Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Jedna ordinace, tři názory

  SOUDNIČKA

Vážení, jmenuji se Asijská Johana a chovám bengálskou kočičku, kterou jsem v prosinci úspěšně uchovnila. Z důvodu neustálé říje, která se opakovala půl roku v měsíčních, ale i ve 14denních intervalech, jsme se rozhodli nechat kočičku v březnu nakrýt. Snaha o odchování jejích potomků však nedopadla dobře. Obracím se na Vás s prosbou o přezkoumání postupů veterinárních lékařů, kteří kočičku ošetřovali v době gravidity a následně během problematického porodu a pooperační péče. V ordinaci, kterou jsme navštěvovali, se střídají tři lékaři: MVDr. Pae, MVDr. Lou a MVDr. Neio.

Názory na postupy se mohou jistě lišit lékař od lékaře. Je možné, že můj názor nebude objektivní, neboť nejsem lékař. V případě pooperační péče pana MVDr. Loua se ovšem domnívám, že šlo z jeho strany o velké zanedbání, a tím došlo ke zbytečnému utrpení zvířete. Při zjištění začínajícího potratu, mohl MVDr. Pae postupovat také jinak. Dle mého názoru mělo být ihned provedeno sono vyšetření a v nejnutnějším případě proveden císařský řez. Nevím, zda zaslané dokumenty budou dostačující, ale velmi Vás prosím o přezkoumání tohoto případu a sdělení Vašeho názoru. Zde jsou moje záznamy:

15. – 20. 2. říje, 16. – 20. 2. kočička byla u kocourka na krytí, hmotnost: 2,20 kg, 6. 3. hmotnost: 2,60 kg.

5. – 10. 3. říje, 8. – 11. 3. Moly byla u kocourka na krytí – 2. pokus, 10. 3. injekce na ovulaci.

Od 31. 3. dávám VITA-PET tablety 1/2 denně. 7. 4. ultrazvuk – potvrzená gravidita, 17. 4. hmotnost: 2,92 kg. Molynku musíme přikrmovat, není aktivní, kulhá na pravou zadní nožičku, stále spí a nechce žrát, teplotu nemá. Chodíme pravidelně na kontroly. Na nožičku se paní doktorka Neio dívala, ale neshledala nic vážného (říkala, že může jít o prochladnutí). Nelíbí se jí, že nechce papat a že moc nepřibírá. Nožička se asi po týdnu uzdravila. Na doporučení jiné chovatelky jsem se ptala na pastu Calo-pet (z důvodu, že nechce jíst a je unavená), ale bylo mi sděleno, že ta by v jejím případě nepomohla. Máme ještě jednu kočičku – domácí, která asi o tři dny později také začala kulhat na zadní nožičku – levou, a poté jí ochrnul ocas – pí. doktorka Neiová této kočičce aplikovala antibiotika a nožička i ocásek se uzdravily a bylo vše v pořádku. Nevím, zda došlo k nějaké viróze, nebo co toto kulhání najednou způsobilo. 23. 4. Molynku 2x denně přikrmujeme a už papá také sama, běhá, je o 100 % lepší. Dávám jednu tabletu VITA- -PET denně. 26. 4. kontrola – sono dobré. Stále přikrmujeme, hmotnost 2,8 kg. 29. 4. Kolem 17. hodiny z Moly vyšly asi 4 cl nažloutlé tekutiny a hleny. Telefonuji s dr. Paem a ten řekl, že to není dobré, že to stejně ze sebe vyklopí a máme přijet. Po příjezdu jen prohmatáno bříško a změřena teplota – nebyla zvýšená. Dostala antibiotika a progesteron na udržení plodů. Domluveno sono na druhý den. Chtěla jsem císařský řez, ale prý jí dáme ještě šanci, aby se s tím vyrovnala sama. Během noci ustalo krvácení, nemá teploty a žere. 30. 4. dr. Pae provedl sono – všechny plody jsou mrtvé. Kolem 15. hod. dostala antibiotika a kortikoidy na vyvolání porodu. Pokud do 48 hod. nenastane potrat, bude se operovat. Moly je bez teplot, žere a běhá. 2. 5. Moly stále bez teplot, bříško tvrdé a mírně nafouklé. Bez jídla jdeme do ordinace. Kolem 13. hodiny odstraněny mrtvé plody, prý byly již v rozkladu na oranžovou kašičku a děloha byla tak zhnisaná, že jí musela být odstraněna i s vaječníky. Operaci provedl dr. Lou a při předání odstranil kanylu a řekl, že bude v pořádku. 3. 5. kontrola u dr. Loua – neshledal nic zvláštního. Opakoval Atb, kapičky proti bolesti. V 11 hod. spapala pár kousků kuřecího, je špatná. 5. 5. kontrola u dr. Neiové – zhrozila se, proč nedostávala infuzi, když je silně dehydratovaná. Dostala infuzi, ze střev odcházejí hleny a voda a co dostala v kapačce, jde hned ven. Má horečku, nemyje se, nežere a nepije. Doktorka opakovaně říká, že nechápe, proč infuzi neměla celou dobu, a že by ji nenapadlo, že dr. Lou odstraní kanylu a nedá infuzi. To jak Moly vypadá je zbytečné. Dostala vysoké horečky a začala být apatická.

