Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Ekonomicky závažné infekce v chovech prasat

  Časopis Zvěrokruh 9/2016
     Informace – zprávy – výzvy

Připraveno z materiálů společnosti IDT Biologika GmbH

Prasata jsou citlivá zvířata s vysokými nároky na kvalitu ustájení, hygienu i management chovu. Zvláště udržení zdraví zvířat v intenzivních chovech znamená velkou výzvu pro chovatele i veterinární lékaře.

Vakcíny hrají klíčovou roli v prevenci řady onemocnění. Díky široké nabídce vakcín pro prasnice, selata i výkrmová prasata jsme schopni chovy spolehlivě chránit proti mnoha významným bakteriálním i virovým onemocněním.

Edémová choroba, také nazývaná E. coli enterotoxemie způsobená několika sérotypy toxinogenních E. coli kmenů, kolonizujících tenké střevo, je globální infekční onemocnění znamenající významné ztráty zvířat.

Vyskytuje se především u selat v průběhu prvních dvou týdnů po odstavu, kdy zdrojem patogenních E. coli kmenů bývá prostředí. Nejčastěji postihuje nejtěžší a nejrychleji se vyvíjející zvířata ve skupině. Onemocnění ovšem bývá pozorováno i u starších kategorií, před přesunem do výkrmu. K propuknutí klinických příznaků přispějí stresy nejrůznějšího druhu. Shiga toxin 2e vznikající ve střevě kolonizovaných prasat je zodpovědný za hlavní klinické příznaky a patologické změny. Nemoc se projevuje otoky víček, krku a hlavy, současně pak otoky orgánů, poruchami pohybu s vrávoravou chůzí, křečemi až obrnou svalstva, nechutenstvím doprovázeným průjmy a zvracením. Nemocnost ve stádě je relativně nízká (30-40%), ale mortalita postižených prasat exrémně vysoká (až 90%).

Nástup onemocnění bývá náhlý a má rychlý průběh, proto je terapie klinicky nemocných zvířat neúčinná. Běžná prevence ED je z důvodu nevyzpytatelného výskytu infekce náročná.

Prevalenční studie ukazují, že v globálním měřítku je postiženo jedno sele z deseti. V závislosti na statistickém výběru testovaných vzorků je ovšem Shigatoxin u selat trpících průjmy po odstavu detekován daleko častěji:

Z těchto důvodů je vakcinace jedním z možných účinných preventivních řešení tohoto ekonomicky závažného onemocnění.

Infekce Clostridium perfringens typu A – Infekce vyvolané Cl. perfringens typ A jsou charakterizovány průjmy v prvních dnech života. Průjmy jsou způsobeny ? a ß2 toxiny Cl. perfringens typ A. Oba toxiny vyvolávají stejný klinický obraz průjmového onemocnění a mají vzájemný adiční efekt.

Po perorálním vstupu do organismu prochází patogeny bez poškození žaludkem selete, protože úroveň kyselosti je tam doposud nízká, a dostávají se do tenkého střeva, kde adherují na stěnu a uvolňují enterotoxiny, které mění směr výměny tekutin přes epiteliální výstelku. Následkem je tzv. sekreční průjem, charakterizovaný řídkými, tekutými výkaly.

Příčinou úhynu je vždy extrémní ztráta tekutin a elektrolytů. Mortalita způsobená průjmy je vysoká, pokud tekutiny nejsou rychle nahrazovány. U starších selat – do odstavu – bývá průběh mírnější. Téměř ve všech případech bývají postiženy celé vrhy.

Zdrojem infekce jsou špinavé a vlhké podlahy v kotcích, výkaly matky a exkrety ostatních, už infikovaných, selat.

V posledních letech byl patogen Cl. perfringens typ A od průjmujících selat izolován stále častěji. V současnosti je to nejčastěji detekovaná infekce v této věkové kategorii, ačkoliv se jen zřídka jedná o monoinfekci. Důsledkem šířící se infekce jsou značné ekonomické ztráty.

Vakcinace březích prasnic a prasniček slouží k pasivní imunizaci jejich selat (prostřednictvím kolostra vakcinovaných matek), a tím k redukci klinických příznaků průjmových onemocnění způsobených toxiny Clostridium perfringens Typ A (?-toxin a ß2-toxin), v prvních dnech života selat.

 

Chřipka prasat – je akutní, vysoce kontagiózní virové onemocnění respiračního traktu prasat, které je rozšířeno po celém světě. Infikovaná prasata mají snížené denní přírůstky a vykazují zpomalený růst. Virus chřipky prasat (SIV) vyvolává buď samostatné onemocnění, nebo je spolu s ostatními respiračními patogeny příčinou vzniku komplexu respiračních onemocnění prasat (PRDC).

Navíc má virový patogen vysoký zoonotický potenciál. Původcem je virus, který patří do čeledi Orthomyxoviriade, rod Influenza typu A.

Onemocnění vykazuje až 100% morbiditu s variabilní mortalitou, která je v rámci infekce velmi nízká. Důsledky pro chov jsou zejména v ekonomické rovině, významné je ovšem riziko mezidruhového přenosu s vážnými důsledky pro člověka i další druhy živočichů. Proti chřipce jsou dostupné různé druhy vyráběných vakcín sloužících k aktivní imunizaci, které se liší jednotlivými obsaženými virovými subtypy a použitým adjuvans.

V případě tohoto onemocnění je vakcinace účinné a ekonomicky výhodné řešení.

 

Plíce postižené v důsledku zánětu způsobeného virem chřipky a zdravé plíce prasete

Na český a slovenský trh vstoupila v letošním roce německá společnosti IDT Biologika GmbH, zastoupená společností Cymedica s nabídkou úzce specializovaných vakcín pro chovy prasat a drůbeže.

„Strategie naší společnosti, investice do vývoje a výroby vakcín, které mohou být proti onemocněním zvířat používány na celém světě, se ukázala být motorem našeho růstu,” shrnul výkonný ředitel IDT Biologika Dr. Ralf Pfirmann. „Naše inovované veterinární vakcíny jsou úspěšné v celé Evropě a naší další snahou je globální úspěšnost vakcín IDT v blízké budoucnosti.”

Společnost si uvědomuje, že její úspěch je důsledkem investic, IDT každoročně investuje 8 % ze svého obratu do výzkumu a vývoje.