Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Jaroslav Kábrt – profesor MVDr. a dr. h. c.

  Z historie

Čeněk Červený, Jaroslav Doubek

110 let od narození veterináře, chovatele, pedagoga a muzikanta

… Exkurze pořádaná Ústavem zootechniky Vysoké školy zvěrolékařské do Státního hřebčína v Tlumačově v roce 1928. V první řadě uprostřed nejvyšší je prof. Antonín Hrůza, přednosta ústavu, nalevo od něho stojí asistent MVDr. Jaroslav Kábrt. (Archiv VFU Brno)

 

Mezi významné osobnosti české veterinární medicíny se zařadil profesor MVDr. Jaroslav Kábrt, dr. h. c. Za svůj dlouhý život přišel do kontaktu s mnoha kolegy, kteří na Vysoké škole zvěrolékařské v Brně studovali nebo pracovali. Jeho odborné curriculum vitae má počátek v roce 1923, kdy na Vysokou školu zvěrolékařskou v Brně nastoupil jako student. Jeho životaběh se uzavřel v roce 2007, kdy ve věku 104 roky zemřel. Třetího ledna 2013 by se dožil 110 let. Osud byl k němu na jedné straně milostivý – nadělil mu hezkou řádku plodných roků, na druhé straně mu připravil i chvíle smutku nad ztrátou relativně mladého syna. Bez nadsázky lze konstatovat, že náš obor zvěrolékařství by byl bez profesora Kábrta určitě chudší. Jaroslav Kábrt se narodil, jak jsme již uvedli, 3. ledna roku 1903, a to v Praze. S rodinou se přestěhoval do Tábora, kde prožil mládí.

Absolvoval gymnázium a rozhodl se odejít do Brna studovat zvěrolékařství. Studovat začal v roce 1923 a prožil studentská léta naplněná nejen studiem, ale i dalšími aktivitami, zejména v jezdeckých oddílech. Živě se zajímal také o hudbu – byl velmi dobrým hráčem na klavír a touto hrou si občas přivydělával v brněnských kavárnách.

Jaroslav Kábrt se narodil, jak jsme již uvedli, 3. ledna roku 1903, a to v Praze. S rodinou se přestěhoval do Tábora, kde prožil mládí. Absolvoval gymnázium a rozhodl se odejít do Brna studovat zvěrolékařství. Studovat začal v roce 1923 a prožil studentská léta naplněná nejen studiem, ale i dalšími aktivitami, zejména v jezdeckých oddílech. Živě se zajímal také o hudbu – byl velmi dobrým hráčem na klavír a touto hrou si občas přivydělával v brněnských kavárnách.

Během studia se zprvu hlouběji zajímal o fyziologii hospodářských zvířat na Fyziologickém ústavu profesora Babáka. Posléze byl vtažen do problematiky chovů zvířat, zvlášť pak ve vztahu k fyziologii výživy. Bylo to v Ústavu pro nauku o krmení a krmivech a Ústavu zootechniky u profesora Hrůzy, kde se stal demonstrátorem. Tento zájem v něm přetrval i do pozdějších let, kdy působil jako praktik a později jako vědec a pedagog. Studia ukončil v roce 1927 a v roce 1928 byl promován. Jako asistent u profesora Hrůzy svůj zájem dále rozvíjel.

 

… profesor MVDr. Jaroslav Kábrt, dr. h. c. (* 3. Ledna 1903 – +6. února 2007) (Archiv VFU Brno)

Na jeho doporučení se zabýval především chovem drůbeže. V pozici asistenta pracoval do roku 1935. Působil jako uznávaný posuzovatel na výstavách drůbeže po celé Moravě. Zvláště hodnotil a sledoval plemeno vlaška koroptví a rodajlendka červená.

