českého derby, ale vytvořila i rekord dostihu i závodiště.

A letošní nádherné dostihové odpoledne vyvrcholilo 91. FORTUNA ČESKÉ DERBY.

… derby může být dnes, v přeneseném smyslu, cokoliv. Koně, velbloudi, psi a i fotbalový zápas

Stalo se kořistí koně americko-australského původu Roches Crosse a premiérovým vítězstvím Jana Ráji v tomto slavném dostihu. Trenér, neméně slavný Josef Váňa, slavil již druhé vítězství. Tento dostih vejde do historie i tím, že 14 dní před dostihem si Jan Rája rozdrtil klíční kost, která mu musela být implantována. Většina z nás by si s podobným zraněním nesedla ani do tramvaje. Ale i v tom je krása turfu.