Prof. MVDr. Čeněk Červený, CSc., prof. Jaroslav Doubek, CSc.
Historické kořeny veterinární chirurgie na Vysoké škole zvěrolékařské v Brně
… Profesor Dr. med. a Dr. vet. med. Josef Bayer (1847–1925), přednosta chirurgické a oční kliniky na C. a k. Vojenském zvěrolékařském ústavu – Vysoké škole zvěrolékařské ve Vídni v letech 1880–1908 (Kresba S. Dyková)
|
|
Brněnská veterinární chirurgie v období mezi dvěma světovými válkami (1918–1939) měla velmi dobré zázemí ve vynikající škole chirurgie a oftalmologie na zvěrolékařském vysokém učení ve Vídni, které bylo výrazně ovlivněno špičkovou úrovní chirurgie lékařské fakulty vídeňské univerzity.
V tomto příspěvku vás nejprve seznámíme s vynikajícími představiteli vídeňské veterinární chirurgie a v dalším potom s jejich odchovanci, kteří ovlivnili úroveň veterinární chirurgie a oftalmologie u nás.
I. Veterinární chirurgie a oftalmologie ve Vídni v 19. a na počátku 20. století
Chirurgie a operační technika na vídeňské zvěrolékařské škole již od svého založení v roce 1767 díky schopnostem Ludwiga Scottiho (*1728–†1806) byla na vysoké úrovni. Podle záznamů prováděl Scotti mimo jiné i kastrace hřebců na stojícím zvířeti, operoval neprůchodnost močové roury, fi mózu předkožky, dělal zákroky na očních bulbech, trepanace a další. Výuka chirurgie na této škole zahrnovala již záhy teoretickou a praktickou operační techniku, podkovářství a teorii podkovářství. V letech 1809 až 1849 propagoval a prosadil prof. Johann Langenbacher (*1775–†1846) především praktickou výuku. V roce 1841 byly všechny zde jmenované obory veterinární chirurgie spojené v jednu chirurgickou kliniku a od této doby lze hovořit o jednotné výuce chirurgie již na vědecké bázi. Bylo to i v období působení prof. Georga Strausse (v letech 1842–1846) a jeho následovníka prof. doktora medicíny a zvěrolékaře Franze Augusta Armbrechta (v letech 1855 až 1880), též velkého znalce koní. Oba sepsali postupně každý svou učebnici chirurgie – Strauss, G.: Veterinärchirurgie, 1854, Armbrecht, F. A.: Veterinärchirurgie, 1862, 1879.
|
Obzvláště výrazný vzestup prodělala veterinární chirurgie na vídeňské zvěrolékařské škole s nástupem prof. doktora medicíny a doktora zvěrolékařství Josefa Bayera (*1847–†1925), který zde působil od roku 1880 do roku 1908. Ten je považován za zakladatele moderní vídeňské veterinární chirurgie a oft almologie. Josef Bayer se narodil v Plané u Mariánských Lázní v roce 1847.
V Praze a Plzni vystudoval gymnázium, v roce 1871 ukončil studium medicíny ve Vídni a v roce 1874 na vídeňské zvěrolékařské škole získal titul magistra zvěrolékařství (Magister der Tierheilkunde). Již v roce 1880 se stal profesorem veterinární chirurgie. V roce 1896 po vydání nového studijního plánu a udělení nového názvu zvěrolékařské škole ve Vídni – C. a k. Vojenský zvěrolékařský ústav a vysoká škola zvěrolékařská (K. u. k. Militär- Tierarztnei-Institut und Tierärztliche Hochschule) – byl prof. Bayer jmenován dvorním radou a rektorem této školy (viz Zvěrokruh 7/2009) a v této funkci působil do roku 1908. Ve svých přednáškách a programech praktických cvičení vyučoval systematickou diagnostiku a zavedl vědecky podložené operační postupy. Zvláštní zásluhy má prof. Bayer v zavedení asepse v chirurgii. Stal se též zakladatelem veterinární oft almoterapie. Zkonstruoval oční zrcátko a jako první jej používal u zvířat. V roce 1897 se ve studijním plánu objevil předmět chirurgie a oční lékařství. Od roku 1897 se klinika vedená prof. Bayerem nazývala Klinika chirurgie a oft almologie. Prof. Bayer vydal se spolupracovníky řadu vynikajících učebnic. Kniha s názvem Operationslehre vyšla v několika vydáních, přičemž první vydání je z roku 1896.
