Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Přednosti krmiva a využití lososového oleje

Přednosti krmiva a využití lososového oleje

KRONCH Čistý lososový olej pochází z divokého lososa žijícího v chladných hlubokých vodách severního Atlantiku u pobřeží Islandu a Grónska. Má farmaceutické účinky a jasně červenou/ oranžovou barvu i příjemnou chuť. V současné době procházejí všechny kvalitní rybí oleje určené pro lidskou výživu molekulárním destilačním procesem, který zajišťuje jejich čistotu odstraněním toxinů pocházejících z okolního prostředí, včetně TĚŽKÝCH KOVŮ, PCB, KETONŮ, atd. Holisticky zaměření lékaři doporučují rybí olej, který byl tímto způsobem vyčištěn. Rybí olej si zachovává své přirozené vlastnosti i zdravotní působení, avšak bez znečišťujících látek.

Lososový olej je bohatý na EPA (kyselinu eikosopentenovou) a DHA (kyselinu dokosahexanovou), což jsou hlavní mastné kyseliny Omega-3. EPA má přírodní protizánětlivé vlastnosti, zatímco DHA slouží jako primární strukturální lipidy mozku a sítnice oka. Tyto tkáně bohaté na membrány vyžadují velké množství DHA a jak ukazují vědecké studie, má tato živina pozitivní vliv na duševní i vizuální funkce. Nízká úroveň DHA je spojena s nedostatečným vývojem mozku a vidění u malých dětí, Alzheimerovou chorobou, hyperaktivní poruchou deficitu pozornosti, schizofrenií a depresemi. Podle jedné studie vykazovalo severoamerické a evropské obyvatelstvo celkovou úroveň depresí desetkrát vyšší než obyvatelé Tchai-wanu, jejichž strava je mnohem bohatší na čerstvé ryby.

Mastné kyseliny Omega-3 jsou velmi důležité pro každou buňku v těle a aby bylo tělo zdravé, musí je dostávat prostřednictvím stravy. Naše buňky využívají kyseliny Omega-3 k vytvoření vnější buněčné struktury. Vědecký výzkum ukazuje, že vysoký poměr základních mastných kyselin Omega 3 ke kyselinám Omega 6 (větší než 1 : 6 u Omega 3 k Omega 6) může snížit výskyt rakoviny a může dokonce prodloužit život lidem, kteří již rakovinou trpí. EPA (kyselina eikosapentenová) a DHA (kyselina dokosahexanová) patří k nejdůležitějším kyselinám Omega-3. Jak prokázal výzkum, prospívá EPA srdci a oběhovému systému tím, že podporuje zdravé krevní triglyceridy a krevní oběh. EPA plní rovněž jistou úlohu při přirozeném pohybu kloubů. Výzkum prokázal, že DHA je důležitým stavebním prvkem mozku, nervů a očí. DHA je nejvíce nenasycenou mastnou kyselinou, která se v přírodě vyskytuje. DHA podporuje normální duševní funkci, optimální paměť, zaostřování a učení. U lidského plodu a malých dětí má DHA zásadní význam pro vývoj mozku a vidění. Průměrná americká strava obsahuje necelých 200 miligramů důležitých kyselin Omega-3 EPA a DHA, přičemž vědecké poznatky prokazují, že by tento obsah měl činit nejméně 600 miligramů. Japonsko, Anglie a některé evropské země stanovily doporučené denní dávky kyselin Omega-3, avšak v USA dosud nic takového neexistuje.

Nejlepším zdrojem DHA jsou čerstvé studenovodní ryby, jako jsou sardinky, losos nebo tuňák, a dále řasy. Olej ze lněného semínka poskytuje sice mastné kyseliny Omega-3, avšak obsahuje pouze polynenasycené mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Tělo pak musí tyto mastné kyseliny s krátkým řetězcem převádět na EPA a DHA Omega-3 s dlouhým řetězcem. Tato přeměna není příliš efektivním procesem a existuje řada faktorů spojených se životním stylem a stravou, které mohou bránit tomu, aby tělo přeměňovalo jejich dostatečné množství. Pouze mořské zdroje mohou přímo poskytovat potřebné mastné kyseliny Omega-3 EPA a DHA s dlouhým řetězcem.

Jedna čajová lžička běžné dávky našeho lososového oleje dodá tělu přibližně 4650 miligramů lososového oleje, 1255 miligramů Omega-3 EFA, 423 miligramů DHA, 441 miligramů EPA a 172 miligramů DPA. Náš lososový olej se uchovává se 2mg přírodních smíšených tokoferolů (vitamin E) na gm oleje, doporučujeme však, aby byl po otevření uchováván v chladu. Buďte opatrní u rybího oleje neobsahujícího údajně žádný vitamin E ani žádný jiný konzervační prostředek, neboť rybí olej může velmi rychle žluknout a způsobit tak nemoc a následné problémy.

