Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

… letem veterinárním světem

  Časopis Zvěrokruh 6/2015
     Informace – zprávy – výzvy

Na co se chovatelé nejčastěji ptají Dr. Googla?

Google uveřejnil deset nejčastějších otázek, na něž chovatelé psů nejčastěji hledali odpověď přes Google na internetu v roce 2014. Jestliže se veterinární lékaři často zlobí, že je chovatele obcházejí a hledají si sami informace na internetu, nebylo by od věci znát na tyto dotazy pohotové odpovědi a uspokojit tak jejich chuť po vědění?

Deset nejčastějších otázek:

1. Proč jí můj pes trávu?
2. Zdají se psům sny?
3. Proč psi vyjí?
4. Proč mají psi hmatové vousky?
5. Proč si psi honí ocas?
6. Jak se čistí psovi uši?
7. Proč mají psi vlhký čumák?
8. Jak odnaučit psa vrtat se v zemi?
9. Jak představit psa … (dítěti, kočce, atd.)?
10. Proč si psi zahrabávají kosti?

Zdroj: What are dog owners asking „Dr. Google“? DVM360.com, publikováno 18. 2. 2015

Vyslechnuto na veterinární klinice: „Jak to myslíte, že Dr. Google nemá pravdu?“

Dr. Google poskytuje klientům – často bez uvedení autora dané informace – velké množství zábavy. Chtěl bych být stejně chytrý jako Dr. Google a chtěl bych znát odpověď na každou otázku jako on. A samozřejmě, vše jím uvedeno musí být pravda.

Můj často citovaný příběh se stal v roce 2004. Byl chladný únorový den v Missouri a já jsem se potkal s mladou ženou a jejím kocourem. Přišla s ním na vyšetření a již ve dveřích mi oznamovala, že si jeho problém vyhledala a určila na internetu. Zjevně mě nechtěla svými nároky na mé diagnostické schopnosti uvádět do rozpaků.

Její kocour měl na krku kožní léze, které se začaly objevovat před měsícem. Chovatelka mně oznámila, že diagnóza zní „střečkovitost“, neboli „myiáze“. Svůj závěr zdůvodňovala tím, že našla obrázek napadené kočky, který vypadal úplně stejně.

„To je velmi zajímavé,“ reagoval jsem na její výklad a snažil se usmívat. „Viděla jste nějaké střečky u vás doma nebo okolo pelíšku, nebo alespoň v okolí vašeho domu?“ zeptal jsem se klidně. Vypadala velmi překvapeně a řekla, že ne.

Vysvětlil jsem jí tedy trpělivě vývojový cyklus střečka a požádal ji, zda by mi dovolila kocoura vyšetřit. Nakonec jsme se rozumně domluvili a ujednotili se na názoru, že Dr. Google nemusí být vždy ideální zdroj informací.

Ačkoli jsem si vždy myslel, že „syndrom Dr. Googla“ je problémem pouze v naší profesi, zjistil jsem, že to není pravda. Moje obvodní lékařka mi říkala, že má zcela totožný problém. Problém řeší zcela asertivně tak, že v případě, že je pacient ochotný předat jí anamnézu, nechat se vyšetřit a nechat si udělat testy, ráda mu vyjde vstříc. Jestliže si ale chce pacient pouze vykládat o své diagnostice učiněné prostřednictvím Googlu, pošle ho domů s tím, že až si to rozmyslí a bude ochotný přistoupit na její hru, ráda ho přijme.

Osobně se snažím klást otázky, zvíře vyšetřit a nepřít se s Dr. Googlem. Někdy je však moudřejší chovateli pomoci s objednáním požadovaných vitamínů či krmných doplňků na internetu a urychlit tak jeho poznání, že tudy cesta k léčbě jeho zvířete nepovede. Je však na každém z nás, do jaké míry situaci vyhodno.. me tak, abychom zvířeti neublížili, když už mu kvůli chovateli nemůžeme pomoci.

Zdroj: Overheard at the veterinary clinic: „What do you mean Dr. Google isn´t right?“

autor: Joan Freesh, MS, DVM, Veterinary Economics

Martin Grym