|
|
…Bayerova medaile (Foto in Polisch a Schaller, 1968)
|
Učebnice veterinární chirurgie (Lehrbuch der Veterinärchirurgie) a očního lékařství (Augenheilkunde) byly v tehdejší době, na přelomu 19. a 20. století a ještě i v prvních letech existence Vysoké školy zvěrolékařské v Brně, velmi užívané studijní prameny, vybavené bohatou a kvalitní obrazoveterivou dokumentací. Prof. Bayer byl také jmenován čestným doktorem Vysoké školy zvěrolékařské v Berlíně, Budapešti a Lvově. V roce 1908 odešel na odpočinek. Zemřel v roce 1925.
je považován za zakladatele moderní vídeňské veterinární chirurgie a oftalmologie
|
…Profesor Dr. med. a magistr zvěrolékařství Theodor Schmidt (1868-1946), nástupce prof. J. Bayera, přednosta chirurgické a oční kliniky na Vysoké škole zvěrolékařské ve Vídni v letech 1908–1936. Učitel prof. dr. Karla Pardubského (Foto in Zvěrolék. obzor, 1938)
|
|
Další výraznou postavou veterinární chirurgie na vídeňské zvěrolékařské škole byl prof. doktor medicíny a magistr zvěrolékařství Th eodor Schmidt (*1868–†1946), následovník prof. Bayera a dlouholetý přednosta chirurgické a oční kliniky C. a k. Vysoké školy zvěrolékařské ve Vídni. Slovy jeho žáka, prof. Pardubského, „vědátor primae clasis“. Narodil se v roce 1868 v Kralicích na Moravě. Gymnázium absolvoval v Brně, po maturitě studoval zvěrolékařství ve Vídni na Vojenském zvěrolékařském ústavu a zde získal v roce 1890 diplom magistra zvěrolékařství. Po ukončení studia působil dva roky jako státní zvěrolékař v Mikulově. Po dvou letech (v roce 1892) se vrátil do Vídně a stal se asistentem u svého učitele prof. Bayera. Později, v roce 1897, podobně jako Bayer začal ve Vídni studovat i medicínu a v roce 1904 dosáhl titulu doktora medicíny.
T. Schmidt medicínu studoval v období, ve kterém jeho učitelé aplikovali ve výuce poznatky získané od takových osobností medicíny, jakými byli prof. Karl von Rokitansky (*1804 až †1878), zakladatel patologie a vynikající patolog-systematik, přezdívaný „Linné medicíny“, dále prof. Josef Škoda (*1805–†1881), původem Čech, internista, jeden ze zakladatelů vídeňské lékařské fakulty. Je znám odborným pojednáním O poklepu a poslechu v lékařské diagnostice. Byl to i prof. Ignaz Philipp Semmelweis (*1818 až †1865), původem Maďar, světoznámý gynekolog a porodník, reformátor porodnictví a gynekologie, bojovník proti horečce omladnic, nazývaný „zachránce matek“. Dále zde působil prof. Christian Albert Th eodor Billroth (*1829–†1894), původem Němec, vynikající chirurg a také profesor na lékařské fakultě v Curychu.
|
Po zásluze obzvláštní proslulosti nabyl chirurg a zakladatel moderní vídeňské chirurgie Čech Eduard Albert (*1841– †1900). Jmenované – Bayera a nakonec i Schmidta – a shodou okolností i známého brněnského chirurga, jednoho ze zakladatelů Masarykova onkologického ústavu v Brně, doc. MUDr. Jaroslava Bakeše (*1871–†1930), vyučovali zásadám moderní chirurgie žáci a asistenti prof. Alberta.
T. Schmidt po ukončení studia medicíny v roce 1904, s vynikajícím způsobem zvládnutou chirurgickou technikou a vybavený poznatky nově zaváděných metod v chirurgii v oblasti celkové anestezie, antisepse a asepse, se vrátil opět ke zvěrolékařské chirurgii.
