Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Mimo profesi končí minimum studentů

   PŘEČETLI JSME ZA VÁS

Mimo profesi končí minimum studentů

Fakulta veterinárního lékařství VFU Brno je jedinou vysokoškolskou institucí svého druhu v Česku. Na šestiletý studijní obor Veterinární lékařství si v loňském roce podalo přihlášku 759 uchazečů. Jen 160 z nich se po úspěšně složených přijímacích zkouškách mohlo začít připravovat na povolání veterináře.

Hlavní důraz je kladen na praxi

Větší část studia tráví studenti v rámci praktické výuky. “Téměř dvě třetiny celkového objemu výuky tvoří praktická cvičení a praxe na klinikách. Zbylou jednu třetinu představují přednášky. Více teorie je v prvních ročnících, naopak poslední ročník je profilovaný výhradně prakticky,” říká děkan fakulty Leoš Pavlata. Výuka v jednotlivých disciplínách byla přizpůsobena učebním programům platným v zemích Evropské unie,

což vytváří předpoklady pro uplatnění absolventů i v těchto zemích. “Kromě výuky v češtině jsme zavedli i studijní program v angličtině. V letošním roce běží už jeho čtvrtý ročník,” doplňuje děkan. FVL je členem Asociace evropských veterinárních škol (European Association of Establishments for Veterinary Education).

Studenti mají možnost získat praktické dovednosti i mimo rámec výuky, dostat stipendium nebo si přivydělat jako pomocné vědecké síly. “Podle svého zájmu mohou studenti již při studiu pracovat na klinikách a ústavech, případně v ordinacích soukromých veterinářů.

Někteří se zapojují do pomocné vědecké činnosti, čímž si mohou přivydělat tisíc korun měsíčně. Výborným studentům je poskytováno prospěchové stipendium. Jeho udělení je odstupňováno podle prospěchu, nejvíce peněz takto získají ti, kdo mají samé jedničky, v tom případě je výše stipendia asi patnáct tisíc korun za akademický rok. Na nižší stipendium ale dosáhnou i studenti s průměrem jedna a půl,” říká Leoš Pavlata.

Studovat bude asi 170 lidí

Ke studiu jsou přijímáni absolventi středních škol po úspěšném vykonání písemných přijímacích zkoušek. Hodnocen je i studijní průměr ze všech ročníků střední školy a výsledky maturity. “Přijímací zkouška probíhá formou testu z chemie a biologie v rozsahu učební látky gymnázia. Nemusí se jí zúčastnit pouze uchazeči, kteří dosáhli na střední škole průměrného prospěchu 1,00 za podmínky, že složili maturitní zkoušku z českého jazyka. Tito uchazeči získávají v rámci přijímacího řízení automaticky maximální možný počet bodů,” uvedla Andrea Šitavancová, pracovnice studijního oddělení FVL. Studenti, kteří se chtějí na přijímací zkoušky co nejlépe připravit, mohou využít nabídky přípravného kurzu. Kromě toho jsou uchazečům k dispozici vzorové testy, které obsahují celkem pět set otázek z biologie a chemie.

Pro akademický rok 2007/2008 se počítá s přijetím 170 uchazečů s nejvyšším počtem bodů.

Absolventi Fakulty veterinárního lékařství VFU Brno mají široké možnosti uplatnění, které nekončí jen profesí veterinárního lékaře. “Pravda ale je, že většina našich absolventů touží právě po práci veterináře v soukromé ordinaci, takže mimo tuto profesi končí jen minimum studentů. Ti se potom uplatňují jako zaměstnanci státní veterinární správy, farmaceutických firem nebo jako odborníci v poradenských chovatelských službách či ve veterinárních ústavech,” upřesňuje děkan fakulty.

Zdroj: Lidové noviny, Akademie