Obraz na titulní stránce Gerard ter Borch, mladší
Chlapec odvšivující psa
|
|
Všichni známe přísloví, že jablko nepadá daleko od stromu, a tak není divu, že Gerard ter Borch se stal malířem, stejně jako jeho otec Gerard ter Borch, zvaný starší, který mu už v dětství dával hodiny kreslení a také pečlivě schovával jeho kresby. Nejstarší z nich pochází z roku 1625, kdy mu bylo 8 let. Od útlého mládí se zajímal o přírodu, a tak ho otec v roce 1633 posílá do učení v Haarlemu k holandskému krajináři Pieterovi de Molyn.
Že musel být talentovaný, o tom svědčí skutečnost, že už o dva roky později mu bylo uděleno takzvané mistrovské právo a směl své obrazy podepisovat. Jeho nejstarší, jím podepsané dílo pochází z roku 1635. Ještě téhož roku odchází do Londýna, kde působil jeho strýc, mědirytec Robert van Voerst. Podnikl studijní cesty do Itálie a Španělska, ve kterém namaloval portrét španělského krále Philippa IV., který se ale nedochoval.
Mezi lety 1640–1645 se Gerard ter Borch vrací do Amsterdamu a věnuje se především malbě žánrových scén. Získal si také značnou popularitu jako portrétista a této popularitě vděčil za pozvání k mírovým jednáním mezi Holandskem a Španělskem, kde portrétoval přítomné diplomaty obou stran.
|
Celé jednání zachytil na plátně Mírová dohoda v Münsteru, které se dnes nachází v Londýnské národní galerii. Po návratu působil střídavě v Amstrdamu, Haagu, Haarlemu, Kampenu a Zwolle, které bylo jeho rodištěm. Po svatbě roku 1654 se s rodinou natrvalo usadil v městě Deventer.
Ačkoliv Gerard ter Borch hodně cestoval, zůstal věrný holandské malířské škole, a přestože měl poměrně dlouhá období, kdy se věnoval malbě portrétů, vyzrál ve významného malíře žánrových scén, který patřil i mezi vzory takových mistrů, jakým byl Jan Vermeer. Obraz z titulní stránky můžete zhlédnout u našich sousedů v Mnichově.
|