Působil jako uznávaný posuzovatel na výstavách drůbeže po celé Moravě

Působil i v chovatelských spolcích. Pro chovatele pořádal přednášky o chovu, výživě a nemocech drůbeže, králíků a koz. Podílel se též na založení spolku pro chov koz v obci Blažovice u Brna. Tento chov koz byl proslulý – neboť nebylo výjimkou dosažení až 1400 kg mléka za laktaci. Bohatá byla jeho činnost přednášková – jeho odborné přednášky zaznívaly nejen mezi chovateli na výstavách a schůzích spolků, ale také v rozhlase. Bohatá byla rovněž jeho publikační činnost časopisecká.

Jeho zájem o jízdu na koni se rozvíjel především ve dvou na svou dobu pěkných jízdárnách v Brně v areálu Vysoké školy zvěrolékařské. (V současné době je z tehdejší velké jízdárny tělocvična a malá jízdárna byla právě nyní rekonstruována na Ortopedické centrum a na jízdárnu pro koně.)

…Asistent MVDr. Jaroslav Kábrt ve své pracovně na ústavu v roce 1930. (Archiv VFU Brno)

 

V roce 1935 odchází MVDr. Kábrt do praxe do Kouřimi u Českého Brodu v okrese Kolín. Do podlipanského kraje, kde nad nevelkou obcí Lipany je na vrcholu kopce „Lipská“ trvale připomínán majestátnou mohylou bratrovražedný boj v době husitské – bitva u Lipan. Jako výstraha této nesvornosti českého národa je zbudován v Českém Brodě na náměstí majestátný památník Prokopa Holého, vojevůdce Husitů.

Jako obvodní zvěrolékař byl v Kouřimi velice pracovně vytížen, takže se chovatelství věnoval méně. Občas přednášel o chovatelství, účastnil se výstav i jako pozorovatel a publikoval řadu odborných článků. V období okupace působil v Praze v Zemědělské radě, kde získal řadu kontaktů jak na úřadech, tak i mezi chovateli. V roce 1944 byl na necelý rok přeřazen z úřadu do pracovního tábora a koncem války již získal opět místo ve veterinární službě na jatkách v Lysé nad Labem.

Od roku 1945 působil na úseku chovu drůbeže v Jednotném svazu českých zemědělců v Praze a od roku 1949 i na Krajském inspektorátu státních statků v Brně. Zde vedl též oddělení chovu drůbeže a působil i jako obvodní veterinář Státních statků. Pracoval na obvodu, kam náležel i školní statek Vysoké školy zvěrolékařské v Novém Dvoře. Měl tak se školou čilé kontakty. Po profesoru MVDr. Františku Štenclovi a doc. MVDr. Leopoldovi Rekovi, kteří působili na Ústavu výživy a dietetiky a byli v roce 1950 odvoláni, byl MVDr. Jaroslav Kábrt pověřen zabezpečit výuku a vedení ústavu.

Sám a se spolupracovníky publikoval kolem 60 průvodních experimentálních vědeckých prací

Jako bývalý demonstrátor a po skončení studia celých sedm roků asistent u profesora Hrůzy na výživě a zootechnice začal od nástupu na školu v roce 1951 tento ústav budovat podle nových trendů. Ve výuce i ve výzkumu prosazoval hlubší biologické základy a dietetiku a hygienu výživy. Bylo třeba reagovat ve výuce a řešit v praxi též nároky na zajištění výživy hospodářských zvířat ve vznikajících velkochovech jak po stránce kvantity, tak i kvality. Bylo třeba organizovat kontrolu kvality a nezávadnosti výroby krmných koncentrátů a krmných směsí. V roce 1956 došlo ke sloučení oboru výživy a oboru učebnici Výživa a dietetika hospodářských zvířat.