Nastoupil k prof. Bayerovi. Již v roce 1907 se habilitoval z veterinární chirurgie a očního lékařství. V témže roce byl jmenován mimořádným profesorem, v dalším roce (1908) řádným profesorem a šéfem kliniky. Na klinice působil aktivně až do roku 1936, kdy odešel do důchodu. Mezi tím byl v roce 1911 zvolen rektorem a tuto funkci zastával do roku 1913. Za druhé světové války, v roce 1940, kdy chyběli na škole učitelé, byl požádán o výpomoc při výuce.
Profesor Schmidt byl velmi zdatným chirurgem – jeho žák prof. Pardubský ho označoval za „velmistra veterinární chirurgie“. Prof. Schmidt se zabýval již v té době intenzivně chirurgií malých zvířat. Jako významný představitel oboru se dostal do povědomí světové odborné veřejnosti. Ve Schmidtových vědeckých publikacích a učebnicích je vždy patrný jeho exaktní a kritický přístup k řešeným problémům, který vycházel z jeho bohatých klinických zkušeností. Taktéž v oblasti očního lékařství přinesl unikátní poznatky, týkající se dvojitého vidění a zákalů ve sklivci (tzv. Schmidtovy membrány). Byl nadán nevšedními pozorovatelskými schopnostmi. Podle prof. Pardubského byl prvním z veterivou nárních chirurgů tehdejší doby, který zavedl do veterinární chirurgie nejmodernější poznatky a metody z chirurgie humánní. Prováděl operace za dodržování kautel asepse a antisepse. Doporučoval provádět operace rychle a precizně, aby zákroky byly k pacientům šetrné. Prosazoval provádění kastrací v lokálním znecitlivění. Důsledně vyžadoval na klinice prvotřídní pracovní disciplínu, ale po úspěšně provedené práci byl velice vstřícný. Byl známý svou náročností i ve výuce. U schopných a poctivých studentů byl velice oblíben, byl nazýván „otcem Schmidtem“. Jeho vysokoškolské učebnice, několikrát vydané, byly na svou dobu vynikající. Zanechal po sobě rozsáhlé dílo. Zemřel v roce 1946 ve věku 78 let.
|
|
…Profesor Dr. med. Eduard Albert (1841–1900), zakladatel vynikající chirurgické školy na lékařské fakultě vídeňské univerzity, kterou absolvovali pozdější prof. J. Bayer a prof. T. Schmidt a také vynikající chirurg doc. MUDr. Jaroslav Bakeš (Foto archiv MU Brno)
|
doporučoval provádět operace rychle a precizně, aby zákroky byly k pacientům šetrné
|
…Docent MUDr. Jaroslav Bakeš (1871–1930), chirurg světového věhlasu, po němž byla pojmenována brněnská nemocnice na Žlutém kopci, dnes součást komplexu Masarykova onkologického ústavu (Foto archiv MU Brno),
|
|
Vídeňská chirurgická škola se vyznačovala přísnou kázní a výbornou organizací jednotlivých klinických pracovišť. Zvláštní důraz byl kladen na klinickou diagnostiku, vytvoření jasného operačního postupu a exaktní vedení operací. Samozřejmé bylo, že výuka probíhala především na pacientech. Na klinice byl dokonalý přehled o nejnovějších světových poznatcích. Celá řada poznatků pocházela z kliniky, mnohé z operačních postupů byly na klinice vypracovány. Z nových vyzkoumaných a dopracovaných metod byla zavedena v roce 1929 laparoskopie a v roce 1938 ezofagoskopie u psů. Byly zde použity poprvé nástroje na bronchoskopii a rektoskopii u psů a na uretroskopii u koní. Byla zde též zavedena otoskopie pomocí přístroje s elektrickým osvětlením, dnes všude používaným, a byl zaveden nálevkovitý násadec na vyšetření zevního zvukovodu. Též v oblasti celkové a lokální anestezie bylo již tehdy horlivě pracováno s různými preparáty u psa, byla vypracována epidurální anestezie u koně a kocoura a anestezie při repozici zlomenin.
