AMI
|
|
MALÉ DESATERO VĚCÍ NEJMILEJŠÍCH
1. Nejoblíbenější zvíře – Všichni savci a ještěři
2. Nejoblíbenější jídlo – svíčková Stroganoff
3. Nejoblíbenější místo v domě – vana
4. Oblíbený fi lm – Vrchní prchni
5. Oblíbená kniha – Tři muži ve člunu
6. Oblíbený žánr hudby – Country
7. Oblíbená destinace pro dovolenou – kamkoliv co nejblíže rovníku
|
8. Doba, ve které bych chtěl žít – nyní – jsem spokojený
9. Místo, kde bych se chtěl příště narodit – Brno
10. Tři věci, které bych si vzal na opuštěný ostrov – manželka, děti a trekové hole
Doktor Tomáš Weidenhöfer je rodákem z Brna, kde prožil i studentská léta. Nyní provozuje veterinární kliniku v Brně a je členem čestné rady Komory veterinárních lékařů ČR. Se zvířaty se setkává nejen v práci, ale i doma. S manželkou a třemi dětmi se stará o kočky, gekony, šneky a želvu. Mezi jeho velké koníčky patří cestování – kdykoliv a kamkoliv, a vzdělávání se. Své vzdělání si dále prohlubuje na kurzech, seminářích a kongresech, v Česku i zahraničí.
Pane doktore, na úvod bych se vás ráda zeptala, odkud pocházíte?
Z otcovy strany jsme po generace typicky brněnská rodina. Předkové dorazili z Rakouska a mužská část rodu si vždy brala české manželky. Díky tomu máme kladný vztah k cizím jazykům a pravděpodobně i k cestování. Oba rodiče byli učitelé na základní škole, tudíž o vztah ke vzdělání a přístup k informacím bylo u nás postaráno. Mám dva starší sourozence a také všichni bratranci a sestřenice byli starší, takže mým hnacím motorem byla snaha se jim vyrovnat.
Chovali jste doma nějaká zvířata, nebo kdo u vás probudil vztah k přírodě?
Vztah k přírodě měli v naší rodině všichni, ale až s mým příchodem se plně rozvinul. Panelákový byt se postupně plnil klecemi, rybičkami, želvami a nejrůznějším hmyzem, až jsem ho zcela vyplnil množstvím terárií. V obývacím pokoji běhali volně uprchlí gekoni a varan se stal miláčkem naší maminky. Když jsem se již jako starší občas v létě vracel domů až k ránu, byly pralesní rosničky slyšet na vzdálenost více než jeden kilometr a já tak bezpečně trefi l domů. To, že si tehdy nikdo nestěžoval, si lze vysvětlit jen tak, že čtvrť, ve které jsem bydlel, se jmenuje Žabovřesky.
Proč jste se rozhodl pro studium veteriny, je někdo v rodině veterinář?
Po základní škole byla volba jasná – gymnázium v Králově Poli, tak jako skoro všichni příbuzní přede mnou. Jen s tou veterinou jsem se zcela odrodil, a pokud vím, tak jsem na světě jediný Weidenhöfer veterinář.
Máte nějakou zajímavou vzpomínku z dob studií?
Často si dnes vzpomenu na přijímací zkoušky v roce 1989 a jakousi „soudružku“, co přednášela dějiny dělnického hnutí na naší alma mater, jak se s hlasitým despektem vyjadřovala k mým koníčkům.
|
|
… Veterinářem za všech okolností, i s kamerou v ruce. Slovinsko 2013
|
Pro tu musel být vývoj po listopadu velkým překvapením a pro mne z hlediska profese zase záchranou, protože jsem namísto přednášek z ruštiny a dělnického hnutí jezdil za svou současnou manželkou do Jihlavy. Zmíněná soudružka mně za to slíbila vyhazov od zkoušky, ale ta se již naštěstí nekonala.
… S kolegy na sopce Mauna Loa, Hawaij 2012
|
|
Jak jste si užíval studentský život?
Do školy jsem to měl pěšky pár minut, což je sice pohodlné, ale výrazně mně to ochudilo o studentský život. Veterinární večírky bývaly pověstné a časté, ale koleje jsem prostě nezažil. Před nástupem na školu jsme ještě stihli chmelovou brigádu a ta byla, co se kamarádských vztahů týká, zásadní.
Naše skupinka spolu držela celé studium a stýkáme se dodnes.
|
Co jste dělal po studiích, začal jste budovat kariéru?
Po skončení studií jsem toho během jednoho roku stihl celkem hodně. Oženil jsem se, chvíli pracoval na obvodu a potom to vypadalo na ztracený rok na vojně. Když se mi povedlo ukončit vojenskou službu předčasně (tvrdím, že na co ostatní potřebovali celý rok, mně stačil pouhý měsíc), odjel jsem do Austrálie. Právě tam ve mně dozrála myšlenka na vlastní malozvířetnickou praxi.
