Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Dermatologem snadno a rychle aneb První ucelený kurz Vzdělávací komise KVL ČR

  Z činnosti komory

Zlatka Hošková

Tři víkendy, které stály za to

… vysoká účast pořadatele samozřejmě potěší

 

V průběhu tří víkendů se uskutečnil ostře sledovaný první dermatologický kurz v oblasti systematického postgraduálního vzdělání pořádaný Komorou veterinárních lékařů ČR. Pořadatelé kurzu slibovali, že bychom si měli během čtyř jednodenních přednášek a jednoho workshopu doplnit znalosti v oblasti dermatologie a osvojit správnou techniku při odběru vzorků.

Začali jsme zvolna přístupem k dermatologickému pacientovi.

Důraz byl kladen především na anamnézu a na způsob, jak se majitelů ptát, abychom se dozvěděli co nejvíce. Dále byla věnována celá přednáška atopické dermatitidě a vzhledem k faktu, že se v současnosti jedná o nejpublikovanější nosologickou jednotku, není se čemu divit. Několikrát byl zdůrazněn fakt, že atopická dermatitida je klinická diagnóza a nemáme se nechat dotlačit od majitelů k intradermálnímu testu pouze pro potvrzení diagnózy.

Vyvrcholením celého kurzu byl workshop

Druhý den jsme zahájili přednáškami o alopecii psů a koček. Po teoretickém úvodu jsme se postupně dovídali o nových onemocněních a jak bojovat a diagnostikovat ta stará. Samostatná kapitola byla hormonální alopecie, kde jsme trochu zabloudili do oblasti endokrinologie. Plni nadšení jsme odcházeli v neděli večer s téměř dvouhodinovým zpožděním domů a očekávali jsme další kolo přednášek.

Druhý přednáškový víkend jsme začali přednáškami o onemocněních kožních derivátů a pyodermii, kde byl kladen důraz zejména na racionální použití celkově podávaných antibiotik.

Odpolední přednášky doktorka Panáková věnovala poruchám keratinizace. V neděli jsme měli v plánu kožní onemocnění s projevy erozí a ulcerací. Na přednáškách jsme se dozvěděli o novém dělení a názvosloví autoimunitních nemocí s kožní manifestací a možnostech jejich léčby. Cyklus přednášek jsme zakončili přednáškou o pododermatitidě/pododermatóze.

Vyvrcholením celého kurzu byl workshop, kdy jsme se ve skupince 25 lidí prakticky učili odebírat různé vzorky a hodnotit je. Bylo zajímavé si uvědomit, že když dva dělají totéž, není to totéž, a že správná technika a místo odebrání vzorků jsou opravdu klíčové. Poučné bylo také zopakovat si základní nastavení kondenzoru a clony na mikroskopu a jeho důsledky na kvalitu vyšetření.

Podle reakcí účastníků se kurz vydařil a snad i ostatní prožívali v ordinaci stejný pocit radostného očekávání dermatologického pacienta, aby si to všechno mohl vyzkoušet naživo. Bude zajímavé sledovat, jestli stejné ohlasy budou mít také další připravované kurzy.

 
Zlatka Hošková,
Brno