Vedle dr. Pardubského působil u prof. Schmidta na chirurgické a oční klinice ve Vídni český student Jaroslav Schauer (*1890–†1967). Narodil se v roce 1890 v Litomyšli, kde absolvoval piaristické gymnázium, a v roce 1909 odejel studovat na C. a k. Vysokou školu zvěrolékařskou do Vídně. Byl úspěšným studentem a jeho učitel fyziolog prof. Armin von Tschermak-Seysenegg (*1870–†1952) ho získával pro výkon funkce asistenta. Jen na okraj – bratr prof. Armina von Tschermaka- -Seysenegga Erich (*1971–†1962) spolu s Carlem Corrensem (*1869–†1933) a Hugo de Vriesem (*1848–†1935) potvrdili prioritu objevů Johanna Gregora Mendela. J. Schauer však upřednostnil chirurgii a zde se stal prvním asistentem. U studentů byl oblíben. Značně si ho oblíbila i manželka prof. Schmidta a chtěla ho adoptovat, neboť manželé Schmidtovi byli bezdětní.
|
On to však odmítl a hned po vzniku Československé republiky v roce 1918 se odebral do Prahy. Zde se zapojil do výuky ve zvěrolékařských kurzech, které byly ustaveny pro výuku studentů zvěrolékařství slovanského původu (Čechů a Jihoslovanů), vyhoštěných z vídeňské zvěrolékařské školy.
Dr. Schauer měl zájem zapojit se do budování nově zřízené Vysoké školy zvěrolékařské v Brně. Byl však poslán s prof. Th eodorem Kašpárkem na Sibiř k Československým legiím jako inspektor. Kromě inspekce měli rovněž za úkol učinit opatření k omezení stavů vojenských koní. Zde se však spolupráce s vedením legií nedařila a než se dr. Schauer vrátil domů, byla již místa asistentů na chirurgické klinice Vysoké školy zvěrolékařské v Brně obsazena. Později se zúčastnil expedice k tlumení moru skotu v Polsku. Po návratu z Polska působil v praxi na Jilemnicku, později na Kolínsku a v Kolíně i ve funkci okresního zvěrolékaře. Zemřel v roce 1967.
Zakladatel chirurgické kliniky na Vysoké škole zvěrolékařské v Brně prof. dr. Karel Pardubský (*1892–†1958) prošel dokonalou průpravou během několikaletého působení na chirurgické a oční klinice vídeňské zvěrolékařské školy. To přispělo v nemalé míře k vysoké úrovni výuky chirurgie na Vysoké škole zvěrolékařské v Brně hned na počátku její existence. O brněnské veterinární chirurgii příště.
|
|
…Titulní list již pátého vydání učebnice Bayerova nauka o operacích, přepracované T. Schmidtem
|
Použitá literatura:
Bayer, J.: Veterinärchirurgie. Wien, Braumüller, 1887, 1890, 1899, 1904.
Bayer, J.: Augenheilkunde. Wien, Braumüller 1900, 1906.
Bayer, J., Schmidt T.: Opperationslehre, 5. Aufl age. Wien und Leepzig, Braumüller 1923, 930 s.
Lechner, W.: Ludwig Scotti (1728–1806). Der erste Wiener Tierarzneilehrer und Begründer der heimischen Pferdezucht. Wiener tierärztl. Mschr. 1968: 31–44.
Novotný, E.: Profesoři vídeňské vysoké školy zvěrolékařské původem z českých zemí. Acta Univ. Agriculturae – Spisy Fakulty veterinární 36, 1967: 579–589.
Novotný, E., Böhm, R. a spol.: 50 let Vysokého učení veterinárního v Brně (1918–1968). Brno 1968, 424 s.
Pardubský, K.: Profesor Dr. Th. Schmidt sedmdesátníkem. Zvěrolék. obzor 31, 1938: 385–387.
Polisch, R., Schaller, O.: 200 Jahre Tierärztliche Hochschule in Wien. Tierärztliche Hochschule in Wien, Wien 1968, 517 s.
Schmidt, T.: Kastration unter Lokalanästesie. Wiener tierärztl. Mschr. 16, 1929: 461.
Überreiter, O.: Lokalanasthesie zur Reposition von Frakturen. Wiener tierärztl. Mschr. 24, 1937: 457.
Vach, M.: MVDr. Jaroslav Schauer. Symp. Historie čs. medicíny a farmacie ve světovém kontextu. Lék. fakulta Plzeň 1992. Plzeňský lékařský sborník, suppl. 66, 1993: 235–237
|
|
|
Prof. MVDr. Čeněk Červený, CSc., prof. MVDr. Jaroslav Doubek, CSc.
|
|