Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Představujeme – Leoš Grejcar

  Časopis Zvěrokruh 3/2014
     Společenská rubrika

Radka Vaňousová

Leoš Grejcar //plzeňský doktor od zvířátek//

 

Životní krédo:

1// Přej si a bude ti přáno.

2// V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě.

Jak byste se sám popsal?

Jako veterinární Václav Matěj Kramerius, plzeňský doktor od zvířátek, poslední český hybridní veterinární lékař (veterinární inspektor Krajské veterinární správy Státní veterinární správy pro Plzeňský kraj a hrdý majitel osvědčení o splnění podmínek k výkonu veterinární léčebné a preventivní činnosti v plném rozsahu). Úspěšný majitel dvou hypoték, miniordinace, skladu plného odborných knih a pokladu nejcennějšího – nádherné manželky a dvou dcer.

Jaké máte životní krédo?

V současné době jich mám několik:

1/ Přej si a bude ti přáno.

2/ V životě je potřeba se pro něco zapálit. V krematoriu už bude pozdě.

Ovlivnilo vaše rodinné zázemí výběr vašeho budoucího povolání?

Ano, mí skvělí rodiče měli boží trpělivost s mými chovatelskými úspěchy s křečky, morčaty a myšmi, které jsem odchovával v panelákovém bytě stříbrského sídliště.

Jak vzpomínáte na studentská léta?

Jako na období bezstarostnosti v minulém století, kdy jsem začal studium na Fakultě všeobecného veterinárního lékařství Vysoké škole veterinární Brno a ukončil jako absolvent dvou fakult Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Přeloženo do veterinárštiny jsem všeobecňák a paštika současně. Nostalgicky jsem si léta studentská vědomostně připomněl při dvou atestacích. Bylo to takové to krásně omamné období osudových životních lásek a nádherného mileneckého vztahu s mým pokladem – manželkou Petrou.

 

…křest knihy s prezidentem Janem Bernardym

Také to bylo období plné setkání se zajímavými lidmi, kterých si vážím, a s jinými, kterým bych ani malíček nepodal.

Jaké byly začátky vaší profesní kariéry?

Já bych neřekl, že by začátek mé profesní kariéry byl těžký. Byl pestrý a plný setkání se skvělými lidmi, mými nadřízenými, na které jsem měl vždycky štěstí a stali se mými učiteli nebo vzory. V roce 1992 v posledním ročníku jsem založil studentské nakladatelství Medicus veterinarius. V té době běžela privatizace státní veterinární služby na plné pecky, kdy se armáda bývalých státních veterinářů jednoho dne probudila a byla z nich armáda OSVČáků (osob samostatně výdělečně činných) a hledali si své místo ve společnosti.

…se skvělým ilustrátorem Mirkem Pavlíčkem

 

Bohužel v pohraničí, městečku Stříbro, v místě mého dětství, bylo v té době pět veterinárních lékařů a jedna veterinární lékařka na sedm tisíc obyvatel i s mohutnou vojenskou posádkou a několik veterinárních techniků. V té době byla úživnost jednoho veterinárního lékaře na tři tisíce obyvatel. Náhodou jsem objevil inzerát, kde VFU Brno vyhlásila postgraduální studium na katedře obecné ekologie. Zde jsem potkal skvělého šéfa Pepču Noska, učitele taiči. Rok studia obecné ekologie rychle utekl a já pochopil, že nejsem v tomto směru vědecký typ.

Proto jsem si sbalil na tauferkách své čtyři banánové krabice plné skript, zápisků, oblečení a přesunul jsem se do nejvyššího patra v Mášově ulici číslo popisné 2, redakce časopisu Veterinářství. Zde jsem jako redaktorský eléf pod odborným dohledem pana Vlašice, profesora MVDr. Rudolfa Böhma a vrchního redaktora MVDr. Mirko Treue „lovil“ autory odborných článků. V průběhu redaktorování jsem začal rekvalifi kační studium Fakulty veterinární hygieny a ekologie.

Mezitím můj poklad ukončil studium Pedagogické fakulty Západočeské univerzity. Tak jsem si sbalil šest krabic plných skript, zápisků, oblečení, svůj první počítač s procesorem 486, černobílou obrazovkou, osmijehličkovou tiskárnou, bíglicí Vendulkou a zbývající prostor v kufru dvojtaktního divočáka značky Wartburg vyplnil odbornými knihami mého nakladatelství. Majitelem automobilu jsem byl jeden měsíc a měl jsem naježděno asi kolem třiceti kilometrů, po šestiletém období pasivního šuplíkového odpočinku mého růžového řidičáku.

Tak jsem vyrazil v pátek večer, kdy byl provoz na dálnici Brno–Beroun minimální. Po pěti hodinách jízdy jsem dorazil domů a usnul ve spacáku po boku své milující budoucí manželky v našem bytečku s chrápající bíglicí u ucha. Za několik dnů jsem se upsal na dobu neurčitou jako „hygienická šlapka“ na nejjižnějším cípu Inspektorátu Plzeňjih v KKK – králičí krematorium Kasejovice (exportní králičí jatky). Zde mě metodicky vedli perfektní šéfová MVDr. Olga Pirochová a hrdý ředitel MVDr. Pavel Brož.