Doporučujeme podávat dle tabulky.

Většina tobolek s “lososovým olejem” ve skutečnosti žádný skutečný lososový olej neobsahuje. Náš lososový olej je čistý, s takovým poměrem mastných kyselin, jaký se vyskytuje u divokého lososa.

Většina komerčně prodávaných rybích olejů pochází totiž z chovného lososa. Aby tyto ryby rostly stejně rychle jako jejich divocí příbuzní a aby se předešlo chorobám v jejich přeplněných sádkách, podávají se chovným lososům hormony a antibiotika. Protlačovaná rybí potrava se vyrábí ze zvířecích a rybích vedlejších produktů a z obilovin namísto ze živého planktonu, krylu a řas, jimiž se živí ryby ve volné přírodě. To ovlivňuje kvalitu zmíněných zásadních mastných kyselin Omega-3, které potřebujeme pro naše zdraví. Divoké ryby žijící v hlubokých původních vodách Atlantiku obsahují vysoce kvalitní mastné kyseliny Omega-3 bez zbytků antibiotik či hormonů.

Co jsou vlastně mastné kyseliny Omega-3?

Mastné kyseliny Omega-3 jsou formou polynenasycených tuků, jedním ze čtyř základních druhů tuku, které zvířata a lidé získávají z potravy. (Zbývající tvoří cholesterol, nasycený tuk a mononenasycený tuk.) Všechny polynenasycené tuky, včetně Omega-3, jsou stále více považovány za velmi důležité pro zdraví.

Někteří lékaři a vědci se domnívají, že konzumace přílišného množství potravy bohaté na nasycené tuky přispívá k vývoji degenerativních chorob, včetně srdečních chorob a dokonce i rakoviny. Polynenasycené mastné kyseliny jsou však zdravé jak pro zvířata tak i pro člověka. Mastné kyseliny Omega-3, které se vyskytují především u studenovodních ryb, spadají do této kategorie společně s mastnými kyselinami Omega -6, které se nacházejí v obilovinách, většině rostlinných olejů, drůbeži a vejcích.

Čím jsou mastné kyseliny Omega-3 důležité?

Kyseliny Omega-3 (a jedna Omega-6) jsou považovány za důležité mastné kyseliny, neboť mají zásadní význam pro zdraví. Představují podstatné stavební kameny, které váš pes a kočka potřebují pro zdravé srdce a silný imunitní systém. Kronch Lososový olej l dodává celou škálu různých mastných kyselin Omega-3, včetně DHA a EPA, takže je nejlepším zdrojem těchto živin.

Existují různé druhy mastných kyselin Omega-3.

Ke klíčovým mastným kyselinám Omega-3 patří kyselina eikosapentenová (EPA) a dokosahexanová (DHA), které se obě především nacházejí v olejnatých studenovodních rybách, jako je losos, tuňák a makrela. S výjimkou čerstvých mořských chaluh obsahují rostlinná krmiva jen zřídka EPA nebo DHA.

Třetí kyselina Omega-3, nazývaná alfalinolenová (ALA), se nachází především v tmavě zelené listové zelenině, oleji ze lněného semínka a v některých rostlinných olejích. ALA nebývá přímo dostupná pro zvířata, která musí použít několika enzymatických kroků ve svém metabolismu, aby ji přeměnila na užitečnou konfiguraci, jako je EPA. Vědci proto odhadují, že jen malý zlomek kyseliny ALA je prospěšný psům, přičemž kočkám zcela chybí jeden z metabolických enzymů pro využití ALA. Také někteří psi jen velice těžko zpracovávají kyselinu ALA, zvláště tehdy, jsou-li přítomná velká množství metabolicky “konkurenčních ” mastných kyselin Omega – 6. Tito psi soustavně trpí problémy s kůží, pokud jejich potrava není doplněna kyselinou EPA, například z lososového oleje.

Srdeční choroby a mastné kyseliny Omega-3.

Bylo prokázáno, že mastné kyseliny Omega-3 posilují zdravé srdce u psů, koček i lidí. Přispívají k udržování nízké hladiny cholesterolu, stabilizují nepravidelnosti srdeční činnosti (arytmii) a snižují krevní tlak.

Mastné kyseliny Omega-3 jsou rovněž přírodními krevními ředidly a snižují “lepkavost” krevních buněk (tzv. hromadění krevních destiček), která může vést k takovým komplikacím, jako jsou krevní sraženiny a infarkt.

Především dvě práce pocházející ze Středisek pro kontrolu a prevenci chorob, ve spolupráci s výzkumnými pracovníky z Univerzity státu Kalifornie v San Francisku prokázaly, že úroveň mastných kyselin Omega-3 je v obrácené korelaci s rizikem koronárních chorob artérií (CAD) a infarktu.

