Všichni chovatelé psů, ale třeba i koní, kteří využívají pro své vycházky do přírody les či louky, by měli zbystřit. Začíná lovecká sezóna a natěšení nimrodi se houfují, s cílem snížit stavy lovné zvěře a zároveň zažít trochu toho loveckého vzrušení.
Aby přitom nebyly nechtěně snižovány i stavy zvířat domácích, popřípadě i populace lidské, měli by se chovatelé informovat, které dny bude v jejich lokalitě aktivně působit myslivecký spolek a v těchto dnech se těmto oblastem raději vyhnout. Zbloudilá kulka či brok může vás či vaše zvíře poranit, nehledě na to, že hromadná palba je pro neloveckého psa natolik hlučná, že se může polekat a ztratit se.
Informace o plánovaném lovu lze většinou najít ve veřejně přístupné informační vitríně místního mysliveckého spolku, v místním zpravodaji či na obecním úřadě. Kdo nějakého myslivce ve svém okolí zná, může se informovat z první ruky.
I přes opatrnost se může stát, že zvláště lekavý pes se náhlé střelby vyděsí a svému majiteli prchne. Pečlivý chovatel by měl proto na své psa vždy preventivně umístit přívěšky se svým telefonním číslem, popřípadě i adresou, nebo ještě lépe lyssetku, která na sobě nese informaci o očkování psa a kontaktu na veterinárního lékaře. Užitečný je i čip, nicméně k jeho přečtení je nutná speciální elektronická čtečka a taktéž vedení konkrétního psa v databázích čipovaných psů. Většinou se proto podaří psa podle čipu identifikovat až v útulku či přes veterinárního lékaře.