Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Osmdesátka, která stojí za to Prof. MVDr. Ladislav Němeček, CSc.

  Z historie

Zdeněk Žert

Profesní dráha, která by mohla či měla být vzorem

Prof. MVDr. Ladislav Němeček, CSc.
(foto autor)

 

Dne 18. června tohoto roku se dožívá osmdesáti let prof. MVDr. Ladislav Němeček, CSc., jeden z posledních žijících žáků prof. Emanuela Krále, jehož sté nedožité narozeniny jsme důstojně oslavili s velkým osobním podílem současného jubilanta před několika měsíci. Prof. Němeček patří do generace veterinárních chirurgů, kteří se zasloužili díky své osobní statečnosti o zachování oboru veterinární chirurgie na českém veterinárním učilišti v Brně na takové úrovni, že bylo možné na jejich práci po roce 1989 navázat a zachytit rozvoj oborů veterinární chirurgie v Evropě. Ladislav Němeček byl dlouhou dobu nejmladší z asistentů prof. Krále a vedle svých spolupracovníků prof. Jána Kottmana, prof. Václava Roztočila, doc. Zdeňka Čecha a dr. Miroslava Nechvátala zajišťoval výuku veterinární chirurgie v době, kdy byla oborem mírně řečeno nepreferovaným. Na rozdíl od prof. Kottmana a prof. Roztočila, kteří získali mnoho internacionálních zkušeností svými pobyty v pozici docenta a profesora na univerzitách v Utrechtu a v Chartúmu,

mu nebylo umožněno vycestovat do světa za zkušenostmi, a proto zaslouží velký obdiv, že se mu podařilo dva velmi důležité obory veterinární chirurgie přes velkou nepřízeň vedení školy udržet na dobré evropské úrovni.

Téměř neuvěřitelná byla jeho trpělivost s námi, jeho mladými kolegy, studenty a asistenty

Celou svou odbornou kariéru se prof. Němeček věnoval intenzivně veterinární anesteziologii a stomatologii malých zvířat. Ve veterinární anesteziologii se zasloužil o významné zdokonalení inhalační anestezie u malých i velkých zvířat adaptací humánních anesteziologických přístrojů, pečlivě sledoval způsoby injekční anestezie a praktickým veterinárním lékařům předával své zkušenosti, aby mohli v terénních podmínkách provádět chirurgické zákroky.

Neustále studoval a zdokonaloval metody lokální anestezie u velkých zvířat a podílel se tak na kvalitním tradování diagnostiky kulhání u koní na klinice. Téměř neuvěřitelná byla jeho trpělivost s námi, jeho mladými kolegy, studenty a asistenty, kdy nás svědomitě se všemi postupy seznámil a hlavně nás je naučil perfektně a spolehlivě provádět. Každý, kdo přišel jako mladý na studijní pobyt na kliniku, musel ocenit jeho pečlivost a svědomitost, se kterou kontroloval naše první kroky od intubace prvního psa až po probouzení koně z narkózy v primitivním postnarkotizačním boxu. Jeho pomoc byla nezištná, soustavná a důsledná. Většina z nás zaznamenala také svou první vědeckou publikaci pod jeho vedením. Současná situace, kdy na obou klinikách (velkých i malých zvířat)

 

Prof. MVDr. Ladislav Němeček se svými bývalými spolupracovníky doc. MVDr. Zdeňkem Čechem, CSc., podkovářem Josefem Šebelou a MVDr. Janem Pavlicou (foto autor)

jsme schopni vést řízenou inhalační anestezii s důsledným monitoringem životních funkcí na vrcholné úrovni, je odrazem právě jeho předchozí práce, která nebyla nikdy do důsledku doceněna. Anesteziologická oddělení vedou v současnosti žáci prof. Němečka na Klinice chorob psů a koček dr. Petr Raušer, Ph, D., a na Klinice velkých zvířat dr. Radovan Kabeš.

Prof. MVDr. Ladislav Němeček, CSc., v kolektivu bývalých pracovníků kliniky chirurgie (foto autor)

 

Prof. Ladislav Němeček, CSc., je zakladatelem výuky veterinární stomatologie. Jedním z jeho prvních nadšených žáků byl prof. Zlatko Pavlica z univerzity v Lublani, který se stal zakladatelem Evropské společnosti veterinárních stomatologů. Shodou okolností se letos v květnu, těsně před jubilantovými narozeninami, koná v Praze společný 22. kongres EVDC (European Veterinary Dental College) a EVDS (European Veterinary Dental Society). Program kongresu je čtyřdenní a probíhá paralelně ve čtyřech streamech. Veterinární stomatologie jak malých zvířat, tak koní se rozrostla do zcela samostatné disciplíny.

Pokračovateli práce prof. Němečka na Klinice chorob psů a koček jsou dr. Tomáš Fichtel, Ph,D., který vede specializovanou stomatologickou ambulanci pro psy a kočky, a na Klinice chorob ptáků, plazů a drobných savců dr. Vladimír Jekl, Ph,D.

Velmi záslužná byla činnost prof. Němečka v Československé společnosti veterinárních chirurgů. Na pravidelných výročních setkáních českých a slovenských praktiků a akademických pracovníků košické a brněnské univerzity se jubilant vždy snažil předložit nový námět pro prohloubení kvality anesteziologické a stomatologické péče o pacienty. Velmi rád pomáhal pracovníkům košické chirurgie se zkvalitněním jejich anesteziologických postupů, školil a oponoval jejich kandidátské dizertační práce.

Byl vždy velkým obdivovatelem díla prof. Krále a pravidelně do doby, kdy to bylo ještě možné, organizoval neformální schůzky jeho bývalých asistentů dr. Pavlici, dr. Slámy a dalších s pracovníky kliniky.

Po roce 1989 byl brzy jmenován profesorem veterinární chirurgie a po odchodu prof. Jána Kottmana, CSc., do starobního důchodu v roce 1996 se stal zástupcem přednosty kliniky. S prací přednosty mi velmi pomáhal, zajišťoval pečlivě provozní záležitosti, pomáhal nám rozběhnout systém oborových rad, vždy byl k dispozici svou radou při řešení koncepčních záležitostí oboru. Po odchodu do důchodu v roce 1999 zůstal v neustálém kontaktu se školou. Oponoval několik doktorských dizertací, docházel pečlivě na schůze oborové rady veterinární chirurgie, ortopedie a zobrazovací diagnostiky, rád se po dobu více než deseti let účastnil jako externí člen a emeritní profesor univerzity státních zkoušek v komisi pro choroby skotu a malých přežvýkavců.

Za všechny jeho bývalé spolupracovníky si mu dovoluji popřát pevné zdraví, rodinnou pohodu a těším se na ještě mnohá setkání s ním na půdě klinik univerzity při obhajobách, konzultacích pacientů i při neformálních návštěvách.

 
Zdeněk Žert