Lososový olej, je-li používán podle návodu, je přirozeně vyváženým prostředkem, dodávajícím vysoké množství mastných kyselin Omega-3.

Bylo prokázáno, že mastné kyseliny Omega-3 pomáhají vašemu psovi nebo kočce vyhnout se artritidě a ztuhnutí kloubů

Jak psi a kočky stárnou, může se jejich pohyb stávat namáhavým, jejich klouby mohou tuhnout a může se projevit artritida. Tyto příznaky zánětu jim mohou působit potíže a silně omezit jejich pohyb.

Výzkum ukázal, že mastné kyseliny Omega-3 mohou snižovat ztuhlost kloubů, otoky, choulostivost a celkovou únavu. Četné studie zjišťují, že zkoumaní jedinci se zánětlivými chorobami, kteří užívají kyseliny Omega-3, lépe odolávají artritidě.

Podávejte vašemu psovi nebo kočce mastné kyseliny Omega-3

”Mastné kyseliny obsažené v rybách, jako je losos, by mohly působit jako přírodní antidepresiva,” uvádí studie provedená u 30 pacientů výzkumným týmem, který vedl Andrew Stoll, M.D., ředitel výzkumné farmakologické laboratoře při Harvardské univerzitě.

Univerzitní nemocnice McLean Hospital zjistila, že některé ze symptomů maniakálně-depresívní psychózy u pacientů reagovaly příznivě na léčbu s přídavkem rybího oleje.

Univerzita Toyama Medical and Pharmaceutical University v japonském městě Toyama prokázala u jedné kyseliny Omega-3, DHA, že zabraňuje zvýšení nadměrné agresivity v období stresu.

Mastné kyseliny Omega-3, jak DHA tak i EPA, se vyskytují v tučných rybách, včetně lososa a tresky. Mohou způsobovat zvýšení hladiny serotoninu a tak podněcovat činnost neuropřenašeče podobně jako antidepresiva, například Prozac. Mohou rovněž napomáhat doplňování vnějších mozkových buněk přijímajících chemické signály.

Další informace o přednostech mastných kyselin Omega:

Lékařský výzkum prokázal, že mastné kyseliny Omega mají zdraví prospěšný účinek.

Vědci zjistili jednu z prvních souvislostí mezi mastnými kyselinami Omega-3 a zdravím při studiu eskymáckého kmene Inuit v Grónsku v sedmdesátých letech minulého století. Ve svém celku tito lidé trpěli daleko méně určitými chorobami (koronární choroba srdeční, revmatoidní artritida, diabetes mellitus, psorióza) než jejich evropské protějšky.

A přitom je jejich strava velmi bohatá na tuky, neboť jedí velryby, tuleně, lososy a jiné ryby.

Nakonec vědci zjistili, že strava těchto lidí je velmi bohatá na mastné kyseliny Omega-3, které mají značný obranný účinek proti chorobám.

Mastné kyseliny Omega 3 pomáhají předcházet potížím spojeným se záněty.

Revmatoidní artritida, lupus, Raynaudova choroba a jiné autoimunní nemoci velice snižují kvalitu života. Bylo prokázáno, že strava bohatá na mastné kyseliny Omega-3 (například rybí olej), prodlužuje život lidem trpícím autoimunními chorobami. Důvodem je patrně to, že kyseliny Omega–3 pomáhají artériím – a rovněž mnoha jiným částem těla – zachovat si odolnost proti zánětům. EPA a DHA jsou v tomto směru úspěšné, neboť je lze přeměňovat na přírodní protizánětlivé látky zvané prostaglandiny a leukotrieny, které pomáhají snižovat záněty a bolest.

V roce 1998 bylo při dobře organizovaných pokusech založených na náhodném výběru zjištěno, že mastné kyseliny Omega-3 jsou úspěšnější než placebo (”falešné léky”) při zlepšování stavu lidí trpících revmatoidní artritidou. Tento výzkum rovněž ukázal, že podávání většího množství mastných kyselin Omega-3 umožní některým účastníkům omezit používání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID).

VÝROBCE HENNE PET FOOD DOPORUČUJE KOMBINOVAT LOSOSOVÝ OLEJ SOUČASNĚ S KRMIVEM KRONCH PRO RYCHLOU REGENERACI ORGANISMU.

Článek dodal: www.pet-servis.com

(PR článek)

VETERINÁRNÍ DISTRIBUTOŘI:

NOVIKO a.s 541 326 311 www.noviko.cz, Svoboda Stanislav, MVDr., www.mhvet-obchod.cz, BIO PHARM s.r.o. http://www.biopharm.cz/