6. 5. antibiotika, kortikoidy, kapačka. Horečka, 7. 5. antibiotika, kortikoidy, kapačka. Horečka.

Koťata byla na oranžovou kašičku…

 

8. 5. dnes poprvé bez kapačky a bez horečky, začala žrát a dostala jen Atb. 9. 5. opět vysoké teploty. Dnes opět dostala kapačku, antibiotika + kortikoidy. Celou dobu se snažím do ní dostat vodu (kuřecí vývar). Krmím ji a dávám pít. Je velmi slabá a velice špatná. Hmotnost: 2,38 kg. Moly byly provedeny testy na kočičí leukemii (je na ni očkovaná) – výsledek: negativní. 10. 5. Teplota: 38,6 °C, antibiotika. 11. 5. Teplota: 39 °C, antibiotika + kortikoidy, kapačka. 12. 5. Teplota: 39,2 °C, antibiotika + kortikoidy, kapačka. 13. 5. teplota: 38,6 °C, tableta Baytri1. 14. 5. teplota: 39,3 °C, kapačka s antibiotiky + kortikoidy. Po injekci a kapačce je lepší, papá. 15. 5. teplota: 38,1 °C, tableta Baytri1 16. 5. teplota: 38,1 °C, injekce antibiotika + kortikoidy. 17. 5. Baytril – tablety. 18. 5. Baytril – tablety, teplota: 37 ,9 °C. 19. 5. Baytril – tablety, teplota: 38,3 °C. 20. 5. dobrala tablety Baytrilu a je v pořádku, pomalu začíná papat a pít, běhat, trus začíná být pevný.

Po operaci téměř nemočila, nyní se to zlepšuje, začala se mýt, hraje si. 20. 6. Moly je bez teplot, váha 2,90 kg, papá dobře, hodně pije, pravidelně chodí na záchod. 1. 10. je v pořádku, papá, přibrala – 3,30 kg, je aktivní, hraje si, je spokojená.

U Moly po operaci dochází k nepravidelnému úniku moči a tento problém přetrvává dodnes. Z důvodu prožitých utrpení ji nechci podrobovat dalším vyšetřením, pokud nebudou nezbytně nutná. Prosím vás o názor na postupy i v případě problému s únikem moči.

Děkuji,
Asijská Johana

Záznamy majitelky vám musí stačit

Věc: Vyjádření ke stížnosti pí. Asijské

Obdrželi jsme vaše oznámení o stížnosti na postup veterinárních lékařů naší ordinace při ošetřování pacienta – kočky bengálské. Předpokládám, že majitelka Vám poskytla veškeré písemné záznamy o postupu léčby, proto jen krátce. Kočka byla v naší péči od nákupu majitelkou. Po uchovnění byla nakryta a krytí bylo údajně podpořeno hormonálními léky (ne na našem pracovišti). U nás bylo asi 30. den provedeno USG vyšetření, byla diagnostikována gravidita. Ve 2. polovině březosti byla kočka vyšetřována pro potíže pohybového charakteru, byl shledán horší výživný stav, anémie, podle vyjádření majitelky kočka málo žrala. Bylo doporučeno další USG vyšetření, které bylo provedeno v následující dny, nalezené plody byly živé. 50. den došlo u kočky ke krvácení z pohlavních orgánů, kočka byla bez teploty a jiných klinických potíží. Se souhlasem majitelky byl, vzhledem k symptomům možného abortu, aplikován progesteron. Stav se nezlepšil, a proto bylo přistoupeno k aplikaci abortiv. K abortu nedošlo a protože USG vyšetření potvrdilo odúmrt’ plodů s částečnou macerací, byla po domluvě s majitelkou provedena ovariohysterektomie. První den po zákroku (sobota) bylo provedeno standardní pooperační ošetření (antibiotika, analgetika, antiflogistika), pacient byl hydratován, nepřijímal potravu, afebrilní. Pacient předán do domácího ošetřováni s kontrolou v pondělí, při potížích kdykoliv (naše pracoviště zajišťuje nepřetržitou pohotovost). Protože se stav nelepšil aní třetí den, bylo přistoupeno k infuzní terapii, která byla prováděna celý týden až do zlepšení a stabilizace celkového stavu. Všechny vyšetřovací a terapeutické úkony byly konzultovány s majitelkou a prováděny s jejím souhlasem.

