Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Informace SVS – Úprava MKZ pro rok 2016

Státní veterinární správa
Státní veterinární správa
Slezská 100/7, Praha 2, 12056
Elektronická adresa podatelny: epodatelna@svscr.cz
ID datové schránky: d2vairv
Tel.: 227 010 111
http://www.svscr.cz/

Č. j.: SVS/2016/020594-G
Všem KVS SVS, MěVS SVS Praha, všem SVÚ, KVL a VÚ Hlučín
Vyřizuje: MVDr. Tomáš Krůta
Telefon: +420 227 010 147
V Praze dne: 25.02.2016

Úprava MKZ pro rok 2016

Návrh úpravy Metodiky kontroly zdraví a nařízené vakcinace pro rok 2016, který byl na MZe zaslán pod č. j. SVS/2016/007962-G, dne 25. ledna 2016, prošel připomínkovým řízením, byl schválen a podepsán.

Znění výše zmíněné úpravy Vám zasílám v příloze a žádám Vás o neprodlené uplatnění schválených změn v praxi.

S pozdravem

MVDr. Zbyněk Semerád
ústřední ředitel
podepsáno elektronicky

Přílohy: Úprava MKZ 2016

Úprava MKZ 2016

Kapitola 11. Prasata divoká

EpI200 Trichinelóza divokých prasat – VyLa – PV

Vyšetření ulovených divokých prasat určených pro osobní spotřebu uživatelem honitby nebo oprávněným účastníkem lovu, a to ve své domácnosti nebo určených k prodeji přímo spotřebiteli pro spotřebu v jeho domácnosti, nebo určených k dodání do maloobchodní prodejny, která zásobuje přímo konečného spotřebitele a je na území kraje, v němž byla zvěř ulovena, nebo určených k dodání do maloobchodního zařízení, které bylo KVS SVS registrováno jako zařízení určené pro zacházení se zvěřinou a které je na území kraje, v němž byla zvěř ulovena, nebo krajů sousedních.

Hradí se pouze laboratorní vyšetření provedené ve státním veterinárním ústavu trávicí metodou na základě řádně vyplněné objednávky laboratorního vyšetření a současně dodaného ocásku “pírka” ke každému odebranému vzorku.

Vyšetření ulovených divokých prasat na trichinelózu je stanoveno v § 27b odst. 6 zákonem č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů. Pokud lovec neodevzdá markant spolu se vzorkem svaloviny uloveného prasete divokého, vzorek musí být vyšetřen a náklady na vyšetření by měly podle stávajícího znění být účtovány lovci. Z praktických zkušeností státních veterinárních ústavů provádějících vyšetření vyplývá, že vymáhání dlužné částky po lovci je málo úspěšné a náklady spojené s tímto vymáháním jsou několikanásobně vyšší než dlužná částka (70,- Kč za vyšetření). Po projednání této problematiky s ředitelem odboru státní správy lesů, myslivosti a rybářství, ing. Martinem Žižkou Ph.D. navrhuji změnit druhý odstavec výše uvedeného kódu následovně:

Hradí se pouze laboratorní vyšetření provedené ve státním veterinárním ústavu trávicí metodou na základě řádně vyplněné objednávky laboratorního vyšetření. Současně s každým odebraným vzorkem se odevzdává markant (pírko), což se zaznamenává v objednávce laboratorního vyšetření.

Kapitola 18. Včely

Původní znění:

ExM110 Mor včelího plodu – VyLa (BV)

Bakteriologické vyšetření směsných vzorků měli (1 vzorek maximálně od 25 včelstev). Vyšetření nesmí být starší 6 měsíců.

a) Před přemístěním včel nebo včelstev mimo území obce

b) Na zimním stanovišti kočovných včelstev

Nové znění:

ExM110 Mor včelího plodu – VyLa (BV)

Bakteriologické vyšetření směsných vzorků měli (1 vzorek maximálně od 25 včelstev). Vyšetření nesmí být starší 12 měsíců.

a) Před přemístěním včel nebo včelstev mimo území obce

b) Na zimním stanovišti kočovných včelstev

Jedná se pouze o opravu chyby, která se stala při přepisu současné Metodiky z Metodiky pro rok 2015.