…Družstvo jezdecké soutěže vjíždí na otevřenou jízdárnu Vysoké školy zvěrolékařské a odtud odjíždí z areálu vysoké školy „za liškou“ u příležitosti každoroční honební jízdy „Hubertus“. Čtvrtý jezdec zleva MVDr. J. Kábrt má svého koně se zvednutou hlavou a napjatou uzdou pevně v ruce. (Archiv VFU Brno)

 

..Vojenský reverzní kůň Oleander v držení manželů Kábrtových v Kouřimi s jezdkyní Věrou Kábrtovou. (Archiv VFU Brno)

Pod jeho vedením bylo na ústavu vypracováno studenty a absolventy kolem stovky dizertačních a diplomových prací, byly obhajovány také kandidátské dizertační práce. Bylo publikováno přes sto titulů odborných pojednání. Vychoval řadu specialistů, kteří působili a někteří působí ještě dodnes na vysokých školách, ve výzkumných ústavech a na speciálních pracovištích v terénních službách. Bohatá byla i jeho poradenská a expertizní činnost a samozřejmě i činnost ve vědeckých radách, komisích pro obhajobu kandidátských dizertací. Byl též členem oborové rady při ministerstvu zemědělství a výživy.

…Žáci a následovníci profesora Kábrta (sedí uprostřed). Přednostové Ústavu výživy Vysoké školy veterinární v Brně a později Fakulty veterinární hygieny a ekologie VFU v Brně: zleva doc. MVDr. Jiří Dvořák, CSc., doc. MVDr. Zdeněk Veselý, CSc., prof. MVDr. Ing. Pavel Suchý, CSc., doc. MVDr. Václav Jambor, CSc., a doc. MVDr. Ivan Herzig, CSc., při setkání v roce 1996. (Archiv VFU – 90 let VFU Brno)

 

…Setkání profesorů na Ústavu výživy zootechniky a zoohygieny v roce 2004. Zleva: profesor Jaroslav Konrád, profesor Jaroslav Kábrt, prof. Jaroslav Dražan, profesor Drahoslav Pravda a profesor Pavel Jelínek.

V roce 1970 odešel na zasloužený odpočinek a s uspokojením rozvíjel své zájmy, z nichž některým se věnoval až do konce svého života. Jako emeritus působil ve Společnosti veterinárních lékařů, kde jako předseda vedl sekci dějin.

Jako emeritus působil ve Společnosti veterinárních lékařů

Velmi aktivní byl právě v sekci dějin, kde inicioval vznik četných publikací, z nichž sám řadu napsal. Intenzivně tvořil a kultivoval historické povědomí o počátcích československé veterinární medicíny. Rozvíjel své koníčky – historii, hudbu. O hudbu se zajímal, v mládí ji aktivně provozoval. Měl zájem a radost z úspěchu studentských hudebních souborů, které na Vysoké škole veterinární postupně působily, a rád se zúčastňoval i některých jejich vystoupení.

…Profesor Jaroslav Kábrt u chovatelů boxerů v roce 1952. (Archiv VFU Brno)

 

…Pan profesor Kábrt na setkání muzikantů z kapel Vysoké školy veterinární v Brně naživo vzpomínal na své muzicírování v době, kdy studoval.

Přispěl i k publikování svých vzpomínek na zájmovou hudební činnost z doby svého působení na Vysoké škole zvěrolékařské v letech dvacátých a třicátých minulého století. Tyto vzpomínky byly publikovány v almanachu o zájmové umělecké činnosti studentů a učitelů na naší alma mater (viz seznam použité literatury).

…Udělení titulu dr. h. c. panu profesorovi v roce 2003 u příležitosti jeho 100. narozenin. (Fotoarchiv VFU – 90 let VFU Brno)

 

…Návštěva u profesora Jaroslava Kábrta v Domově důchodců v Brně na Vinohradech v říjnu roku 2005. Profesor Kábrt (uprostřed) vzpomíná a naslouchají a diskutují prof. MVDr. Ladislav Němeček, CSc., (vpravo) a prof. MVDr. Čeněk Červený, CSc., (vlevo). (Foto prof. MVDr. Rudolf Hrabák, CSc.)

