Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Má Váš pes už právníka?

12. března 2010

Pod lupou

Švýcarské referendum o tom, zda zvířata mají mít své právníky, nebylo tak bizarní, jak na první pohled vypadá. Odráží fakt, že ve vztahu mezi člověkem a zvířaty se něco mění: zvíře už není jen věc a majetek, je cosi víc. Dramaticky se tak v mnoha zemích mění i jeho postavení před zákonem.

Víc než váš bratranec? Například Španělsko udělilo lidoopům „lidská práva“. Není v tom samo. Zvířata se už mohou před zákonem stát žalující stranou, svěřencem, příjemcem daru, poškozeným nebo i žalovaným. Tenhle posun přináší významné etické a filozofické otázky: Pokud třeba v USA někdo zraní či zabije vašeho psa, můžete žádat odškodnění za citovou újmu stejně jako v případě blízkého člena rodiny. Jenže pokud je to třeba snoubenka či bratranec, už nárok nemáte. Je tedy váš pes víc než váš bratranec?

Významný posun

1. Většina ze 190 právnických škol v USA nyní nabízí také obor zvířecí právo. Před deseti lety jich bylo jen devět.

2. Amerika má zvířecí právníky: plně se specializují na hájení zájmů zvířecích „klientů“. Právnické svazy v mnoha státech mají už komise pro zvířecí právo.

3. Veterináři mají povinnost hlásit policii podezření, že zvíře mohlo být týráno. Je to úplně stejné, jako když lékaři musí hlásit týrané dítě.

4. Soudy začínají brát vážně žádosti o vysoké odškodnění za poškození zvířete třeba chybným ošetřením, protože zohledňují citovou újmu způsobenou majiteli ztrátou „společníka“.

5. Majitelé mohou zřídit i poručnický fond na zajištění zvířete, chod fondu budou kontrolovat úřady.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=060&r=publicistikaa&c=1349752