Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Operace proběhla úspěšně

  Časopis Zvěrokruh 5/2014
     Soudnička

Radka Vaňousová

Při psaní soudničky byly jako inspirační zdroj použity materiály ze spisu revizní komise

Dobrý den,

píšu vám ohledně svého pejska, který byl u vás na pitvě, a žádali jste, abychom Vás informovali také písemně, jak se to stalo. Dne 21. 1. se zjistilo, že má v tenkém střevě umělou hmotu, tak pan doktor navrhl okamžitou operaci, která proběhla v 16.00 hod. Po hodině jsme si šli pro pejska a po zaplacení 7000 Kč nám byl vydán. Po návratu domů pejsek kňučel, naříkal bolestí, tak jsme volali panu doktorovi a řekli jsme mu, co se děje s pejskem, a on řekl, že je to v pořádku a že je to na dobré cestě. Jenomže pejsek zatím umíral a po hodině nám zemřel před očima. Proto žádáme vrácení peněz, které jsme zaplatili pro záchranu našeho pejska, které byly zaplaceny zbytečně.

Majitel

Vyjádření ošetřujícího veterinárního lékaře

Dne 28. 1. jsem obdržel stížnost majitele na můj postup při léčení jejich pejska.

K tomu uvádím, že pacient se k nám dostal po týdenní symptomatické léčbě, kdy jsem nedostal žádné podklady o diagnostickém postupu předcházejícího ošetřujícího veterinárního lékaře. Po týdenní léčbě cizího tělesa s totální obstrukcí byl pejsek na pokraji sil.

Majitel byl písemně upozorněn na závažnost zdravotního stavu a na urgentnost zákroku. Obě upozornění s vykřičníky majitel podepsal. Byla mu i nabídnuta možnost splácení uvedeného zákroku… Přesto se majitel rozhodl, že půjde shánět peníze, a pak přijde. Přišel již s pejskem v kritickém stavu a z ekonomických důvodů odmítl i následnou hospitalizaci. Při předání žádné klinické příznaky, které majitel popisuje, nevykazoval.

Vše ostatní je v záznamech o léčení atd., denní záznamy, fotodokumentaci RTG snímky, které jsme konzultovali se specializovaným pracovištěm, vše zasílám. Pitevní protol zatím není k dispozici. Bude zaslán dodatečně.

 

Z lékařských záznamů

18. 1. Již týden léčen na jiném pracovišti, ale bez efektu, pes je čím dál horší, podle majitele do něj aplikovali injekce (cerucal, noroclav, hepagen, torecan atd.), a bez efektu. Doktor jim při první návštěvě sdělil, že zřejmě má ve střevě předmět a že se ho pokusí vypudit pomocí injekcí. Majitel prý chtěl vyšetření, ale bylo mu řečeno, že je to zbytečné.

Dvouletý samec již týden zvrací, nejdříve bílé šťávy, pak žluté a zelené, teď zvrací černé šťávy, týden anorexie, apatie, bez stolice. Zvrací i po napití. Teplota 38,0, hrudník auskultačně BPN, spojivky překrvené, lepivé, břicho prohmatné, nebolestivé, MU nezvětšené, kachexie, dehydratace, pupeční kýla

CPL test: abnormal, vyšetření krve: hemokoncentrace, zvýšené WBC, NEU, MONO, UREA, GLOB, ALT, GLU. Sono vyšetření: mírně dilatované kličky střeva v epigastriu, zvětšené MU, změněná echogenita pankreatu, zvětšený žlučový měchýř se sedimentem, ledviny BPN.

RTG vyšetření: plynatost duodena

Infuzní terapie: f1/1, duphalyte, Cerenia, Ranital, Rimox, Enrogal, Hepagen. Večer doma 1 tbl. Venteru rozpustit ve vodě a podat do tlamy.

Majitel seznámen s cenou vyšetření popř. léčby, možno na splátky.

19. 1. Nezvracel ani po napití, pouze při cestě do ordinace v autě, pil, je aktivnější. Vědomí zachovalé, orientovaný, sliznice růžové, crt 1,5 s, břicho nebolestivé, prohmatné, t 38,8

Infuzní terapie + aplikace léčiv, domů dietní konzervy

20. 1. ve 12.00 Od dopoledne opět zvrací, stav se zhoršil, zvratky jsou hnědé a zapáchají jako stolice, zvrací i po vodě, jíst nechtěl nic, vyzvracel i léky, stolice nebyla

T 38,3, znova kontrolní sono: dilatované střevní kličky, žaludek prázdný

Parvo test: negativní

Suspektně lineární cizí těleso. Nutné chirurgické řešení. Majitel upozorněn a seznámen s kritickým stavem psa, pokud se nebude chirurgicky řešit. Majitel bohužel nemá peníze na operaci a až je sežene, tak psa nechá operovat (i po opakovaném vysvětlení stavu pacienta)…

RK konstatuje, že při ošetření psa nedošlo k pochybení veterinárních lékařů

21. 1. laparotomie, enterotomie, v tenkém střevě CT – gumová zátka. Celé tenké střevo červenofi alové barvy, není vidět peristaltika. Majitel upozorněn na kritický stav pacienta. Vzhledem ke zvýšené agresivitě a nespolupráci pacienta propuštěn do domácího ošetření. NPO (nothing per os) …

Ve 20.30 volal majitel na pohotovost a oznámil stav pacienta. Majitel uvedl, že pes naříkal, bolelo ho břicho a měl křeče. V době telefonátu byl pacient v pořádku, několikrát si “prdl”, nechtěl chodit ven a byl bojácný. Na otázku veterináře, zda pacient dýchá klidně, vnímá okolí a aktuálně neprojevuje bolest, majitel uvedl, že ne. Byl ujištěn, že neobtěžuje a poučen, že předchozí epizoda, pokud trvá krátkodobě, může být součástí pooperačního stavu a souviset s počínající peristaltikou střeva v postiženém úseku.

Další hovor byl za dvě hodiny, kdy majitel oznámil, že pacient zemřel. Vzhledem k tomu, že majitel byl nespokojen s ošetřením, byla doporučena soudní pitva.

Závěr z patologicko – anatomického vyšetření

Pitvou byla zjištěna akutní dilatace žaludku vodnatou natráveninou v důsledku nedostatečné restrikce příjmu tekutin v době časné rekonvalescence. Makroskopicky zjevné známky infekce a komplikace chirurgických ran nezjištěny.

Z vyjádření revizní komise

Na základě dodané dokumentace včetně patologicko-anatomického nálezu RK konstatuje, že při ošetření psa nedošlo k pochybení veterinárních lékařů. Z dokumentace také jasně vyplývá, že byla zaplacena pouze část účtované částky a fi nanční narovnání nepatří do kompetence KVL ČR.

 
Radka Vaňousová