Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Hlodavci útočí…

  Z činnosti komory

Lubomír Hošek

Králíci, činčily, myšky, potkani, morčata, křečci, pískomilové či osmáci

Letošní tok komorových vzdělávacích seminářů jsme zahájili zdánlivě netradičně – problematikou drobných savců. Ovšem účast a bohatá diskuse přesvědčily organizátory, že drobní savci – králíci, činčily, myšky, potkani, morčata, křečci, pískomilové či osmáci jsou dnes nedílnou součástí malozvířetnické praxe. Právě při psaní tohoto příspěvku o jedné sobotní službě jsem řešil absces u králíka, průjem u morčete a černou můru všech veterinářů – smutné, naježené a evidentně chřadnoucí mladé morče. A právě abychom tyto pacienty diagnostikovali a ošetřovali s patřičným sebevědomím, bylo uspořádáno toto setkání. Úvodem prof. Knotek shrnul zoologické zařazení jednotlivých drobných savců, zopakoval základní zvláštnosti a fyziologická data. Poté následovala propedeutická část dr. Hauptmana s demonstrací vyšetřovacích metod, získávání vzorků a interpretací nálezů.

a pro ty, kteří to nestihli 15. ledna, příjemná zpráva – seminář zopakujeme 11. června 2011

Úvod do anesteziologie a základní narkotizační protokoly prezentoval prof. Knotek, dopoledne bylo ukončeno přehledem reprodukční problematiky drobných savců. Odpoledne skvěle ovládli kolegové Jekl a Hauptman, kteří probrali na jednotlivých kazuistikách konkrétní přístupy k některým onemocněním u morčat, myší, křečků, potkanů a králíků. Bohatá diskuse protáhla seminář do podvečerních hodin.

… neboj se Luboši! Já se ti jenom zdám

 

Pohled do auditoria přinesl hned několik postřehů. Jednak přišla spousta hlavně mladých kolegů (či spíše kolegyň), kteří zdánlivě totéž slyšeli od stejných lidí před pár lety. Vůbec si nemyslím, že by se dříve nic nenaučili, naopak dokazují, že teprve po pár letech praxe začne mít člověk konkrétní představu o tom, co se chce dozvídat a začne vyhledávat praktické, přímo uplatnitelné informace. Dále jsme si uvědomili, že problematika malých hlodavců již dávno není okrajovou záležitostí a shodli jsme se na pokračování v hlubším záběru, otázkou zůstává forma, zda se více soustředit na jeden druh nebo spíše na jeden obor, dále jsme začali zvažovat i systematičtější způsob získávání nových poznatků třeba formou vícedenních kurzů apod. To jsou náměty, na které bych rád znal názory vás, kolegů, abychom na ně mohli přesněji reagovat. Takže se těším na vaše náměty a pro ty, kteří to nestihli 15. ledna, příjemná zpráva – seminář zopakujeme 11. června 2011.

 
V Brně 5. 2. 2011
Lubomír Hošek