Konec roku se většinou nese ve znamení oslav, na kterých nesmějí chybět rozličné petardy a ohňostroje. Rostoucí příjmy obyvatelstva umožňují vyznavačům této kratochvíle pořizování stále většího množství zábavní pyrotechniky. Radost ze závěru roku musí být náležitě propita a vystřílena. Tyto emoce ovšem nesdílí naprostá většina psů, u nichž ostré rány vyvolávají stres a úlekové reakce. Jak situaci řešit v případě, když mám psa, který se vybuchující pyrotechniky bojí?
Ideální, ale samozřejmě ne vždy možné, je odjet do míst, kde se tato zábava neprovozuje. Tento způsob volí účinně mnozí chataři a chalupáři, jejichž psíci jsou jim na to vděční. Hůře jsou na tom zvířata žijící se svými pány v hustě obydlených oblastech, typicky na sídlištích.
Velmi důležité je provést určitá opatření včas, tedy ideálně ještě před klíčovou palbou. Psa je vhodné držet v místnosti bez oken a s maximálními izolačními vlastnostmi (např. koupelna, sklep atd.). Mnozí psíci se cítí bezpečněji v náručí či v kontaktu s pánem.
Na trhu je větší množství různých „tlumidel“, která mají za cíl psa uklidnit a uvést do stavu příjemného rauše. Dostupné jsou gely obsahující různé typy sedativ, ale také tablety a kapsle. Některé přípravky je potřeba podávat ve velkém předstihu – např. týdny před požadovaným účinkem, aby se v mozku psíka navodila klidná mysl a nic jej později „nerozhodilo“.
Poraďte se včas se svým veterinárním lékařem a nenechávejte řešení tohoto problému na poslední chvíli. Vyvarujte se používání různých lidských léčiv – prášků na spaní, antidepresiv apod., které můžou mít na psa negativní účinky. Mějme vždy na mysli, že přestože veterinární přípravek nemusí vždy zvíře náležitě utlumit, je to daň za jeho bezpečnost. Klíčem k úspěchu je podat přípravek včas, kdy ještě nejsou střelci náležitě rozdovádění. Je lepší udržovat psa celý den pospávajícího, než pak před půlnocí panikařit.