Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Představujeme – Leoš Železný

  Společenská rubrika

Euro PR

LEOŠ ŽELEZNÝ

 

Pana doktora Železného jsem potkal až na prvním zasedání mediální komise v novém složení a úplně jsem se lekl. Jakoby z oka vypadl mému dávnému vyučujícímu, který přednášel dějiny architektury. Neuvěřitelnou shodou okolností se jmenoval Otakar. Moje paranoidní záliba v přezdívkách byla snadno naplněna a „král Železný a zlatý“ se snadno změnil v Přemysla Otakara. Jinak je ovšem pan doktor Železný uvážlivý muž a na jeho text jsem se těšil i proto, že vím, že momentálně není praktikujícím veterinárním lékařem. A změna je život i v této rubrice.

Pane doktore, tato rubrika je spíš dotazníkem než rozhovorem jako takovým, a proto začneme otázkou již obligátní. Ve kterém koutě naší vlasti jste prožil dětství?

Moje curriculum vitae je poměrně jednoduché. Narodil jsem se v Brně, po vystudování Veterinární univerzity jsem pracoval v Moravských Budějovicích, a pak jsem se přestěhoval do Prahy.

Ale abych to trochu rozvinul. Jako dítě jsem bydlel v Brně v ulici naproti Veterinární univerzitě a do areálu jsme si chodili s klukama občas hrát a trhat moruše. Tenkrát to ještě šlo… Pochopitelně, že jsem tenkrát ještě netušil, že v tomto prostoru strávím i řadu let svého studia.

Pro brněnského kluka však ani blízkost veterinární univerzity jistě nebyla dostatečným motivem pro výběr celoživotního povolání. Co rozhodlo u vás?

Ač narozen v Brně, tak prázdniny jsem prožíval na českomoravské vysočině u babičky u Telče, kde jsme trávili většinu času venku. Možná odtud pochází můj vztah k přírodě. Prošel jsem si několika chovatelskými „úspěchy“ s rybičkami, andulkami, křečky a psem a studium veteriny pak bylo jakýmsi logickým vyústěním, když jsem se rozhodoval, kam dál v životě.

Léta studentská jste nenápadně vynechal, možná proto, že když člověk studuje v rodném městě, je studentský život přece jen fádnější než pro ty, kteří ta léta strávili na kolejích. Přesto však pro novopeče, ného doktora z velkoměsta mohl být přechod do praxe překvapením.

Po absolutoriu a po vojně jsem se dostal na středisko v Moravských Budějovicích, kde jsem měl nejdříve na starosti velkokapacitní prasečák. Ještě teď si vzpomínám, jak jsem snad první den se zánovní taškou vyrážel na halu 5, kde měla být nemocná nějaká prasata. Já měl připravený fonendoskop a teploměr a v hale 5 jsem zjistil, že je nemocná celá hala… Takže ta začátečnická naivita, že budu léčit zvířátka, se poměrně brzy překlopila do socialistické velkovýroby.

Tak tohle nemuselo být jen překvapení, ale i pořádné zklamání. Trvalo to dlouho?

 

… dnes jsou chvíle strávené s rodinou čím dál vzácnější. O to víc je třeba si jich vážit

Naštěstí jsem po krátkém čase dostal klasický obvod čítající 12 vesnic, stovkové a dvoustovkové kravíny, nějaké prasnice a prasata ve výkrmu, družstevní koně, pár brojlerů a k tomu zvířata, která chovali lidé doma včetně jednoho osla. A to vše jsem objížděl svojí škodou 120, kterou jsem dostal od rodičů. No prostě nádherné Heriotovské časy – u porodů v noci jenom já a hlídač, v tašce jenom 2 druhy antibiotik, ke kravínu zásadně zkratkou polní cestou, protože bylo potřeba šetřit cesťák… Co víc si ale svobodný kluk může přát! Navíc jsem měl v té době kolem sebe pár kolegů, kteří mi rádi něco ukázali, a mohl jsem se od nich hodně naučit. Tenkrát ještě neplatilo, že přátelství veterinářů roste se čtvercem vzdálenosti jejich obvodů.

