Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Informace SVS – Program časného varování a surveillance afrického moru prasat

ÚSTŘEDNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA
STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY
Slezská 7/100, 120 56 Praha 2 Tel.: +420 227 010 142 Fax.: +420 227 010 191
elektronická podatelna: e.podatelna@svscr.cz ID datové schránky: d2vairv

Naše č. j.:   SVS/2014/018190-G  
Všem KVS a MěVS Praha,
MZe Praha, všem SVÚ,
KVL, VÚ Hlučín
Vyřizuje:   MVDr. Tomáš Krůta,
MVDr. Petr Šatrán, Ph.D.
 
Telefon:   227010147  
       
V Praze dne:   10.03.2014  

Věc: Program časného varování a surveillance afrického moru prasat

Z důvodu výskytu afrického moru prasat (AMP) u divokých prasat v Polsku je s okamžitou platností zaveden Program časného varování a surveillance afrického moru prasat.

Cílem tohoto programu je v současné době garance nákazového statusu s cílem udržení možnosti exportu jak živých prasat, tak i živočišných produktů z České republiky. Dalším důvodem je ochrana chovů prasat před zavlečením této nákazy.

Hlavní součástí tohoto programu je cílená pasivní surveillance v populaci volně žijících divokých prasat a v chovech domácích prasat, která by měla umožnit poskytnutí těchto garancí. Kromě zavedení tohoto vyšetřování a sledování nákazové situace je nutné informovat chovatele, veterinární lékaře, myslivecká sdružení, odbornou i laickou veřejnost tak, aby každé podezření bylo neprodleně hlášeno na KVS. V současnosti máme možnost provést základní diagnostiku v řádech hodin, nicméně pokud nezískáme včas informaci o případných podezřeních, může dojít k nekontrolovatelnému rozšíření nákazy. Účinnost zdolávacích opatření je nepřímo úměrná času, který uplyne mezi vzplanutím nákazy a přijetím opatření. Čím větší časová prodleva, tím menší účinnost a vyšší ztráty.

V současné době provádí vyšetření na AMP pouze SVÚ Jihlava. V budoucnosti předpokládáme rozšíření na SVÚ Praha a Olomouc. O této skutečnosti budete informováni dopisem.

V případě zvýšených úhynů a vyslovení podezření je nutno před odesláním vzorků kontaktovat laboratoř a dohodnou s ní přednostní a urychlené vyšetření vzorků. Vzorky jsou v těchto případech vždy transportovány poslem.

Surveillance – volně žijící divoká prasata

Vyšetřují se uhynulá zvířata, nebo zvířata podezřelá z nákazy, případně divoká prasata uhynulá při dopravních nehodách. Jedná se o zvířata, která budou vyšetřena i na klasický mor prasat (KMP) dle kódu EpI 150. U těchto nalezených uhynulých prasat je možno vyplatit nálezné dle kapitoly VI. Metodiky kontroly zdraví a nařízené vakcinace pro rok 2014.

Vzorky na vyšetření odebírá vždy úřední veterinární lékař, který rovněž vyplňuje objednávku laboratorního vyšetření č. 2 a zajistí vyšetření v SVÚ. Na objednávce musí být vyplněno jméno a kontakt na nálezce, místo nálezu (katastrální území) a kód vyšetření.

Odebírané vzorky jsou u divokých prasat vzorky sleziny, jater, plic, ledvin, gastrohepatických, submandibulárních mízních uzlin a tonzil. V případě pokročilého rozkladu nalezeného uhynulého kusu je možné odebrat také dlouhou kost nebo hrudní kost. Pokud to je možné lze zaslat i nesrážlivou krev.

Metoda vyšetření je virologické vyšetření na průkaz původce metodou PCR. Výsledky vyšetření na africký mor prasat evidují KVS v IS SVS v modulu zdraví zvířat, a to pod kódem EpI400 – Divoká prasata – Africký mor prasat – virologické vyšetření – uhynulých. U každého vyšetření musí být vložen i katastr nálezu.

V případě hromadného úhynu volně žijících prasat, se vkládá do modulu Evidence nákaz a mimořádných událostí případ podezření z nákazy a případ se prováže s modulem kontroly zdraví.

Surveillance – domácí prasata

U domácích prasat se budou vyšetřovat všechny případy zvýšených úhynů prasat s nejasnou etiologií, u které nelze vyloučit AMP (akutní hromadné horečnaté onemocnění postihující všechny věkové kategorie, krváceniny v podkoží, krváceniny ve splanchnické oblasti, krváceniny v mízních uzlinách, zvětšená křehká slezina, asymptomatické hromadné úhyny) a rovněž mnohočetná zmetání prasnic. Rovněž budou vyšetřeny všechny zvýšené úhyny pří přepravě, na jatkách a případně budou došetřeny všechny suspektní nálezy na jatkách.

Vzorky na vyšetření odebírá vždy úřední veterinární lékař, který rovněž vyplňuje objednávku laboratorního vyšetření č. 2 a zajistí vyšetření v SVÚ. Při stanovení počtu odebíraných vzorků se postupuje dle pohotovostního plánu a přednostně se vzorky odebírají od zvířat s klinickými příznaky, či uhynulými, nebo u abortujících prasnic.

Jako vzorek se na AMP odebírá nesrážlivá krev, protože vyšetřovací metodou je virologické vyšetření PCR na průkaz původce. Pro případnou diferenciální diagnostiku bude nutné odebrat i vzorek na sérologické vyšetření, proto je vhodné odebrat vzorek srážlivé i nesrážlivé krve. Při hromadných úhynech a v indikovaných případech lze odebrat i vzorky sleziny, jater, plic, ledvin, gastrohepatických, submandibulárních mízních uzlin a tonzil.

Všechny případy, u kterých bude rozhodnuto o odběru vzorků na AMP, budou evidovány v IS SVS v modulu nákaz jako podezření na AMP a vyšetření bude evidováno pod kódem EpI410 – Domácí prasata – Africký mor prasat – virologické vyšetření – aborty, úhyny.

Z hlediska preventivních opatření je nutné se zaměřit na problematiku dodržování zásad biologické bezpečnosti chovů, dodržování postupů desinfekce u vozidel přepravujících zvířata a na kontrolu zásilek, které by mohly pocházet z rizikových oblastí.

ÚVS SVS podala Evropské komisi žádost o spolufinancování nákladů vynaložených ve spojení s výše uvedeným vyšetřováním na AMP. Do žádosti byl dán předpoklad vyšetření 500 ks nalezených uhynulých prasat divokých a dalších 500 ks vyšetřených domácích prasat, při zvýšeném výskytu zmetání a hromadných úhynech do konce roku 2014.

V souvislosti s výše uvedenými skutečnostmi Vás žádám o informování chovatelské, myslivecké, ale i laické veřejnosti a o plnění úkolů tak, aby byl tento program maximálně efektivní.

S pozdravem

   
Doc. MVDr. Milan Malena, Ph.D.
ústřední ředitel Státní veterinární správy
podepsáno elektronicky
v zastoupení

186849573_0_Vysetrovani_a_vykazovani_AMP.pdf