Jde pouze o úpravu formulace, která nemá žádný finanční dopad. S navrhovanou úpravou souhlasí Český svaz včelařů.

Kapitola 9. Masožravci volně žijící

Nově zařazený kód:

EpL100 Zvířata vnímavá na vzteklinu

Vyšetření v případě poranění člověka, zvířata utracená nebo uhynulá při podezření na vzteklinu.

Jedná se o nebezpečnou nákazu a zároveň zoonózu. Sledování počtu vyšetřených zvířat je součástí monitoringu, kterým Česká republika garantuje udržování statusu země prosté vztekliny. Nákazová situace v sousedních státech není dobrá, zejména v Polsku jsou hlášeny případy vztekliny u lišek poměrně blízko hranic. Státní veterinární správa nemá jinou možnost získání údajů o počtech vyšetřených zvířat než prostřednictvím hlášení schválených soukromých veterinárních lékařů.

Kapitola III. Národní programy pro tlumení výskytu salmonel v chovech drůbeže

Reprodukční chovy kura domácího

Původní znění:

EpFr06 Vyšetření směsných vzorků trusu nebo stíracích manžet VyLa (BV)
Úřední vzorek

2 směsné vzorky trusu nebo 5 párů stíracích manžet. Úřední vzorek, který nahrazuje 2. vzorek odebíraný chovatelem v produkčním období (23. – 26. týden věku hejna).

EpFr07 Vyšetření směsných vzorků trusu nebo stíracích manžet VyLa (BV)

Úřední vzorek

2 směsné vzorky trusu nebo 5 párů stíracích manžet. Úřední vzorek, který nahrazuje 10. vzorek odebíraný chovatelem v produkčním období (47. – 50. týden věku hejna)

Nové znění:

EpFr06 Vyšetření směsných vzorků trusu nebo stíracích manžet VyLa (BV)

Úřední vzorek

2 směsné vzorky trusu nebo 5 párů stíracích manžet. Úřední vzorek odebíraný v 23. – 26. týdnu věku hejna.

EpFr07 Vyšetření směsných vzorků trusu nebo stíracích manžet VyLa (BV)

Úřední vzorek

2 směsné vzorky trusu nebo 5 párů stíracích manžet. Úřední vzorek odebíraný v 47. – 50. týdnu věku hejna.

K úpravě popisu termínů odběru úředních vzorků v reprodukčních chovech kura domácího dochází na základě podnětu inspektorů provádějících dozor v těchto chovech. Termín odběrů (EpFr06 a EpFr07) zůstává nadále popsán pouze týdnem věku. Pořadí vzorku ve snáškovém období se vypouští. Je třeba, aby popis termínu odběru byl stejný pro masnou i nosnou linii reprodukčních chovů. Nosná linie zahajuje snáškové období dříve než masná, proto není možné specifikovat pořadí vzorku pro obě linie jednotně.

Jde pouze o úpravu formulace, která nemá žádný finanční dopad.

S touto změnou souvisí i změna ve znění Národního programu pro tlumení výskytu salmonel v reprodukčních chovech kura domácího.

Původní znění:

2. 2. Odběr úředních vzorků

• EpFr05 – směsný vzorek trusu ve věku 4 týdnů;

• EpFr06 – směsný vzorek trusu, který nahrazuje 2. vzorek odebíraný chovatelem v produkčním období (23. – 26. týden věku hejna).

• EpFr07 – směsný vzorek trusu který nahrazuje 10. vzorek odebíraný chovatelem v produkčním období (47. – 50. týden věku hejna).

Nové znění:

2. 2. Odběr úředních vzorků

• EpFr05 – směsný vzorek trusu ve věku 4 týdnů;

• EpFr06 – směsný vzorek trusu odebíraný v 23. – 26. týdnu věku hejna.

• EpFr07 – směsný vzorek trusu odebíraný v 47. – 50. týdnu věku hejna.

348218417_0_Uprava_MKZ_pro_rok_2016.pdf

348218417_1_Uprava_MKZ_2016.docx