EURO PR Lednová tisková konference
Pozvání přijal také MVDr. Tomáš Vašíček z Asociace veterinárních lékařů. Hrozí rezistence vůči antibiotikům? První z témat tiskové konference mělo vazbu na evropskou politiku. Problematiku nového memoranda Evropského parlamentu o rostoucí antibiotické rezistenci médiím prezentoval prezident komory Jan Bernardy. Evropský parlament totiž přijal potřebné a v zásadě správné usnesení o zamezení nárůstu bakterií, rezistentních k antibiotikům. Do usnesení se však na poslední chvíli dostal i bod číslo 16, který by v budoucnu mohl v krajním případě ohrozit zdraví zvířat. Dvě poslankyně totiž předložily pozměňovací návrh, podle kterého by veterinář směl antibiotika pouze předepisovat, ale nikoli ihned aplikovat. „V praxi by to znamenalo, že veterinář předepíše antibiotika a chovatel si je pojede koupit do lékárny. Často je tam dostane ve zbytečně velkém množství a zbytek balení pak méně zodpovědný chovatel může bez doporučení veterinárního lékaře aplikovat sám, třeba v mylné představě, že jde o prevenci. A právě tato praxe nejvíce přispívá k vytváření rezistentních bakterií,“ vysvětlil situaci prezident KVL Jan Bernardy.
Živé dárky Ve společnosti se každoročně kolem vánočních svátků diskutuje o tom, zda dětem pořizovat pod stromeček živé dárky. Psi, kočky, morčata a další drobné zvířectvo se v budoucnu může stát velkým problémem. „Může se stát, že majitelé zjistí, že jsou alergičtí nebo že nejsou schopni zvířeti zajistit potřebnou péči. Poté živé dárky v lepším případě končí v útulcích, v horším někde uvázaní u plotu. Ze své praxe však mohu říci, že situace se rok od roku lepší, i když problém zcela nevymizel,“ řekla Radka Vaňousová, která toto téma prezentovala.
„Je to způsobené i tím, že móda pořizování velkých plemen, končí a lidé si pořizují malé psy. Nejčastěji je to yorkšírský teriér. Ve statistikách po kousání člověka psem ale vedou zlatí kokršpanělé a jezevčíci,“ upozornil Nytra. Zároveň varoval především mladé rodiče, aby nikdy nenechávali své děti o samotě s psem, zvláště přišel-li pes do rodiny dříve než dítě.
Mexická chřipka a pseudomor drůbeže Na tiskové konferenci byla řešena také problematika onemocnění prasečí (mexickou) chřipkou. Prasečí chřipka je ve skutečnosti respirační onemocnění zaviněné podkmenem H1N1 chřipky typu A. Tento typ chřipky se vyskytuje jak u lidí, tak u zvířat. Tyto skupiny se mohou vzájemně infi kovat, proto jsou názvy jako prasečí, ptačí či mexická chřipka hrubým mediálním zjednodušením, protože řeší pouze prvotního nositele nákazy. „Současná vlna onemocnění prasečí chřipkou poškozuje chovatele prasat a prodejce vepřového masa.
Vnímavé jsou i kachny a husy, i když jen výjimečně, a dokonce také pštrosi a mnoho volně žijících ptáků. Povinnost očkovat proti tomuto onemocnění prozatím mají v České republice všechny reprodukční chovy kura domácího a všechny chovy nosnic pro produkci konzumních vajec nad 500 kusů ptáků. V ostatních chovech je provedení vakcinace pouze doporučována. S ohledem na závažnost nákazy však veterinární komora doporučuje i drobným chovatelům vakcinaci neopomíjet. Výstupy z tiskové konference Většina médií tištěných i elektronických se spokojila převzetím informace redaktorky ČTK, která se tiskovky zúčastnila. Přítomná Česká televize pozvala k debatě do studia prezidenta Bernardyho a MVDr. Milana Snášila. Český rozhlas měl přímý vstup přímo z tiskové konference. Rádia nabrala i rozhovory s MVDr. Nytrou a MVDr. Vaňousovou. Tiskovou zprávu z konference obdržela všechna média.
|