Převod veterinární praxe (Ekonomický a daňový pohled) 1 Poněkud rozsáhlý úvod 2.6.3.1. Rozbor příjmů (v Kč) Jedná se výhradně o příjmy z provozu za poskytnuté veterinární služby. Z dalšího posuzování jsou vyloučeny příjmy z kapitálového majetku (úroky z podnikatelského účtu), neboť nemají přímý vztah k posuzované lékařské praxi.
2.6.3.2. Rozbor nákladů (v Kč) 1. Materiál Tato kategorie má v jednotlivých sledovaných letech rozdílný vliv na celkový objem daňových výdajů. Je v ní u této konkrétní ordinace uváděn a sledován nákup hmotného majetku (drobného hmotného investičního majetku, či dle dřívější terminologie DKP). Objem výdajů na nákup materiálu je dán termíny nákupů, předzásobením a do určité míry i jistou daňovou optimalizací. (Daňový výdaj v jednoduchém účetnictví a v daňové evidenci vzniká v okamžiku uhrazení faktury, nikoliv v okamžiku vlastní spotřeby.) Praxe a zkušenost mnohdy ukazují, že některé výdaje, ač nepochybně daňově uznatelné, nepřinášejí očekávaný ekonomický efekt. Zpracovatel ocenění při kontrole prvotních dokladů, která však nebyla vyčerpávající, takovéto výdaje v kategorii materiálových výdajů u této konkrétní ordinace, nezjistil. Současně konstatuje, že nebyly zjištěny žádné materiálové výdaje, které by měly být při posuzování předmětné privátní lékařské praxe vyloučeny.
2. Mzdy
Jedná se výhradně o finanční prostředky vynaložené v přímé souvislosti s provozem posuzované privátní veterinární praxe.
V nákladech na sociální a zdravotní pojištění je obtížné vysledovat jednoznačný trend. Je to dáno doplatky a vratkami v jednotlivých letech vždy po ročním zúčtování. Výdaje na sociální a zdravotní pojištění se u této konkrétní ordinace skládají z pojištění za zaměstnance a z pojištění za provozovatele praxe. Pojištění za zaměstnance je v zásadě neměnné a stabilní. Pojištění placené osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), tedy provozovatelem ordinace, vychází z dosaženého hospodářského výsledku. 4. Provozní režie
Kategorie režijních nákladů představuje zcela objektivně a pochopitelně velmi významnou část nákladů. Jsou v ní zahrnuty rozličné a nesourodé skupiny výdajů (nájemné, telefonní poplatky, pojištění majetku a provozu praxe, mycí a čisticí prostředky, poštovné, opravy, apod.). Při namátkové kontrole prvotních účetních dokladů nebyly zjištěny výdaje osobní spotřeby, které by byly zahrnuty do výdajů ordinace. Z dalšího posuzování byly jako ekonomicky neopodstatněné vyloučeny výdaje v paušální výši 5 %. Výše byla stanovena na základě kontroly prvotních dokladů a po konzultaci s provozovatelem praxe. 5. Uzávěrkové výdaje (započtené výdaje) Započtené výdaje jsou tvořeny daňově uznatelnými odpisy hmotného majetku, který je představován osobním automobilem zařazeným v obchodním majetku provozovatele veterinární praxe a vstupní cenou rozhodnou pro uplatnění daňových odpisů v částce 345 900 Kč. V dalších propočtech nejsou tyto výdaje akceptovány, neboť předmětný osobní automobil nebude součástí převodu ordinace.
6. Další výdaje Žádné další výdaje, v jednoduchém účetnictví ani v daňové evidenci, nejsou v souvislosti s provozem hodnocené lékařské praxe evidovány. 2.6.4. Objektivizovaný výkaz příjmů a výdajů (v Kč) Výše započtených mzdových prostředků byla odvozena z údajů ÚZIS ČR.
2.6.5. Závěr k finanční analýze Na základě finanční analýzy provozu předmětné privátní veterinární praxe lze vyvodit následující závěry: 1. Daňové příjmy z provozu privátní veterinární praxe v posledním sledovaném roce, tj. v roce 2007, významně vzrostly a to o více než 17 %. 2. Objem pohledávek nepředstavuje prozatím žádné podstatnější riziko. 3. Objem závazků je evidován vzhledem k příjmům ve zcela nepodstatné výši. 2.6.6. Vlastní postup výpočtu 1. Objektivizované výsledky v (Kč)
2. Upravené čisté výnosy
3.Výpočet odnímatelného čistého výnosu
Jednotlivým letům přisoudíme váhy 1,0 až 3,0 (tj. roky bližší současnosti mají větší váhu). Trvale odnímatelný čistý výnos = (1,0 x 60 547) +(1,5 x (–8 404)) + (2,0 x 48 128) + ( 2,5 x 57 052) + ( 3,0 x 186 118)
4. Výpočet hodnoty podniku Pro konečný výpočet tržní hodnoty podniku je nutno stanovit kapitalizační míru. Ta se skládá z následujících složek:
Celková kapitalizační míra R1 + R2 + R3 = 4,26 + 2,60 + 1,50 = 8,36 %
2.6.7. Závěr metody kapitalizovaných čistých výnosů Metodou kapitalizovaných čistých výnosů byla stanovena tržní hodnota privátní veterinární praxe ve výši 1 011 000 Kč. 3. Posouzení daňových dopadů případného prodeje veterinární praxe u prodávajícího Nejčastější otázky zpravidla zní: – Jak se z daňového pohledu na ukončení podnikatelské činnosti připravit a v jakém časovém předstihu? – Jak minimalizovat daňovou povinnost k dani z příjmů fyzických osob v souvislosti s daňovými povinnostmi souvisejícími s ukončením činnosti. Odpovědi na tyto otázky byly v minulosti v časopise Zvěrokruh prezentovány. Vzhledem k změnám platným od 1. 1. 2008 a k dalším připravovaným změnám v daňových zákonech, jejichž platnost by měla nastat 1. 1. 2009, však již nejsou zcela aktuální. Pouštět se do propočtů v okamžiku nevyjasněné legislativy považuje autor článku za neseriózní. Proto se k nim v případě zájmu vrátíme v některém budoucím čísle časopisu Zvěrokruh. Ing. František Elis |