Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

… letem veterinárním světem

  Časopis Zvěrokruh 9/2016
     Informace – zprávy – výzvy

Volby 2016:

Kde stojí naši prezidentští kandidáti v otázce veterinárních témat

Přinášíme pohled na to, jak by se mohli Hillary a Donald postavit k welfare zvířat a problematice veterinární praxe, což jsou témata, která AVMA (Americká asociace veterinární medicíny) považuje za klíčová.

V květnu 2015 byl podán republikánem Lamarem Smithem a senátorem Patem Toomeyem návrh zákona týkající se prevence týrání zvířat. Návrh měl doplnit trestní zákon ve věci trýznění zvířat.

Dotazovali jsme se obou prezidentských kandidátů, co si o této problematice myslí, ale nedostali jsme žádnou odpověď. Nicméně zkusme probrat jejich dosavadní postoje, vyjádření a volební sliby. V nich lze najít pravděpodobnou reakci.

Jak by se tedy kandidáti na prezidenta USA postavili k této problematice?

Vzhledem k volebním prohlášením Clintonové lze předpokládat, že by návrh zákona podpořila. Trump při rozhovoru s blogerem Andrew Kirschnerem, který píše o právech zvířat, prohlásil, že "je pro zvířata tím nejlepším kandidátem na prezidenta, kterého Bůh doposud stvořil".

V současné době klepou na dveře Kongresu dva návrhy zákonů. Oba by měly řešit problematiku půjček a dluhů studentů vysokých škol v USA. S tímto problémem se potýkají většinou veterinární absolventi, kterým dělá potíže splatit ze svého příjmu půjčku, kterou si vzali na studia.

Návrhy zákonů předložené republikány by měly veterinářům, kteří souhlasí s tím, že budou praxi vykonávat na státem určeném místě a pro jeho potřeby, zajistit splacení půjčky a snížení daně.

Demokratický návrh zákona zase odstraňuje restrikce pro refinancování půjček studentů a zvyšuje odpočty daně z úroků u těchto půjček. AVMA ve Washingtonu, D. C., za tento návrh aktivně lobbuje.

Jak by se ale k těmto návrhů postavili prezidentští kandidáti?

Vzhledem k tomu, že sama Clintonová podala návrh na snížení úroků u studentských půjček, lze předpokládat, že by tyto návrhy sama podpořila. Trump veřejně kritizoval fakt, že federální vláda vydělává na studentských půjčkách.

V květnu 2015 představili demokratičtí senátoři a jeden republikánský senátor návrh zákona (The Fairness to Pet Owner Act), který stanovoval, že veterinární lékař musí dát vždy svému klientovi rozpis léčby jeho zvířete, ať už to klient vyžaduje, či nikoli. AVMA proti tomuto návrhu brojí.

Vzhledem k tomu, že tento návrh má podporu napříč stranami, lze předpokládat, že by byl podpořen oběma prezidentskými kandidáty.

Co z toho všeho vyplývá? Že zajistit, aby všichni naší volení reprezentanti věděli, co chceme jako veterináři prosazovat v oblasti welfare zvířat, veterinární medicíny a veterinárního byznysu, je často mnohem důležitější, než si lámat hlavu s tím, komu hodíme v říjnu hlas v prezidentských volbách.

(Zdroj: Kathryn Primm. Election 2016: Where our presidential hopefuls stand on veterinary issues, DVM360MAGAZINE)

Diskusní příspěvek pod článkem:

LMiernicki napsal: Je dobře, že se snažíme tyto informace zjistit. Prezidentských kandidátů ale bylo více. Zajímalo by mne, jaký postoj k těmto věcem mají třeba libertariáni, kupříkladu takový guvernér Gary Johnson. Je škoda, že ani jeden z oslovených na otázku neodpověděl. Je to pro nás jasný signál, co si o nich myslet.

Přestože je tato čivava zatím nerozhodnutý volič, intenzivně se zajímá o to, co si o ochraně zvířat a veterinárních praxích myslí současní prezidentští kandidáti (foto Getty Images)

 

Přeložil a upravil:
Martin Grym