… na prkýnkách

 

… s J. H. Van der Kolkem, autorem Infections Diseases of the Horse

Po roce působení mě zlanařil Pepa Steiner do Stříbra jako svého asistenta. Tím se mi splnil můj životní sen – prožil jsem nádherných pět heriotovských let v nádherném prostředí říčky Mže, kde jsem rozvážel léky svým kolegům, objížděl terén smíšené praxe a léčil miláčky svých přátel a spoluobčanů městečka Stříbra, Boru a přilehlých vesniček a samot. Transformace některých zemědělských společností a vstřícné jednání manželů Steinerových mi umožnily se postavit na vlastní nohy.

Vyhlédl jsem si krásnou nebytovku a otevřel si svoji ordinaci a těšil se na své pacienty. Po půl roce, kdy si majitelé zvykli na mé pracoviště, jednoho krásného dne vjela do ulice Kardinála Berana, kde se lokalizovala má ordinace, těžká silniční technika a změnila ji v bojiště připomínající Stalingrad. Na tomto bojišti se válčilo dlouhých pět měsíců. Díky tomuto bojišti plného bláta, hlubokých zákopů a lenošných kopáčů jsem finančně vykrvácel, protože se návštěvnost mého pracoviště snížila na nulu. Mezitím se mé finanční rezervy smrskly na 480 Kč a před sebou jsem měl povinné splátky OSSZ, VZP, doma milující a chápající manželku, která mi byla oporou a dvě nádherné dcerky. Jednu školkou a druhou plínkami povinnou.

Tak jsem se upsal na půl roku na poloviční úvazek Inspektorátu Plzeň město, kde jsem opět pracoval pod metodickým vedením bývalé šéfk y Olgy,

 

… každoroční vetbikování

skvělého vedoucího, současného ředitele MVDr. Richarda Bílého a emeritních ředitelů MVDr. Bohumíla Sýkory a MVDr. Josefa Hraběte. Poloviční úvazek se lety a zkušenostmi zocelil na plný úvazek státního veterinárního úředníka. Mezitím jsem stále jako pilná vlaštovička zveleboval svoji miniordinaci a vydával odborné veterinární publikace. V tomto roce to bude 44. publikace mého nakladatelství s 22letitou tradicí.

… Kristýnky, šperky Krameriova knižního stánku

 

… rybaření u Enviky

Co vaše povolání versus rodina?

Já si myslím, že mi povolání neovlivňuje rodinný život, ono mi ho prorůstá. Vlastně bylo u mého osudového setkání s mojí drahou ženuškou na povinné praxi ve Slušovicích, kde jsem ji poprvé v životě spatřil a doslova mi padla do oka. Po několika letech jsem se svým pacientem poštolkou Wankiovou pozval svoji budoucí manželku na první rande. Bohužel, mé veterinární poslání začalo více ujídat z rodinného života a pohody. To vyústilo do manželského tonutí, které mě zaskočilo nepřipraveného a oslabeného.

Proto jsem přehodnotil svoje životní postoje a začal si užívat každodenních radostí. Proto mě velice těší úspěšné studium mé starší dcerky Kristýnky, která letos maturuje na Střední zemědělské školy v Plasích oboru veterinářství. Nádherný zpěv a vysvědčení mladší dcerky Terezky moji dušičku naplňuje hrdostí. Klidem a pohodou mě naplňují chvíle, které trávím s mojí drahou polovičkou, vedle níž každý večer usínám a ráno se budím po jejím boku. Neznám krásnější pocit.

Jak trávíte svůj volný čas?

 

… nekompromisní veterinární inspektor

Jak se dá. Nejraději čtu, poslouchám oblíbenou hudbu a aktivně sportuji – cyklistika, gaučing a beering. Pokud možno více času trávím se svými přáteli a blízkými.

… s pokladem

 

Jak jste se dostal k práci pro Komoru veterinárních lékařů?

Jednoduše. Nejsem ten typ člověka, který jen nadává nad poměry, ale snaží se svými činy změnit současný a budoucí stav. Proto jsem se aktivně angažoval v orgánech KVL ČR. Ve vrcholných orgánech jsem nenašel smysl svého života. Ten jsem objevil v našem sdružení. Díky svému kamarádovi Vladimíru Měřínskému – sériovému vrahovi, majiteli fi rmy vraždící hmyz a hlodavce, kolegyni Jitce Stejskalové a kolegovi Ladislavovi Kunclovi

jsme letos uspořádali již osmý pohodový plzeňský veterinární ples. Každý rok organizujeme pro naše členy a přátele našeho plzeňského sdružení tzv. veterinární besídky. V tom spatřuji jednu z možností, jak si zpříjemnit náš krásný život.

Jak vnímáte aktuální komorové dění?

Jako ohromnou výzvu pro nás všechny dosáhnout nejen odborné, ale i společenské změny. Už bohužel nemám tolik mladického elánu a tvrdohlavosti, abych změnil nezměnitelné. S odstupem času sleduji, že vývoj v KVL ČR je jako ve spirále. Opakují se stejné chyby a stejné projekty, bohužel velice často se stejnými tvářemi a stejnými hesly. Držím palce všem „mladočechům“, kteří bojují za jistější zítřky.

Co byste přál svým kolegům a Komoře do budoucna?

Mnoho štěstí, zdraví, rodinné pohody, pochopení, sympatie a empatie, všude kam vstoupí.

Vtip, o který byste se chtěl s kolegy podělit…

Když Graham Bell vynalezl telefon, měl už tři zmeškané hovory od Járy Cimrmana.

   

Radka Vaňosová