Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Informace SVS – mimořádná veterinární opatření – myslivost – antiparazitární přípravky

ÚSTŘEDNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY
Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

Naše č. j.: SVS/2015/004032-G
AČR, KVL a ČMMJ
Vyřizuje: MVDr. Tomáš Krůta
Telefon: +420 227 010 147
V Praze dne: 14.01.2015

Nařízení Státní veterinární správy

V příloze Vám zasílám Nařízení Státní veterinární správy, týkající se vydání mimořádných veterinárních opatření k antiparazitárnímu ošetření volně žijící zvěře. Nařízení bylo zasláno MZe a krajským úřadům, které jej vyvěsí na úředních deskách. Dále bude citovaný dokument přístupný pro širší ve-řejnost na webu Státní veterinární správy a pro interní potřebu na Portálu SVS.

MVDr. Zbyněk Semerád
ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat
podepsáno elektronicky

Příloha: Nařízení Státní veterinární správy


Nařízení Státní veterinární správy

č. j.: SVS/2015/000835-G

Ústřední veterinární správa Státní veterinární správy jako místně a věcně příslušný správní orgán podle ustanovení § 48 odst. 1 písm. c) zák. č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, v souladu s ustanovením § 54 odst. 3 a odst. 4 § 19 odst. 5 a § 17b veterinárního zákona, nařizuje tato

mimořádná veterinární opatření:

Čl. 1

(1) Toto nařízení je určeno uživatelům honiteb vykonávajícím právo myslivosti ve smyslu zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen “uživatel honitby“).

(2) Uživatelům honiteb se podle ustanovení § 19 odstavce 5 veterinárního zákona povoluje použití léčivých přípravků s antiparazitárními účinky u volně žijící spárkaté zvěře (vyjma divokých prasat) na území České republiky (dále jen „antiparazitární přípravky“).

(3) Není-li stanoveno jinak, lze antiparazitární přípravky použít v termínu od 6. 2. 2015 do 22. 2. 2015.

(4) V honitbách, které jsou ve smyslu zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, oborou nebo jejichž uživatelé provozují přezimovací objekty pro volně žijící spárkatou zvěř (vyjma divokých prasat), lze použít antiparazitární přípravky v průběhu celého roku 2015. Pro uživatele obor a přezimovacích objektů platí ustanovení článků 2 a 4 obdobně.

Čl. 2

Použití antiparazitárních přípravků podle článku 1 se povoluje za předpokladu, že je pozitivní výsledek vyšetření na parazity ze vzorků odevzdaných uživatelem honitby v souladu s kapitolou I – úkony nařízené hrazené ze státního rozpočtu a podle Přílohy č. 7, Monitoring parazitóz u spárkaté zvěře, Metodiky kontroly zdraví a nařízené vakcinace pro rok 2014 zveřejněné ve Věstníku Ministerstva zemědělství nebo je výsledkem vyšetření ulovené zvěře provedeným a zaznamenaným soukromým veterinárním lékařem nebo proškolenou osobou. Proškolená osoba může v souvislosti s výskytem parazitů potvrdit pouze výskyt střečkovitosti.

Čl. 3

Uživatel honitby musí neprodleně o použití antiparazitárních přípravků písemně informovat uživatele všech sousedních honiteb a příslušnou krajskou veterinární správu Státní veterinární správy. Informace musí obsahovat minimálně tyto údaje:

a) název antiparazitárního přípravku,
b) datum použití antiparazitárního přípravku,
c) ochrannou lhůtu antiparazitárního přípravku,
d) datum uplynutí ochranné lhůty.

Čl. 4

(1) V honitbě, kde byl použit antiparazitární přípravek, se zakazuje do doby uplynutí ochranné lhůty antiparazitárního přípravku používat zvěřinu k lidské spotřebě, s výjimkou zvěřiny, která byla vyšetřena na cizorodé látky s negativním výsledkem v laboratoři, které bylo vydáno pro příslušný druh vyšetřování osvědčení o akreditaci.

(2) Laboratorní protokol o výsledku vyšetření podle odstavce 1 musí mít po dobu 1 roku k dispozici uživatel honitby, v případě dodávky zvěřiny musí protokol zvěřinu doprovázet do místa, kam byla tato zvěř dodána.

Čl. 5

(1) Antiparazitární přípravky smí být podány pouze v souladu se zákonem č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech).

(2) Antiparazitární přípravek musí být použit ve všech krmných zařízeních v dané honitbě zahrnutých v plánu mysliveckého hospodaření a v ročním statistickém výkazu o honitbě podle ustanovení § 11 odst. 4 zákona o myslivosti, přičemž musí být předkládán tak, aby nebyl zkonzumován divokými prasaty.

Čl. 6

Sankce

Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z těchto mimořádných veterinárních opatření může správní orgán podle ustanovení § 71 nebo § 72 veterinárního zákona uložit pokutu až do výše:

a) 50 000 Kč, jde-li o fyzickou osobu,
b) 2 000 000 Kč, jde-li o právnickou osobu nebo podnikající fyzickou osobu.

Čl. 7

Společná a závěrečná ustanovení

Toto nařízení Státní veterinární správy nabývá podle ustanovení § 76 odst. 3 písm. b) veterinárního zákona platnosti a účinnosti dnem jeho vyhlášení; za den jeho vyhlášení se považuje den jeho vyvěšení na úřední desce ministerstva zemědělství. Vyvěšuje se na úředních deskách ministerstva a krajských úřadů, jejichž území se týká, a zveřejňuje se na internetových stránkách Státní veterinární správy.

V Praze dne 7. ledna 2015

otisk úředního razítka

Doc. MVDr. Milan Malena, Ph.D.
ústřední ředitel
podepsáno elektronicky

248978256_0_Dopis_k_narizeni.pdf

248978256_1_Narizeni_UVS_SVS_antiparazitarni_osetreni_2015.pdf