Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Obraz na titulce – Aelbert Jacobsz Cuyp – Portrét Pietera de Roovere

  Časopis Zvěrokruh 11/2015
     Společenská rubrika

Aelbert Jacobsz Cuyp

Portrét Pietera de Roovere

 

Pokud zdědíte dům a na půdě najdete obraz signovaný jménem Aelbert Cuijp, Aelbrecht Cuijp, Albert Cuijp, Aelbrecht Cuyp, Albert Cuyp, Albrecht Cuyp, Aelbert Gerritsz. Cuyp, Aelbert Kuip, Aelbrecht Kuip, tak ho rozhodně nevyhazujte. Jsou to všechno jména, kterými své obrazy podepisoval malíř, jehož obraz na listopadové titulce máme, a možná byste si mohli takových domů koupit několik.

Také u tohoto malíře platí přísloví: Jablko nepadá daleko od stromu. Aelbert Jakobsz Cuyp byl jediným synem malíře Jacoba Cuypa, jehož bratr se tomuto řemeslu věnoval také.

O nějakých studiích nebo příslušnosti k některému malířskému cechu není nikde zmínka, a tak se lze dohadovat, že se řemeslu vyučil doma u otce, případně také u strýce Benjamina Cuypa.

Pokřtěn byl v rodném Dordrechtu na konci října 1620 a asi se tu i narodil, ale zcela jistě v tomto městě 1691 zemřel a 15. listopadu byl pohřben. Otec mu na svých obrazech svěřoval malbu krajiny v pozadí na rodinných portrétech a to mu bylo dostatečnou školou. Ve svých dvaadvaceti letech podniká první větší, dnes bychom řekli studijní cestu po Holandsku a podél Rýna. O deset let později, 1642 cestu po Rýnu opakuje. Z obou cest si přivezl řadu kreseb, které mu později sloužily jako předlohy k řadě krajinomaleb.

Sňatek s bohatou vdovou po regentovi Johanovi von Corputovi v roce 1658 mu dopomohl nejen ke jmění, ale i ke společenskému vzestupu, který byl ovšem spojen s řadou čestných funkcí, jejichž vykonávání ho nakonec zaměstnávalo natolik, že na malbu téměř nezbýval čas. Byl členem nejvyššího soudního dvora, vykonával úřad představeného v místní církvi a pracoval jako diákon. To by nám mohlo připomenout příběh jiného holandského malíře, Vincenta van Gogha, který se jako laický kazatel také pokoušel o kariéru u protestantské církve. Aelbert Jakobsz Cuyp během svého života příliš známý nebyl a po své smrti upadl téměř v zapomenutí. To se rázem změnilo po zmínce v jednou londýnském aukčním katalogu v roce 1774, ve kterém byly jeho obrazy postaveny na úroveň ceněného francouzského malíře Claude Lorrain. Wiliam Turner a John Constable, dva velcí angličtí umělci si jeho obrazů velmi cenili a nechali se jimi také inspirovat. Díky popularitě, které se jeho obrazy u anglických sběratelů těšily, je značná část jeho děl právě v anglických sbírkách a v holandských je zastoupen sporadicky. Ať už se na cestách po světě dostanete kamkoliv, při návště muzea či galerie můžete na některý z jeho obrazů narazit.

Jen tak namátkou to jsou: Louvre – Paris, Rijksmuseum – Amsterdam, Kunsthalle – Karlsruhe, Boijmans – van Beuningen – Rotterdam, Wallraf-Richartz-Museum – Köln, Eremitage – St. Petersburg, a ve Spojeném království Královská sbírka – Windsor.