Kolektiv ordinace

Revizní komise poprvé

Vážená paní Asijská, revizní komise KVL ČR na svém zasedání projednala Vaši stížnost a vyžádala si vyjádření kolegů, které Vám v příloze zasíláme. RK KVL ČR se však dále nebude touto stížností zabývat vzhledem k tomu, že se jedná o veterinární lékaře z jednoho veterinárního pracoviště, které jste si zvolila. Revizní komise KVL ČR svoje rozhodnutí opírá o vyjádření zúčastněných veterinárních lékařů.

Věc: Odvolání

Vážení, dne 23. 3. 2004 jsem od Vás obdržela rozhodnutí k mé stížnosti. Nedovedu pochopit postoj revizní komise, že se nebude mou stížností zabývat vzhledem k tomu, že se jedná o veterinární lékaře z jednoho veterinárního pracoviště, které jsem si zvolila. Podle mého názoru byste měli nestranně prověřit postupy všech veterinárních lékařů, kteří se v inkriminované době podíleli na péči. Pro přezkoumání případu by nemělo být podstatné, kdo lékaře zvolil. Jak je možné, že Vám postačilo vyjádření, veterinárních lékařů, které velmi stručně popisuje průběh celé gravidity, abortu a následné péče? Domnívám se, že revizní komise má zkoumat správnost lékařských zásahů a nezabývat se tím, jakou ordinaci a lékaře jsem si zvolila. Lékaře jsem si opravdu vybrala sama a dobrovolně. Jedním z hlavních důvodů byl fakt, že jako jediná ordinace v našem městě poskytuje nepřetržitou péči 24 hodin denně. Je udivující, že RK KVL ČR tento případ uzavřela, aniž by si vyžádala odbornou lékařskou zprávu s přesnými záznamy o lékařských postupech a provedených zákrocích.

Lékaři z veterinární ordinace si musejí být dobře vědomi, že materiál, který mně i Vám dali k dispozici, je neúplný a nedostačující. Ve vyjádření je uveden předpoklad, že jsem Vám poskytla veškeré písemné záznamy o postupu léčby a že se k tomuto budou vyjadřovat jen krátce. Toto sdělení je evidentním záměrem zkreslení údajů o poskytované léčbě za účelem ukončení řešení stížnosti.

K vyjádření lékařů, které jsem od Vás dostala, vznáším několik připomínek:

1. Krytí bylo podpořeno hormonálními léky s telefonickým souhlasem dr. Paea. S aplikací léků souhlasil a dodatečně jsem mu předložila doklad, jaké léky byly kočce podány.

Aplikace léků byla provedena veterinárním lékařem v místě, kde jsme měli kočičku na krytí.

2. Když se během gravidity výživný stav kočky zhoršil, sama jsem se dotazovala na možnosti léčby a to přesně na pastu Calo-Pet. Dr. Neiovou mi bylo sděleno, že tato pasta by problém nevyřešila a je tudíž zbytečné ji podávat. Bylo mi doporučeno pokračovat v přikrmování kočky, což jsem prováděla. Pravidelně jsem chodila s kočičkou na kontroly a dělala vše podle instrukcí lékařů. Pasta byla podávána až po provedené ovariohysterektomii, a to z důvodu mojí opětovné žádosti o koupi pasty. Po jejím pravidelném podávání se stav kočky výrazně zlepšil.

3. Když došlo u kočky ke krvácení z pohlavních orgánů, byl s mým souhlasem aplikován progesteron. Ještě před jeho aplikací jsem se dr. Paea dotazovala na další možnosti řešení. S aplikací progesteronu jsem souhlasila z důvodu, že dr. Pae tuto možnost označil za nejlepší. Myslím, že kdyby bylo ihned provedeno USG vyšetření nebyl sebemenší důvod aplikovat progesteron z důvodu zastavení abortu, protože v té době již musely být plody mrtvé.