Jaké byly vaše profesní začátky, bylo to těžké?
Začínal jsem sám uprostřed sídliště, ale touha po lepší medicíně mě tlačila dál, a tak jsme v roce 2001 s manželkou postavili dům s ordinací a zaměstnali prvního lékaře a sestřičku. Vzdělávat jsem se jezdil především do zahraničí. Zájem klientů byl v té době takový, že nás to donutilo zvětšit prostory kliniky na dvojnásobek. Přistavěli jsme další ordinaci, velký operační sál, sál zobrazovacích technik a hospitalizaci. Dodnes litujeme, že jsme toho nepřistavěli ještě více. Postupně se náš kolektiv rozrůstal o další doktory a sestry. V současné době u nás na klinice pracuje pět lékařů a tři sestřičky. Vždy jsme měli štěstí na naše spolupracovníky. Jen ženská část osazenstva si občas odskočí na mateřskou dovolenou. Odpočinuté a plné elánu se nám potom zase vrací a je příjemné pro nás i pro naše klienty vidět zase znovu známé tváře.
Takže bydlíte a ordinujete v jednom domě. Je to výhoda, nebo nevýhoda?
|
|
… Na ostrově Kauai, Hawaij 2012
|
Bydlení přímo nad klinikou má sice spoustu výhod, ale jistě mně dají kolegové za pravdu, že být v práci vlastně pořád donekonečna nejde. Když například paní z paneláku, co máme za domem, v neděli brzy ráno požaduje očkování s tím, že vidí ze svého bytu, že už jsme vzhůru, nebo když vám při sekání trávy na zahradě podávají pekinéze přes plot, ať se na něj podíváte, tak vás to přinutí situaci řešit. Proto dnes střídavě bydlíme v Brně a na Vysočině. Při ježdění na kole v údolí Oslavy nebo v zimě na běžkách si člověk hlavu vyčistí nejrychleji.
… pracovní vytížení
|
|
Jaké jsou vaše další koníčky vedle jízdy na kole a běžek?
Jsem ženatý a máme jednoho kluka a dvě holky. To samo o sobě je dost velký koníček. Když k tomu přidáte trochu sportování a aktivní cestování, tak už je veškerý volný čas vyčerpán. Nedostatku času je přizpůsobený i náš zvěřinec. Stále mám hodně gekonků, děti mají kočky, želvu, šneky a samozřejmě sní o psech a koních. Zahraniční odborné kurzy a kongresy mi umožňují kombinovat dvě touhy – vzdělávání se a cestování kdykoliv a kamkoliv.
|
Léto je již v plném proudu. Už jste byl na dovolené?
Co se dovolené týká, před pár dny jsme se vrátili z Julských Alp ze Slovinska a byli jsme doslova nadšení. Tam se budeme určitě pravidelně vracet. Celá rodina miluje kempování. Luxusní hotely s animačními programy a all inclusive nás příliš nelákají. Každoročně podnikáme cesty pod stan k moři, do hor nebo poznáváme pěkná místa u nás.
Co vás přivedlo k tomu, věnovat svůj čas Komoře?
Práce pro Komoru je pro mne další výzva. Byl jsem nominovaný brněnským sdružením, a když vidím, z jaké dálky jsou kolegové ochotní na jednání jezdit, tak by mně muselo být hanba odmítnout.
Co od svého působení v Komoře očekáváte?
Rád bych využil své zkušenosti při tvorbě léčebných standardů a pomohl budovat renomé a prestiž naši stavovské organizace.
|
|
… a stále pracovní vytížení s havětí všeho druhu
|
Při práci v čestné radě se snažíme nejen spravedlivě posoudit stížnosti předané revizní komisí, ale také hájit naše kolegy před stěžovateli povzbuzovanými svými právníky. Mou snahou je také ze získaných zkušeností vyvodit rady a postupy pro nás všechny, jak se v budoucnu jistě stále častějšímu napadání ze strany majitelů vyvarovat a ubránit.
… Rodinná dovolená na hřebenech hor
|
|
Pomalu se blíží Světový veterinární kongres. Jak se na něj těšíte a které přednášky vás lákají?
Na letošní zářijový Světový veterinární kongres v Praze se už moc těším a jsem přihlášený již od ledna. Osobně nejvíce očekávám od přednášek Th eresy Fossumové v obecné chirurgii malých zvířat a Briana Beala v ortopedické části. Velkým překvapením je pro mne zatím malý zájem ze strany českých veterinářů.
Co byste chtěl popřát ostatním kolegům?
Všem kolegům bych rád popřál, aby revizní komise a čestná rada měly málo práce, co se týká stížností chovatelů nebo kolegů navzájem, a mohly se tak více zapojit a pomáhat představenstvu při řešení skutečných problémů Komory, abychom z toho všichni profesně profitovali.
Pane doktore, děkuji vám za příjemný rozhovor.
|
|