Šárka Navarová Klinická psychologie ve veterinární praxi
Nečistotnost není pouze značkování, problémem je, i pokud kočka kálí nebo močí mimo toaletu. Ve většině případů tím kočka vyjadřuje jistou nespokojenost s životními podmínkami nebo přímo s detaily toalety. Kočka vyměšuje buď přímo před toaletou, nebo v její blízkosti, někdy používá stále stejné místo v bytě, někdy místa různě střídá. Možnou příčinou je v těchto případech významná změna dosavadních životních rituálů a z toho vyplývající stres. Mezi nejčastější stresory pak patří: – změna pracovní doby majitelů – nedostatek času, Komunikace ve světě koček tvoří složitý komplex různých projevů a značkování jako takové je jeho významnou součástí. Kočka své okolí značkuje mnoha způsoby, které jsou z jejího hlediska správné a vydávají tím jednoznačný signál. Bohužel, často je to, co kočka považuje za oprávněnou značku, pro majitele nepřijatelné, a pokud si kočka začne značkovat interiér domácnosti, vznikají vážné problémy ve vztahu kočka – majitel. Kočky používají čtyři hlavní způsoby značkování: otírání, škrábání, značkování rozstřikováním moči a značkování exkrementy.
Otírání je snad jediná značkovací technika koček, kterou lidé považují za přijatelnou a dokonce ji často považují za jednoznačný projev náklonnosti. Kočky mají na nejrůznějších částech těla mnoho pachových žlázek (na bradě, tvářích, spáncích, v koutcích úst) a při otírání označují vše výměšky těchto žláz. Když kočky hladíme, neustále se nám otírají hlavou o ruku, takže nás označují svým pachem a zároveň přijímají náš pach. Tudíž vzniká úzké sociální pouto mezi domácím mazlíčkem a majitelem a vytváří se obvyklý pach, podle kterého kočka rozezná přítele od cizích.
Při léčbě odstraňující rozstřikování moči na nežádoucích místech v bytě jde o to, aby kočka opět začala vnímat domov jako bezpečné útočiště a současně se toto chování odnaučila. Ne vždy se podaří odhalit nějakou konkrétní příčinu tohoto problematického chování, někdy se také jedná o kombinaci různých stresujících vlivů, se kterými se kočka nedokáže vyrovnat. Léčba takovýchto případů je obtížná. Zvláštní kapitolou je zdánlivé značkování, kdy vše probíhá stejně jako u značkování, ale nedojde k vystříknutí moče. Hledání příčin a léčba jsou stejné jako u značkování. V těchto případech jde o formu protestu a snahu o upoutání pozornosti. Závěr Najít vyvolávající příčinu je často zdlouhavé a někdy se to nepodaří vůbec. Někdy je vhodným prostředkem omezit teritorium kočky na minimum – terapeutická klec nebo záchod nebo koupelna, kde má kočka vše, co potřebuje – vodu, krmení, kálecí misky. Jakmile přestane kočka značkovat, teritorium se pomalu pozvolna zvětšuje. Zároveň je nutné posílit sociální kontakty se značkující kočkou. A současně zastavit všechny tresty. I když je trest použit ve správnou chvíli – tedy bezprostředně po značkování a kočka si souvislost trestu s jejím chováním uvědomuje, může trest vést k prohloubení nejistoty zvířete a vyvolat nedůvěru k majiteli. Terapie nežádoucího močení koček stejně jako terapie poruch chování obecně je závislá na přístupu majitele kočky, případně pak i na dalších členech domácnosti. Záleží hlavně na jejich pochopení celého problému, na jejich ochotě, důslednosti a trpělivosti.
|