Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

O luxaci čéšky

O luxaci čéšky

Legislativa

Milí kolegové,

tentokrát mě mimo jiné zaujal VNITŘNÍ PŘEDPIS KVL ČR O POSTUPU PŘI POSUZOVÁNÍ LUXACE ČÉŠKY U PSŮ.

V něm se říká, že posoudit stupeň luxace čéšky u psa k získání podkladů pro potřeby chovu na základě smlouvy s chovatelským klubem je oprávněn pouze veterinární lékař, člen KVL ČR, který má osvědčení pro posuzovatele luxace čéšky a je zapsán v seznamu specialistů na posuzování luxace čéšky, který je veden při KVL ČR. Tento seznam je možné najít na komorových stránkách, ale to asi víte.

Podmínkou pro získání osvědčení posuzovatele luxace čéšky je složení kvalifikační zkoušky před zkušební komisí a členství v Klubu posuzovatelů ortopedických vad KVL ČR. Členové tohoto klubu si navrhují ze svého středu komisi pro řízení posuzování ortopedických vad, komisi odvolací a zkušební a představenstvo Komory je jmenuje.

Posuzovatel je povinen před vyšetřením u psa zkontrolovat jeho totožnost, konkrétně tetovací číslo popřípadě kód mikročipu. Pokud není tato kontrola možná, je nepřípustné posuzovat stupeň luxace. Dále se musí ujistit, zda již pes nebyl v minulosti posuzován, neboť opakované posouzení stupně luxace je také nepřípustné. O všem se vyplní formulář ve čtyřech vyhotoveních, kam se výsledek zapíše a potvrdí. Originál a dvě kopie patří majiteli a třetí kopii posuzovatel archivuje společně se zdravotní dokumentací psa po dobu deseti let. Výsledek posouzení se povinně potvrdí do průkazu původu psa společně s datem, podpisem a razítkem, kde je uvedena kompletní adresa veterinárního pracoviště, které posouzení provedlo. Vyplňujte všechny údaje pečlivě, neboť by se mohlo stát, že pro neúplnost záznamu nebude posouzení považováno za platné.

Není-li majitel zvířete spokojen s výsledkem posouzení, může se ODVOLAT k prezidentovi odvolací komise do 30 dnů od rozhodnutí o výsledku posouzení. Musí ale konkrétně uvést proti čemu se odvolává. Na základě výzvy prezidenta odvolací komise musí uhradit ve stanovené lhůtě částku 5000 Kč jako zálohu na náklady řízení, jinak se nic projednávat nebude. Splní-li majitel obě podmínky, vyžádá si komise od posuzovatele původní nález. Nové posouzení se provádí minimálně tříčlennou odvolací komisí, účastnit se může i posuzovatel a zdůvodnit své posouzení. Posuzovatel však může být vyžádán komisí, a v tomto případě je povinen se zúčastnit. Komise na základě nového posouzení vydá rozhodnutí, ve kterém buď vyhoví nebo zamítne odvolání. Dá-li odvolateli za pravdu, záloha 5000 Kč je vrácena a náklady na činnost komise uhradí posuzovatel.

MVDr. Jana Součková