4. Ke sdělení: stav se nezlepšil, a proto bylo přistoupeno k aplikaci abortiv. Během noci, po aplikaci progesteronu, došlo k zastavení krvácení (což si myslím, bylo účelem aplikace progesteronu). Druhý den při kontrole a provedeném USG vyšetření dr. Paem mi bylo sděleno, že všechny plody jsou mrtvé. Nebylo mi ovšem sděleno, že došlo již k částečné maceraci těchto plodů. Kočce byla podána abortiva a až za dva dny po jejich podání byla provedena ovariohysterektomie! Myslím si, že kdyby byl proveden císařský řez dříve, nemuselo se přistupovat k totální ovariohysterektomii, z důvodu zhnisání celé dělohy. Myslím si také, že díky pozdnímu provedení zásahu došlo u kočky k otravě krve, a tím k celkovému zhoršení zdravotního stavu po operaci. Ke zhoršení zdravotního stavu došlo také tím, že dr. Lou první den po operaci vůbec nepoznal, že je kočka dehydratovaná.

 

Doktorka se zhrozila, že je kočka silně dehydrovaná…

Ve vyjádření od lékařů je uvedeno, že druhý den po operaci byl pacient hydratován – což je lživé tvrzení (stále se jednalo o den první po operaci). Dr. Lou nepoznal vůbec NIC! O SILNÉ dehydrataci se poprvé zmínila až dr. Neiová, a to až 3. den po operaci, a proto ihned podala infuzi. Sám dr. Pae asi po 2 měsících konstatoval: „Za svým rozhodnutím o provedených postupech si stojím, ale pooperační péče dr. Loua je kapitola sama pro sebe.“

Je lehké odvolávat se na větu „všechny vyšetřovací a terapeutické úkony byly konzultovány s majitelkou a prováděny s jejím souhlasem“, uvedenou ve vyjádření lékařů k mé stížnosti.

Ano, všechny vyšetřovací a terapeutické úkony byly konzultovány a prováděny s mým souhlasem. Bohužel, nejsem odborníkem v oblasti veterinární péče, a tudíž jsem sama nemohla přesně zvolit nejvhodnější postupy péče a léčby. Proto jsem důvěřovala radám a postupům lékařů – asi jako by to udělala většina majitelů zvířat. Materiál, který jsem zaslala Vaší komisi, jsem zaslala soudnímu znalci, se žádostí o vypracování znaleckého posudku. V něm se mimo jiné píše: „Je nutno konstatovat, že soudní znalec (SZ) měl k disposici zcela nedostatečný podkladový materiál pro možnost plné objektivizace vypracování znaleckého posudku. Závažný moment v tomto procesu je vyšetření dne 29. 4., kdy byl zjištěn výtok z porodních cest (přesná lokalizace není uvedena). Postup dr. Paea nepřistupovat hned k císařskému řezu je správný a běžný, pokud se jedná o matku bez jiných zdravotních komplikací. Takové klinické odlišnosti od normálního stavu se u Moly vyskytovaly již v delším období, a proto z tohoto hlediska by chirurgický zákrok zřejmě zasáhl ještě uspokojivě, tj. asi by předešel plnému rozkladu dvou plodů s nástupem vážných zánětlivých změn v děloze, celkovému zhoršení zdravotního stavu i s komplikacemi, které pak pooperační průběh a efektivnost léčby provázely. SZ nemá vysvětlení, proč byl aplikován opakovaně přípravek Cobactan inj. (aplikace vyplývá z nedostatečných záznamů lékařů), když výrobce tento přípravek pro masožravce vůbec neuvádí.“

Na základě výše specifikovaných údajů Vás žádám o nové stanovisko a vyjádření k mé stížnosti.

Komise napodruhé

Vážená paní Asijská,

chápeme Vaše zklamání a rozhořčení nad ztrátou možnosti odchovat koťátka od Vaší kočičky, ale revizní komise KVL ČR nemůže ukázat na žádného veterinárního lékaře, že toto zavinil, a to z důvodu naprosté neprůkaznosti případného pochybení. Jediné, co je jisté, je, že Vaše kočka měla problémy již se zabřeznutím a že u ní došlo k samovolné odúmrti plodů. Váš názor, že kdyby byl císařský řez proveden dříve, nemuselo se přistoupit k totální ovariohysterektomii, je možná správný, ale zrovna tak je možné, že ke zhnisání dělohy došlo již v době zjištění prvních příznaků abortu. To už dnes nikdo nezjistí. Stejně tak dnes nikdo není schopen z dostupných údajů zjistit stav dehydratace kočky krátce po operaci. Jediný, kdo u toho byl, byl doktor Lou a my nemáme důvod pochybovat o tom, že udělal to nejlepší, co považoval za nutné. Vážená paní, reprodukční schopnosti Vaší kočce již nikdo nevrátí, ale kočičku se podařilo zachránit.

 
Upravil MVDr. Petr Matušina