Takže by se dalo říci, že jste byl konečně ve svém živlu. Nemýlím se?

Ale ne, že bych nějak toužil po návratu starých časů. Mělo to i svoje nevýhody. Jako mladý doktor jsem začínal za 1550 Kč čistého a dojičky v té době mívaly i dvojnásobek. Po privatizaci jsem ještě tři roky obhospodařoval obvod s velkou klientelou a nakukoval pod prsty kolegovi na ošetřovně.

Ano, ano, pak „čas oponou trhlu“ přišla revoluce, privatizace, ale jak se zdá, ve vašem životě se mnoho nezměnilo.

…kdo koho tu vlasně učí?

 

Z počátku opravdu ne. Ale pak jsem se rozhodl, vzhledem ke klesajícím stavům dobytka a k nutnosti řešit i své osobní věci, že se přestěhuji zpět do Brna a pak do Prahy. Začal jsem pracovat jako veterinární konzultant pro firmu Mars, která, mimo jiné, vyrábí krmiva pro psy a pro kočky, a mojí specializací se tak stala výživa malých zvířat. U firmy jsem zůstal 15 let jako zaměstnanec a stoupal jsem hierarchií firmy až na pozici člena management týmu. Za tu dobu jsem se naučil řadu věcí, jak co se týká výživy, tak i mechanismů a pravidel fungování opravdu velké mezinárodní firmy.

Říkáte, že 15 let jste pracoval a stoupal po žebříčku ve firmě Mars. Ale, pokud dobře počítám, i tahle doba již uplynula a současnost je zřejmě jiná.

V současné době si připravuji vlastní firmu a k tomu již třetím rokem ještě dále externě spolupracuji se společností Mars. A pokud se nepletu, tak jsem asi nejdéle sloužícím „firemníkem“ pracujícím pro jednu firmu. Je to dáno tím, že jsem asi trochu konzervativní a nemám rád převratné změny. Na druhou stranu mi práce u Marsu přinášela stále nové možnosti růstu, zkušenosti s řízením lidí, zodpovědností za poměrně veliký rozpočet, přípravu a realizaci velkých marketingových projektů, spolupráci s univerzitami, médii a v neposlední řadě i mezinárodní kontakty.

Tuším, že se dostáváme k rozhodnutí věnovat svůj čas i práci pro Komoru, pro kterou by mohly být vaše zkušenosti s nadnárodní fi rmou přínosem.

Možná právě proto jsem byl také osloven některými kolegy, jestli bych nebyl ochoten se podílet na správě našich věcí a posléze jsem souhlasil a kandidoval jsem do představenstva Komory.

A v kterých oblastech byste chtěl své, v představenstvu ne zcela obvyklé, zkušenosti využít?

 

…ano, co se v mládí naučíš …

Tady bych se rád účastnil práce v mediální a zahraniční komisi. Věřím, že tam mohu být se svými zkušenostmi a kontakty prospěšný našemu veterinárnímu stavu.

Ale nejen prací živ je člověk a někdy je potřeba „dobít baterky“.

Když potřebuji dobít baterky, tak k tomu mám svoji milující manželku (je právnička, takže to mohu říct, protože náš komorový časopis nečte…) a dvě děti. Kluci jsou teď ve věku 8 a 11 let a užívám si s nimi denní radosti i strasti. Kdo má děti v podobném věku, tak ví, o čem mluvím. Ti, kteří mají již starší děti, si na to období asi rádi vzpomenou, a těm, které to ještě čeká, přeji, ať si to mohou užít. My se snažíme trochu sportovat, trochu cestovat a trochu si užívat sebe navzájem.

A co byste na závěr popřál členům Komory veterinárních lékařů do budoucna?

Přeji všem kolegyním a kolegům, aby našli správný balanc mezi prací a soukromým životem. Je to jako s výživou – co kvalitně nepodchytíte u rostoucího organismu, už nikdy v životě nedoženete…

Pane doktore, moc vám děkuji za rozhovor.

   

Z. Stehno, Euro PR