Svoji rozsáhlou práci organizační, vědeckovýzkumnou, pedagogickou, jako přednosta ústavu a práci ve svých zájmových aktivitách profesor Kábrt mohl uskutečnit díky své pracovitosti a obětavosti. Jeho okolí mu vyšlo ochotně vstříc, neboť k lidem byl upřímný a měl k nim srdečný vztah. Tím získal velmi dobrou pověst a požíval úctu a vážnost. K uctění jeho památky jakožto významné a uznávané osobnosti zvláště v oblasti výživy a dietetiky bývá každé dva roky, počínaje rokem 1995, pořádána Ústavem výživy Fakulty veterinární hygieny a ekologie VFU Brno a katedrou výživy, dietetiky a chovu zvířat Univerzity veterinárního lékařství a farmacie v Košicích, vědecká konference Svoji rozsáhlou práci organizační, vědeckovýzkumnou, pedagogickou, jako přednosta ústavu a práci ve svých zájmových aktivitách profesor Kábrt mohl uskutečnit díky své pracovitosti a obětavosti. Jeho okolí mu vyšlo ochotně vstříc, neboť k lidem byl upřímný a měl k nim srdečný vztah. Tím získal velmi dobrou pověst a požíval úctu a vážnost. K uctění jeho památky jakožto významné a uznávané osobnosti zvláště v oblasti výživy a dietetiky bývá každé dva roky, počínaje rokem 1995, pořádána Ústavem výživy Fakulty veterinární hygieny a ekologie VFU Brno a katedrou výživy, dietetiky a chovu zvířat Univerzity veterinárního lékařství a farmacie v Košicích, vědecká konference po názvem Kábrtovy dietetické dny.

…Profesor MVDr. Jaroslav Kábrt, nestor našich zvěrolékařů, se dožil 104 roků. (Foto archiv autorů)

 

…Portrét profesora Jaroslava Kábrta od ing. arch. Sylvie Dykové, manželky profesora MVDr. Václava Dyka DrSc. (Archiv VFU Brno)

 

V roce 2003 byla u příležitosti 100. výročí narození profesora MVDr. Jaroslava, Kábrta přejmenována též budova, kde sídlí mimo jiné Ústav výživy, na Pavilon profesora Kábrta. V témže roce se při této příležitosti setkaly vědecké rady z Brna a z Košic a profesoru Kábrtovi udělily titul doktor honoris causa obou univerzit.

Literatura

ČERVENÝ, Č.: Zájmová umělecká činnost studentů a učitelů Vysoké školy veterinární v Brně – Hudba a divadlo. MedVet Picta VIII, Společnost vet. lék., Brno 1982, 73 s.

ČERVENÝ, Č.: Setkání 1986 – Meeting 1986. Historia medicinae veterinariae. Brno, Konvoj 1995, 53 s.

DVOŘÁK, J., JAMBOR, V.: Životní jubileum prof. MVDr. Kábrta. Veterinářství, 1968/1: 7-8.

KÁBRT, J.: LABUDA, J.: Výživa a zdraví hospodářských zvířat. Bratislava, SVPL 1958. 247 s.

KÁBRT, J., LAZAR, J.: Výživa a dietetika hospodářských zvířat. Praha, SZN, 1963. 454 s.

KÁBRT, J.: Vzpomínky jubilanta. Historia med. vet., VFU Brno, Spol. vet. lék., 2005, 34 s.

NOVOTNÝ, E., BÖHM, R. a spol.: 50 let vysokého veterinárního učení v Brně. Brno, Veterinární fakulta a Sdružení rodičů a přátel VFU v Brně 1968, 424 s.

SEDLÁČKOVÁ, H.: Profesor Jaroslav Kábrt oslavil 95. narozeniny. Veterinářství, 1998/1: 40.

ŠIKULA, J.: Sedmdesátiny profesora MVDr. Jaroslava Kábrta. Věstník spol. vet. lék., 1973: 47-50.

VEČEREK, V., SUCHÝ, P.: Za profesorem Kábrtem. Veterinářství 2007/4 : 271.

VEČEREK, V. a spol.: 90 let 1918 – 2008 Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Brno, VFU 2008, 406 s.

VESELÝ, Z.: Osmdesátiny prof. MVDr. Jaroslava Kábrta. Veterinářství 1983/1: 41.

KOLEKTIV: 75 let vysokého veterinárního učení v Brně. Brno, VFU 1993, 453 s.

 
Čeněk Červený, Jaroslav Doubek